Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Mikrosieci niskiego napięcia

Praca zbiorowa pod redakcją prof. dr. hab. inż. Mirosława Parola
mgr inż. Karol Kuczyński  |  01.04.2014

Ostatnie lata przyniosły duże zainteresowanie inteligentnymi sieciami elektroenergetycznymi, których częścią składową są mikrosieci. Publikacja jest jedną z pierwszych pozycji książkowych przedstawiających w sposób kompleksowy mikrosieci niskiego napięcia. Monografia składa się z sześciu rozdziałów merytorycznych bogato ilustrowanych tabelami, rysunkami i wykresami. Książkę można podzielić na dwie części: teoretyczną oraz obliczeniowo-eksperymentalną.

Książkę można kupić w Księgarnii Technicznej >>>>>

W części teoretycznej, w pierwszym rozdziale, podano podstawowe informacje dotyczące: definicji i rodzajów mikrosieci, ich struktury, działania oraz elementów składowych. Następnie przedstawione zostały wybrane tematy obejmujące kwestie: automatyki zabezpieczeniowej, ochrony przeciwporażeniowej, oddzielenia mikrosieci od sieci operatora systemu dystrybucyjnego oraz resynchronizacji autonomicznych mikrosystemów energetycznych. Wszystkie te zagadnienia pozwalają zrozumieć czytelnikowi, czym w istocie jest mikrosieć niskiego napięcia oraz jakie są główne problemy związane z jej funkcjonowaniem.

Przeczytaj także: ELEKTROENERGETYKA

W rozdziale trzecim omówiono wybrane aspekty prawne, ekonomiczne i przestrzenne pracy mikrosieci. Zagadnienia te są bardzo istotne ze względu na perspektywy budowy autonomicznych mikrosystemów energetycznych w ciągu najbliższych lat. Dotyczą one zarówno instalacji pilotażowych, jak i instalacji rozwiniętych technologicznie. Autorzy wskazali między innymi na bariery w szybkim rozwoju mikrosieci w Polsce.

W kolejnym rozdziale monografii skoncentrowano się na kwestii zarządzania mocą i energią w mikrosieci niskiego napięcia oraz omówiono ogólne zasady sterowania jej pracą. W części tej zaprezentowano także specjalistyczną metodę prognozowania ultrakrótkoterminowego zapotrzebowania na energię elektryczną na potrzeby sterowania w autonomicznych mikrosystemach energetycznych. Przedstawienie wymienionych zagadnień pozwoliło w konsekwencji na zaprezentowanie wybranych metod i algorytmów sterowania pracą mikrosieci w trybie pracy synchronicznej oraz wyspowej. Metody te pozwalają na optymalizację funkcjonowania mikrosieci pracującej w trybie synchronicznym z siecią spółki dystrybucyjnej i są bardzo istotne zarówno z technicznego, jak i ekonomicznego punktu widzenia.

Przeczytaj także: Jakość dostawy energii elektrycznej, zaburzenia wartości skutecznej napięcia

Część obliczeniowo-eksperymentalną monografii otwiera rozdział piąty, zawierający wyniki przeprowadzonych obliczeń rozpływowych, zwarciowych oraz optymalizacyjnych w testowej mikrosieci. Natomiast w rozdziale szóstym autorzy przeprowadzili analizę przykładowych stanów przejściowych w testowanym autonomicznym mikrosystemie energetycznym niskiego napięcia prądu przemiennego. Część ta jest skierowana głównie do przyszłych projektantów mikrosieci oraz osób prowadzących prace naukowo-badawcze w tym zakresie. Opisane zostały przeprowadzone eksperymenty obliczeniowe i symulacje stanów pracy dla różnych wariantów i scenariuszy działania autonomicznych mikrosystemów energetycznych. Dotyczy to pracy zarówno w trybie synchronicznym z siecią spółki dystrybucyjnej, jak i w trybie pracy wyspowej. Wyniki tych obliczeń i symulacji zostały poddane szczegółowej analizie pod kątem naukowym i praktycznym. Obliczenia optymalizacyjne w testowej mikrosieci zostały przeprowadzone za pomocą specjalistycznego programu komputerowego opartego na technice algorytmów ewolucyjnych.

Publikację można polecić przedstawicielom środowiska naukowego, jak również studentom wyższych uczelni technicznych kształcących się na kierunkach elektrotechnika lub energetyka. Oprócz tego, monografia ta powinna zainteresować pracowników elektroenergetycznych spółek dystrybucyjnych i jednostek samorządu terytorialnego, zajmujących się tematyką zaopatrzenia w energię elektryczną i ciepło.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Szybkie stacje ładowania samochodów elektrycznych - gdzie ich szukać? »

Stacje ładowania

Samochody elektryczne stają się coraz bardziej popularne. Jednak ich żywot jest uzależniony od stacji ładowania. Stacja ładowania to urządzenie elektryczne, które służy do ładowania akumulatorów lub baterii zasilających pojazdy elektryczne. Nowoczesna technologia sprawia, że dzięki stacjom ładowania można ładować? czytam dalej »

 


Kompleksowe inspekcje termowizyjne - gdzie szukać pomocy? »

Termowizja inspekcja

Przez ostatnie stulecie zbudowano wiele urządzeń pomiarowych w zakresie podczerwieni, ale największe możliwości i popularność zyskały rozwiązania... czytam dalej »

 


Jaki silnik elektryczny wybrać? »

silnik elektryczny

W działaniu wielu maszyn i urządzeń technicznych wymagany jest ruch postępowy lub postępowo-zwrotny. Zazwyczaj ruch ten wytwarzają (...) czytam więcej »

 


Łączniki elektroinstalacyjne - rodzaje i sposób działania »?

Słupy oswietlenia zewnętrznego - na co zwrócić uwagę przy wyborze? »

Ranki łączniki gniazdka Szynoprzewody - małe i średnie instalacje
W każdej standardowej instalacji elektrycznej w budynku występują gniazda wtyczkowe oraz łączniki. Ich budowa oraz sposób zamocowania zależą od miejsca zainstalowania oraz metody wykonania (...) czytam więcej » Wymiana opraw oświetlenia ulicznego ze źródłami LED przynosi przede wszystkim poprawę efektywności energetycznej oświetlenia ulicznego. Oświetlenie LED posiada również (...) czytam dalej »

 


Przyrządy kontrolne i pomiarowe - zobacz niezawodne rozwiązania»

narzedzia pomiarowe dla elektryka Miernik napięcia, ciągłości i kolejności faz są zaprojekotwane do testowania napięcia, fazy, polaryzacji, kolejności faz i półprzewodników. Cyfrowy multimetr oraz cyfrowy miernik cęgowy oferują idealne rozwiązania dla wszystkich wymagań i możliwych zastosowań. Mierniki wykorzystują standardowe (...) czytam dalej »


Mobilna stacja ładowania samochodów - zobacz jak działa! »

Wiele nowych produktów od najlepszych w branży marek »

Samochody elektryczne i  mobilne stacje elektronika
Urządzenia mobilne mające moc do 100 kW. Charakteryzują się niewielkimi rozmiarami, dzięki czemu są wygodne w użytkowaniu. Ładowanie odbywa się poprzez CCS Type 2 lub CHAdeMO. Ładowarka posiada interface komunikacyjny oraz (...) czytam więcej » Poznaj pierwszy w branży przewodnik elektroniczny po złączach. Internetowe narzędzie referencyjne ułatwiające dobór złączy. (...) chcę zobaczyć »

 


Odpowiednie oświetlenie - prawidłowy dobór oświetlenia w projekcie »

projekt oświetlenia Są takie miejsca w domu, o których nie myśli się w pierwszej kolejności. Zostawia się je na później, dopiero wtedy, gdy zadba się o ważniejsze pomieszczenia. Tak jest często (...) czytam dalej »

 


Dobór ograniczników przepięć typu 1 »

Energetyka wiatrowa w Polsce wady i zalety?

ograniczniki konwersja energii elektryczne
Kombinowane ograniczniki przepięć jako urządzenia do ograniczania przepięć mają za zadanie zmniejszenie do bezpiecznych poziomów napięcia w instalacji elektrycznej oraz na wejściu zasilanych urządzeń: podczas operacji łączeniowych ń (...) czytam więcej » Udział odnawialnych źródeł energii w Polsce stanowi około 14% całkowitej produkcji energii elektrycznej, z czego energetyka wiatrowa stanowi obecnie ponad... czytam dalej »

Szafy energetyczne, sterowniczne, rozdzielcze - dlaczego nie wiesz co wybrać? »

szafy rozdzielcze i sterownicze Zgrupowanie urządzeń elektroenergetycznych wraz z szynami zbiorczymi, połączeniami elektrycznymi, elementami izolacyjnymi i osłonami, służący do rozdziału energii elektrycznej i łączenia oraz ... czytam dalej »


Bezprzewodowa automatyka domowa - i możesz sterować wszystkim w domu »

Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami !

Automatyka domowa - sterowaniem ze smatfona Projektowanie listew - oprogramowanie
Nowoczesny smartdom powinien być gotów na każde życzenie. Dlatego rozwiązania bezprzewodowej automatyki domowej dają Ci zdalną kontrolę nad funkcjami Twojego domu - oświetleniem, roletami, ogrzewaniem ... czytam więcej » Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami oraz profesjonalnego opisywania oznaczników do złączek szynowych, przewodów, kabli, urządzeń i instalacji. Oprogramowanie dostępne jest bezpłatnie na stronie www ... chcę poznać »

Jaką zastosować ochronę urządzeń elektrycznych i elektronicznych przed przepięciami »

ochrona przed przepięciami Każdy ogranicznik przepięć ma pewną określoną zdolność do przenoszenia przez siebie pewnej energii udaru. Jeśli po zadziałaniu ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Pobierz darmowy ebook i usprawnij instalacje przewodów »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - przewodnik
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Poznaj najskuteczniejsze sposoby oznaczania kabli i komponentów wykorzystywanych w branżach elektrycznych i telekomunikacyjnych... czytam dalej »


Odczyty cyfrowe - przyrządy przeznaczone do wyświetlania położenia »

czytniki cyfrowe Współpracują z przetwornikami przemieszczeń liniowych (liniały) i kątowych (enkodery). Wykonywane są w różnych wersjach dostosowanych do (...) czytam dalej »


1-fazowe liczniki energii elektrycznej - widziałeś to?!

Inteligentny system dystrybucji mocy »

Liczniki energii jakie wybrać szafy sterownicze
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Uniwersalne zastosowanie, w pojedynczych szafach sterowniczych, jak też w kompletnych systemach... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
10/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Projekt zasilania pompowni pożarowej
  • - Przekładniki niekonwencjonalne wykorzystywane w automatyce elektroenergetycznej
Zobacz szczegóły
COMEX S.A. COMEX S.A.
O firmie COMEX S.A. od początku swojej działalności, tj. od 1987 zajmuje się kompleksową obsługą klientów w zakresie zasilania...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Termomodernizacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl