Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Jakie są plany inwestycyjne w elektroenergetyce?

 Redakcja  |  20.05.2013

Obserwacja aktualnych planów inwestycyjnych graczy rynkowych w segmencie wytwarzania energii oraz zmian, które zaszły w sektorze, nakreśla nieco inną wizję przyszłości w stosunku do tej z 2008 roku, kiedy powstała Polityka Energetyczna Polski do 2030 roku – piszą autorzy raportu „Nie tylko wytwarzanie. O cichej rewolucji w polskiej elektroenergetyce”.

W opublikowanym raporcie, jego autorzy z ING Banku Śląskiego oraz PwC zwracają uwagę, że w poprzednim wydaniu z 2011 roku największe wrażenie na czytelnikach mogły zrobić liczby. Wielkość niezbędnych nakładów inwestycyjnych w sektorze energetycznym szacowana była na 170 mld zł w horyzoncie 10 lat. Jednak jak wskazywano w tamtym opracowaniu główną przyczyną wyczekiwania w obszarze inwestycji są oczekiwane rewolucyjne zmiany w otoczeniu regulacyjnym i prawnym sektora, a do tych nadal mimo upływu dwóch lat nie doszło, bo jak wiadomo trójpak energetyczny nie dotarł w drodze legislacyjnej nawet pod obrady sejmu i ostanie zapowiedzi mówią, że ma być uchwalony do końca roku.

Przeczytaj także: Czy mały trójpak zostanie uchwalony przed wakacjami?

Jak podkreślają autorzy raportu, do tego doszły jeszcze inne niekorzystne zmiany, które skłoniły graczy rynkowych do rewizji prognoz wzrostu zapotrzebowania na energię. Biorąc również pod uwagę harmonogramem wycofań starych oraz przyrost nowych jednostek można wnioskować, że w systemie do roku 2020 jest miejsce na 6-9 nowych bloków o mocy ok. 900 MW.

Podkreślają oni również zupełnie odmienną sytuację na rynku CO2, niż zakładały wcześniejsze prognozy. Ceny uprawnień miały gwałtownie rosnąć, a tym czasem spadły do poziomu, którego nikt nie zakładał. W konsekwencji wielu inwestorów rezygnuje z budowy elektrowni gazowych, których budowa miała sens w warunkach wysokiej ceny uprawnień emisji CO2.

Przeczytaj także: Banki dadzą pieniądze na inwestycje energetyczne?

Jednocześnie jak czytamy w raporcie, od 2008 roku przewidywano również wyraźny wzrost cen energii elektrycznej. Tymczasem w poprzednich latach hurtowe ceny energii nie rosły dynamicznie, a prognozy na 2014 i 2015 rok również nie skłaniają inwestorów do optymizmu. Oprócz korekty oczekiwań dotyczących wzrostu cen energii, ostatni okres przyniósł rozczarowanie dla dotąd stabilnego rynku źródeł odnawialnych (OZE), bo cena zielonych certyfikatów zjechała gwałtownie w dół, a do tego na rynku występuje ich duża nadpodaż.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Twórcy opracowania zwracają uwagę, że pomimo weryfikacji planów inwestycyjnych w sektorze elektroenergetycznym w stosunku do roku 2008, środki wymagane na ich realizację nadal liczone są w dziesiątkach miliardów. Trzeba jednak pilnie poszukać odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób wydać te środki. W ich ocenie konieczność stosowania Prawa zamówień publicznych (PZP) znacznie ogranicza inwestora w wyborze wykonawcy oraz narzuca mu tryb przygotowania tego wyboru. Dodają oni jednocześnie, że praktyka pokazuje, iż inwestycja bez PZP może być znacząco tańsza i polecają uwadze wprowadzoną do polskiego porządku prawnego instytucję „dialogu technicznego”, która daje inwestorom zobligowanym do stosowania PZP zbliżone prawa do praw tych spółek, które mogą prowadzić postępowanie stosując wewnętrzne regulaminy.

materiały: CIRE

Przeczytaj także: Nie będzie interwencji na rynku zielonych certyfikatów?

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Oznaczniki kabli i przewodów - jakie wybrać »

Gdzie znajdziesz systemy zasilania dla każdej dziedziny przemysłu »

drukarka etykiet systemy zasilania
Sposoby oznaczania kabli i przewodów w elektrycznych są różne.Jedne mniej trwałe, a inne (...) czytam więcej » Oferują zaawansowane usługi badawczo-rozwojowe obejmujące elektronikę, wbudowane oprogramowanie, mechanikę systemu zasilania (...) czytam dalej »

 


Gdzie znajduje zastosowanie współczesna termowizja?

Kamery termowizyjne Zadbaj o bezpieczeństwo i uniknij awarii. Za pomocą kamery termowizyjnej możliwe jest bezdotykowe sprawdzenie instalacji elektrycznej przy pełnym obciążeniu. Dzięki temu można (...) czytam dalej »

 


Jak odwzorować światło dzienne przy użyciu opraw oświetleniowych »

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

Ośiwetlenie - jakie wybrać? bezpanelowa energia słoneczna
Rodzaj oświetlenia ma również fundamentalny wpływ na nasz wzrok oraz bezpośrednio wpływa na nasze ciało, umysł i (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Jaką drukarkę do oznaczeń elektrycznych wybrać»

etykietowanie kabli i przewodów Priorytetem przy oznaczaniu sieci i jej poszczególnych elementów czy kolejnych aparatur w szafach rozdzielczych, kilometrów kabli, dziesiątek przełączników czy kolejnych aparatur w szafach rozdzielczych jest ...... czytam dalej »


Automatyka i czujniki - dlaczego to takie ważne »

Poznaj tajemnicę elektryków - złączki bezszynowe »

Czujniki i automatyka złączki bezszynowe
Zarówno w sektorze energetyki tradycyjnej jak i odnawialnej, czujniki oraz automatyka muszą być odporne na oddziaływaniu warunków środowiskowych. Ekstremalne ... czytam więcej » Czy wiesz jak wykonać montaż i jak można łączyć ze sobą złączki bez użycia szyn ... czytam dalej »

Zasilacze a odporność na zwarcia - dlaczego to takie ważne?

Promocje na kamery termowizyjne W sieciach zasilających obiekty przemysłowe i użyteczności publicznej powszechnie stosuje się zasilacze bezprzerwowe UPS w celu ochrony ważnych urządzeń odbiorczych, wrażliwyc ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... czytam dalej »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Kable i przewody - dobierz odpowiednie do swojego projektu »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - jakie wybrać
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Właściwie wykonana i dostosowana do konkretnych zagrożeń środowiskowych instalacja elektryczna powinna do minimum ograniczać zagrożenia... czytam dalej »


Jak odwzorować światło dzienne przy użyciu opraw oświetleniowych »

Uwaga konkurs! Znasz "elektrycznych" producentów? Zagraj i wygraj atrakcyjne nagrody »

Oświetlenie jakie wybrać aby przypominało światło dzienne Konkurs
Rodzaj oświetlenia ma również fundamentalny wpływ na nasz wzrok oraz bezpośrednio wpływa na nasze ciało, umysł i ... czytam dalej » Weź udział w letnim konkursie i zgarnij nagrody. Co tydzien nowa gra i nowa szansa na wygraną. Sprawdź się i zawalcz o wygraną! chcę zagrać »

Co jeszcze potrafią enkodery Ethernet?

UPS zasilacze Rynek systemów przemysłowych dynamicznie się rozwija, a standard Industrial Ethernet jest przyszłością systemów (...) czytam dalej »


Jak komunikować urządzenia w środowisku przemysłowym?

Urządzenia przeciwprzepięciowe (SPD) - jakie wybrać ?

Switche zarządzalne spd ograniczniki przepięć
Switche niezarządzalne to urządzenia, które mają za zadanie przekazywanie danych między urządzeniami w wymagającym środowisku przemysłowym. Ich zadaniem jest zapewnienie przede wszystkim stabilnej, jak również wydajnej komunikacji.(...) czytam dalej » Ochronniki przepięciowe odpowiednie do zastosowań w instalacjach 230 V lub 400 V, systemy jedno- lub trójfazowe, wymienny moduł warystora i zamknięty moduł iskiernika, wizualna i zdalna sygnalizacja stanu warystora oraz ... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
6/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 6/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Wpływ stacji szybkiego ładowania pojazdów elektrycznych na sieć elektroenergetyczną
  • - Projekt zasilania oświetlenia terenu bazy logistycznej
Zobacz szczegóły
Cantoni Motor S.A. Cantoni Motor S.A.
Grupa Cantoni została pionierem w produkcji silników elektrycznych już w XIX wieku i od tego czasu kontynuuje misję wdrażania...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl