Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

O energii podczas szczytu UE

 Redakcja  |  15.05.2013

Podczas szczytu UE, 22 maja szefowie państw i rządów będą rozmawiać o energetyce w związku z działaniami UE na rzecz promowania wzrostu, zatrudnienia i konkurencyjności.

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso napisał do przywódców krajów UE list, w którym określa stojące przed UE wyzwania wynikające z wysokich cen energii, oszustw podatkowych i uchylaniem się od opodatkowania.

Zbyt duże różnice cen energii

Szef KE zwrócił w liście uwagę, że rozdrobniony rynek energii i niedostateczna efektywność energetyczna - w tym niewykorzystywanie tańszych i bardziej ekologicznych źródeł energii - skutkuje dużymi różnicami w cenach energii w całej UE. Według Barroso, można temu zapobiec tworząc wewnętrzny rynek energii i wdrażając unijny pakiet reform w dziedzinie energii. Należy też ułatwić stabilne inwestycje prywatne i publiczne w infrastrukturę energetyczną.

Przeczytaj także: NFOŚiGW rozda pieniądza na efektywność energetyczną

- Europa musi zróżnicować swoje dostawy energii. Będzie to wymagać wykorzystania nowych międzynarodowych źródeł, a także bardziej skoordynowanego podejścia krajów UE do źródeł odnawialnych i węglowodorów - stwierdził przewodniczący Komisji. W jego ocenie, działania te pozwolą zwiększyć konkurencyjność unijnych przedsiębiorstw i sprawią, że firmy i konsumenci przestaną przepłacać za zużywaną energię.

Projekt konkluzji szczytu ws. energii

W projekcie dokumentu końcowego szczytu UE mowa jest m.in. o rozwoju rodzimych źródeł energii, w tym gazu łupkowego. Zawiera też konkluzję: „należy zająć się skutkami wysokich cen energii”.

Jeszcze w tym roku Komisja Europejska ma przedstawić analizę na ten temat, skupiając się na konsekwencjach wysokich cen energii dla gospodarstw domowych i energochłonnych gałęzi przemysłu, a także dla pozycji konkurencyjnej UE na świecie.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Ważną rolę w odwróceniu obecnej tendencji wzrostu tych cen prądu mogą odegrać działania, służące poprawie wydajności energetycznej, np. ocieplanie budynków. „W tym kontekście należy przyjrzeć się też powiązaniu w kontraktach cen gazu z cenami ropy” - wskazano w dokumencie.

W projekcie wniosków szczytu przywódcy UE mają też podkreślić potrzebę większej dywersyfikacji źródeł zaopatrzenia w energię, wykorzystania źródeł odnawialnych i rozwoju „rodzimych źródeł energii”; chodzi m.in. o takie źródła energii, jak węgiel czy gaz, w tym łupkowy. W dokumencie przypomniano, że Komisja Europejska ma zamiar wypracować bardziej systematyczne podejście do rodzimych źródeł energii, "z punktu widzenia ich bezpiecznego i trwałego wykorzystania".

Przeczytaj także: Putin i Cameronem rozpoczęli współpracę energetyczną

Wcześniejszy projekt wytycznych do przygotowania wniosków końcowych szczytu mówił wprost „o rodzimych źródłach energii, zarówno tych konwencjonalnych, jak i niekonwencjonalnych”, co wyraźnie nawiązywało do gazu łupkowego. To sformułowanie nie pojawia się jednak w najnowszym projekcie dokumentu końcowego szczytu.

materiały: CIRE

Przeczytaj także: Grupa Bosch pracuje nad budynkami plusenergetycznymi

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Oznaczniki kabli i przewodów - jakie wybrać »

Gdzie znajdziesz systemy zasilania dla każdej dziedziny przemysłu »

drukarka etykiet systemy zasilania
Sposoby oznaczania kabli i przewodów w elektrycznych są różne.Jedne mniej trwałe, a inne (...) czytam więcej » Oferują zaawansowane usługi badawczo-rozwojowe obejmujące elektronikę, wbudowane oprogramowanie, mechanikę systemu zasilania (...) czytam dalej »

 


Gdzie znajduje zastosowanie współczesna termowizja?

Kamery termowizyjne Zadbaj o bezpieczeństwo i uniknij awarii. Za pomocą kamery termowizyjnej możliwe jest bezdotykowe sprawdzenie instalacji elektrycznej przy pełnym obciążeniu. Dzięki temu można (...) czytam dalej »

 


Jak odwzorować światło dzienne przy użyciu opraw oświetleniowych »

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

Ośiwetlenie - jakie wybrać? bezpanelowa energia słoneczna
Rodzaj oświetlenia ma również fundamentalny wpływ na nasz wzrok oraz bezpośrednio wpływa na nasze ciało, umysł i (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Jaką drukarkę do oznaczeń elektrycznych wybrać»

etykietowanie kabli i przewodów Priorytetem przy oznaczaniu sieci i jej poszczególnych elementów czy kolejnych aparatur w szafach rozdzielczych, kilometrów kabli, dziesiątek przełączników czy kolejnych aparatur w szafach rozdzielczych jest ...... czytam dalej »


Automatyka i czujniki - dlaczego to takie ważne »

Poznaj tajemnicę elektryków - złączki bezszynowe »

Czujniki i automatyka złączki bezszynowe
Zarówno w sektorze energetyki tradycyjnej jak i odnawialnej, czujniki oraz automatyka muszą być odporne na oddziaływaniu warunków środowiskowych. Ekstremalne ... czytam więcej » Czy wiesz jak wykonać montaż i jak można łączyć ze sobą złączki bez użycia szyn ... czytam dalej »

Zasilacze a odporność na zwarcia - dlaczego to takie ważne?

Promocje na kamery termowizyjne W sieciach zasilających obiekty przemysłowe i użyteczności publicznej powszechnie stosuje się zasilacze bezprzerwowe UPS w celu ochrony ważnych urządzeń odbiorczych, wrażliwyc ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... czytam dalej »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Kable i przewody - dobierz odpowiednie do swojego projektu »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - jakie wybrać
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Właściwie wykonana i dostosowana do konkretnych zagrożeń środowiskowych instalacja elektryczna powinna do minimum ograniczać zagrożenia... czytam dalej »


Jak odwzorować światło dzienne przy użyciu opraw oświetleniowych »

Uwaga konkurs! Znasz "elektrycznych" producentów? Zagraj i wygraj atrakcyjne nagrody »

Oświetlenie jakie wybrać aby przypominało światło dzienne Konkurs
Rodzaj oświetlenia ma również fundamentalny wpływ na nasz wzrok oraz bezpośrednio wpływa na nasze ciało, umysł i ... czytam dalej » Weź udział w letnim konkursie i zgarnij nagrody. Co tydzien nowa gra i nowa szansa na wygraną. Sprawdź się i zawalcz o wygraną! chcę zagrać »

Co jeszcze potrafią enkodery Ethernet?

UPS zasilacze Rynek systemów przemysłowych dynamicznie się rozwija, a standard Industrial Ethernet jest przyszłością systemów (...) czytam dalej »


Jak komunikować urządzenia w środowisku przemysłowym?

Urządzenia przeciwprzepięciowe (SPD) - jakie wybrać ?

Switche zarządzalne spd ograniczniki przepięć
Switche niezarządzalne to urządzenia, które mają za zadanie przekazywanie danych między urządzeniami w wymagającym środowisku przemysłowym. Ich zadaniem jest zapewnienie przede wszystkim stabilnej, jak również wydajnej komunikacji.(...) czytam dalej » Ochronniki przepięciowe odpowiednie do zastosowań w instalacjach 230 V lub 400 V, systemy jedno- lub trójfazowe, wymienny moduł warystora i zamknięty moduł iskiernika, wizualna i zdalna sygnalizacja stanu warystora oraz ... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
6/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 6/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Wpływ stacji szybkiego ładowania pojazdów elektrycznych na sieć elektroenergetyczną
  • - Projekt zasilania oświetlenia terenu bazy logistycznej
Zobacz szczegóły
Cantoni Motor S.A. Cantoni Motor S.A.
Grupa Cantoni została pionierem w produkcji silników elektrycznych już w XIX wieku i od tego czasu kontynuuje misję wdrażania...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl