Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Polska energetyka odnawialna potrzebuje nowego impulsu?

 Redakcja  |  28.03.2013

Zdaniem ekspertów raportu „Finansowanie czystej energii: rozwiązania dla Polski”, mimo, że rozwój OZE w Polsce postępuje szybciej niż zakładano, to hamowany jest on przez liczne bariery i jego dalszy rozwój wymagać będzie podjęcia szeregu kroków.

Wydany właśnie raport „Finansowanie czystej energii: rozwiązania dla Polski” przygotowany przez Cambridge Programme for Sustainability Leadership (CPSL) i Regional Centre for Energy Policy Research (REEK), ośrodek działający na Uniwersytecie Korwina w Budapeszcie zawiera między innymi rekomendacje dotyczące rozwoju energetyki odnawialnej.

Zdaniem ekspertów przygotowujących opracowanie rozwój OZE przyczyni się do zacieśnienia współpracy przygranicznej, powstawania nowych miejsc pracy i dalszego wzrostu gospodarczego państw regionu.

Przeczytaj także: O ile wzrosła produkcja energii elektrycznej z OZE?

Osiągnięcie tych korzyści w ocenie autorów opracowania utrudnia szereg barier, zarówno generalnych, jak i tych specyficznych dla każdego z pięciu analizowanych krajów Europy Środkowej i Wschodniej (Bułgaria, Czechy, Węgry, Rumunia, Polska).

Zdaniem Sandrine Dixson-Decleve, dyrektor biura University of Cambridge Programme for Sustainability Leadership (CPSL) w Brukseli, jednej z autorek raportu, najważniejszymi barierami generalnymi utrudniającymi inwestycje w odnawialne źródła w państwach regionu pozostają: rezerwa z jaką inwestorzy często traktują Europę Środkową i Wschodnią, spora konkurencja o środki finansowe ze strony krajów rozwijających się, ograniczona współpraca pomiędzy sektorem państwowym i prywatnym, kiepska infrastruktura, uzależnienie państw regionu od węgla, a także plany inwestycji w energetykę jądrową.

Przeczytaj także: KE pozywa Polskę za dyrektywę o energii odnawialnej

W przypadku Polski szczególnym ograniczeniem dla rozwoju energetyki odnawialnej w ocenie autorów opracowania okazują się czynniki związane z systemem prawnym.

Do najważniejszych barier autorzy raportu „Finansowanie czystej energii: rozwiązania dla Polski” zaliczyli cztery czynniki: nieodpowiednią organizację mechanizmów wsparcia, brak długoterminowych zintegrowanych mechanizmów wspierania producentów OZE, ograniczenie obowiązujących limitów, a także systemu zielonych certyfikatów. Nieprzejrzyste, często zmieniane i trudne w interpretacji Prawo Energetyczne utrudniają długoterminowe planowanie strategiczne działalności uczestników energetyki odnawialnej. W efekcie, zamiast promowania nowych inwestycji w OZE, system wsparcia działa na korzyść właścicieli dużych, zdekapitalizowanych elektrowni wodnych, równocześnie wpływając destabilizująco na rynek poddostawców (m.in. producentów biomasy) oraz obrót zielonymi certyfikatami.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

W raporcie podkreślono, że Polska wciąż nie dokonała formalnej transpozycji dyrektywy 2009/28/WE w sprawie promowania stosowania energii ze źródeł odnawialnych, a także innych przepisów unijnych w zakresie OZE. Na wdrożenie czeka szereg ważnych instrumentów, regulujących m.in. certyfikację instalatorów OZE, a także autoryzację, certyfikację i koncesjonowanie energii odnawialnej.

Przeczytaj także: Łódzkie gminy otrzymają wsparcie na energię odnawialną

W opracowaniu zwrócono też uwagę, że niezależni producenci energii ze źródeł odnawialnych napotykają na szereg barier utrudniających przyłączanie inwestycji do sieci przesyłowej i dystrybucyjnej. Borykają się z ograniczeniami w dostępie do informacji nt. ruchu sieciowego czy planów dalszej rozbudowy i modernizacji sieci dystrybucyjnej.

Autorzy analizy zaznaczają, że ostatnie zmiany wprowadzone w Prawie energetycznym w 2012 roku tylko wyostrzyły ten problem. - Wprowadzenie bezzwrotnej kaucji na poczet opłaty przyłączeniowej wnoszonej przez producentów energii sprawiło, że uzyskane wcześniej pozwolenia na przyłączenie utraciło ok 90 proc. wdrażanych projektów OZE - napisano w raporcie.

Inny problem, który przedstawiono w opracowaniu to brak lokalnych planów zagospodarowania przestrzennego i związana z tym konieczność prowadzenia skomplikowanych postępowań administracyjnych, a także szereg innych obowiązków, takich jak wykonanie oceny oddziaływania na środowisko, czy przeprowadzenie konsultacji społecznych sprawiają, że uzyskanie ostatecznych pozwoleń na inwestycję zajmuje w Polsce średnio dwa lata.

Przeczytaj także: Lubuskie inwestuje w energię odnawialną

Aby ograniczyć wpływ tych niekorzystnych czynników autorzy raportu postulują między innymi zwiększenie możliwości administracyjnych w sektorze OZE, poprawę infrastruktury sieciowej oraz zwiększenie przewidywalności regulacji i systemów wsparcia, a także rozwijanie podejścia regionalnego oraz podział ryzyka w inwestycjach OZE pomiędzy podmioty publiczne i prywatne.

W ich ocenie konieczne jest również wdrożenie w Polsce ogólnokrajowej, zintegrowanej i długoterminowej strategii promocji OZE, która skupi się na na rozwoju krajowych źródeł wytwórczych i lokalnego sektora usług. Sugerują oni również, że presja na dywersyfikację energetyki na poziomie krajowym i wykorzystanie siły gospodarczej kraju, powinna iść w parze z bardziej regionalnym podejściem do inwestycji energetycznych, w szczególności w obszarze infrastruktury sieciowej.

Autorzy opracowania proponują również, aby fundusze strukturalne na okres 2014-2020 powinny zagwarantować maksymalne wsparcie dla OZE w Polsce.

materiały: CIRE

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Weź udział w konkursie, zdobywaj wiedzę i atrakcyjne nagrody! »

Liga specjalistów - konkurs

Jesteś profesjonalistą z branży elektrycznej lub teletechnicznej?
Jesteś uczniem lub studentem kierunku technicznego?
czytam dalej »

 


Kompleksowe inspekcje termowizyjne - gdzie szukać pomocy? »

Termowizja inspekcja

Przez ostatnie stulecie zbudowano wiele urządzeń pomiarowych w zakresie podczerwieni, ale największe możliwości i popularność zyskały rozwiązania... czytam dalej »

 


Jaki silnik elektryczny wybrać? »

silnik elektryczny

W działaniu wielu maszyn i urządzeń technicznych wymagany jest ruch postępowy lub postępowo-zwrotny. Zazwyczaj ruch ten wytwarzają (...) czytam więcej »

 


Łączniki elektroinstalacyjne - rodzaje i sposób działania »?

Słupy oswietlenia zewnętrznego - na co zwrócić uwagę przy wyborze? »

Ranki łączniki gniazdka Szynoprzewody - małe i średnie instalacje
W każdej standardowej instalacji elektrycznej w budynku występują gniazda wtyczkowe oraz łączniki. Ich budowa oraz sposób zamocowania zależą od miejsca zainstalowania oraz metody wykonania (...) czytam więcej » Wymiana opraw oświetlenia ulicznego ze źródłami LED przynosi przede wszystkim poprawę efektywności energetycznej oświetlenia ulicznego. Oświetlenie LED posiada również (...) czytam dalej »

 


Przyrządy kontrolne i pomiarowe - zobacz niezawodne rozwiązania»

narzedzia pomiarowe dla elektryka Miernik napięcia, ciągłości i kolejności faz są zaprojekotwane do testowania napięcia, fazy, polaryzacji, kolejności faz i półprzewodników. Cyfrowy multimetr oraz cyfrowy miernik cęgowy oferują idealne rozwiązania dla wszystkich wymagań i możliwych zastosowań. Mierniki wykorzystują standardowe (...) czytam dalej »


Automatyka przemysłowa i sterowanie - na jakie produkty zwrócić uwagę »

Wiele nowych produktów od najlepszych w branży marek »

automatyka przemysłowa elektronika
Jak sztuczna inteligencja wspomoże pracę elektrowni i fabryk? Aż 63 proc. respondentów twierdzi, że sztuczna inteligencja pomoże zwalczyć (...) czytam więcej » Poznaj pierwszy w branży przewodnik elektroniczny po złączach. Internetowe narzędzie referencyjne ułatwiające dobór złączy. (...) chcę zobaczyć »

 


Odpowiednie oświetlenie - prawidłowy dobór oświetlenia w projekcie »

projekt oświetlenia Są takie miejsca w domu, o których nie myśli się w pierwszej kolejności. Zostawia się je na później, dopiero wtedy, gdy zadba się o ważniejsze pomieszczenia. Tak jest często (...) czytam dalej »

 


Dobór ograniczników przepięć typu 1 »

Energetyka wiatrowa w Polsce wady i zalety?

ograniczniki konwersja energii elektryczne
Kombinowane ograniczniki przepięć jako urządzenia do ograniczania przepięć mają za zadanie zmniejszenie do bezpiecznych poziomów napięcia w instalacji elektrycznej oraz na wejściu zasilanych urządzeń: podczas operacji łączeniowych ń (...) czytam więcej » Udział odnawialnych źródeł energii w Polsce stanowi około 14% całkowitej produkcji energii elektrycznej, z czego energetyka wiatrowa stanowi obecnie ponad... czytam dalej »

Szafy energetyczne, sterowniczne, rozdzielcze - dlaczego nie wiesz co wybrać? »

szafy rozdzielcze i sterownicze Zgrupowanie urządzeń elektroenergetycznych wraz z szynami zbiorczymi, połączeniami elektrycznymi, elementami izolacyjnymi i osłonami, służący do rozdziału energii elektrycznej i łączenia oraz ... czytam dalej »


Bezprzewodowa automatyka domowa - i możesz sterować wszystkim w domu »

Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami !

Automatyka domowa - sterowaniem ze smatfona Projektowanie listew - oprogramowanie
Nowoczesny smartdom powinien być gotów na każde życzenie. Dlatego rozwiązania bezprzewodowej automatyki domowej dają Ci zdalną kontrolę nad funkcjami Twojego domu - oświetleniem, roletami, ogrzewaniem ... czytam więcej » Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami oraz profesjonalnego opisywania oznaczników do złączek szynowych, przewodów, kabli, urządzeń i instalacji. Oprogramowanie dostępne jest bezpłatnie na stronie www ... chcę poznać »

Jaką zastosować ochronę urządzeń elektrycznych i elektronicznych przed przepięciami »

ochrona przed przepięciami Każdy ogranicznik przepięć ma pewną określoną zdolność do przenoszenia przez siebie pewnej energii udaru. Jeśli po zadziałaniu ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Pobierz darmowy ebook i usprawnij instalacje przewodów »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - przewodnik
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Poznaj najskuteczniejsze sposoby oznaczania kabli i komponentów wykorzystywanych w branżach elektrycznych i telekomunikacyjnych... czytam dalej »


Odczyty cyfrowe - przyrządy przeznaczone do wyświetlania położenia »

czytniki cyfrowe Współpracują z przetwornikami przemieszczeń liniowych (liniały) i kątowych (enkodery). Wykonywane są w różnych wersjach dostosowanych do (...) czytam dalej »


1-fazowe liczniki energii elektrycznej - widziałeś to?!

Inteligentny system dystrybucji mocy »

Liczniki energii jakie wybrać szafy sterownicze
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Uniwersalne zastosowanie, w pojedynczych szafach sterowniczych, jak też w kompletnych systemach... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
9/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Metody badania funkcji zabezpieczeń nadprądowych przekaźników elektroenergetycznych
  • - Fotowoltaika szansą rozwoju dla komunikacji miejskiej
Zobacz szczegóły

Aktywny Filtr Harmonicznych firmy Rabbit

Aktywny Filtr Harmonicznych Małej Mocy – zapewnia dynamiczną kompensację mocy biernej oraz redukcję harmonicznych prądu w celu poprawienia efektywności energetycznej odbiorców energii,...

Aktywny Filtr Harmonicznych firmy Rabbit

Aktywny Filtr Harmonicznych Małej Mocy – zapewnia dynamiczną kompensację mocy biernej oraz redukcję harmonicznych prądu w celu poprawienia efektywności energetycznej odbiorców energii,...
COMEX S.A. COMEX S.A.
O firmie COMEX S.A. od początku swojej działalności, tj. od 1987 zajmuje się kompleksową obsługą klientów w zakresie zasilania...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl