Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Polska energetyka odnawialna potrzebuje nowego impulsu?

 Redakcja  |  28.03.2013

Zdaniem ekspertów raportu „Finansowanie czystej energii: rozwiązania dla Polski”, mimo, że rozwój OZE w Polsce postępuje szybciej niż zakładano, to hamowany jest on przez liczne bariery i jego dalszy rozwój wymagać będzie podjęcia szeregu kroków.

Wydany właśnie raport „Finansowanie czystej energii: rozwiązania dla Polski” przygotowany przez Cambridge Programme for Sustainability Leadership (CPSL) i Regional Centre for Energy Policy Research (REEK), ośrodek działający na Uniwersytecie Korwina w Budapeszcie zawiera między innymi rekomendacje dotyczące rozwoju energetyki odnawialnej.

Zdaniem ekspertów przygotowujących opracowanie rozwój OZE przyczyni się do zacieśnienia współpracy przygranicznej, powstawania nowych miejsc pracy i dalszego wzrostu gospodarczego państw regionu.

Przeczytaj także: O ile wzrosła produkcja energii elektrycznej z OZE?

Osiągnięcie tych korzyści w ocenie autorów opracowania utrudnia szereg barier, zarówno generalnych, jak i tych specyficznych dla każdego z pięciu analizowanych krajów Europy Środkowej i Wschodniej (Bułgaria, Czechy, Węgry, Rumunia, Polska).

Zdaniem Sandrine Dixson-Decleve, dyrektor biura University of Cambridge Programme for Sustainability Leadership (CPSL) w Brukseli, jednej z autorek raportu, najważniejszymi barierami generalnymi utrudniającymi inwestycje w odnawialne źródła w państwach regionu pozostają: rezerwa z jaką inwestorzy często traktują Europę Środkową i Wschodnią, spora konkurencja o środki finansowe ze strony krajów rozwijających się, ograniczona współpraca pomiędzy sektorem państwowym i prywatnym, kiepska infrastruktura, uzależnienie państw regionu od węgla, a także plany inwestycji w energetykę jądrową.

Przeczytaj także: KE pozywa Polskę za dyrektywę o energii odnawialnej

W przypadku Polski szczególnym ograniczeniem dla rozwoju energetyki odnawialnej w ocenie autorów opracowania okazują się czynniki związane z systemem prawnym.

Do najważniejszych barier autorzy raportu „Finansowanie czystej energii: rozwiązania dla Polski” zaliczyli cztery czynniki: nieodpowiednią organizację mechanizmów wsparcia, brak długoterminowych zintegrowanych mechanizmów wspierania producentów OZE, ograniczenie obowiązujących limitów, a także systemu zielonych certyfikatów. Nieprzejrzyste, często zmieniane i trudne w interpretacji Prawo Energetyczne utrudniają długoterminowe planowanie strategiczne działalności uczestników energetyki odnawialnej. W efekcie, zamiast promowania nowych inwestycji w OZE, system wsparcia działa na korzyść właścicieli dużych, zdekapitalizowanych elektrowni wodnych, równocześnie wpływając destabilizująco na rynek poddostawców (m.in. producentów biomasy) oraz obrót zielonymi certyfikatami.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

W raporcie podkreślono, że Polska wciąż nie dokonała formalnej transpozycji dyrektywy 2009/28/WE w sprawie promowania stosowania energii ze źródeł odnawialnych, a także innych przepisów unijnych w zakresie OZE. Na wdrożenie czeka szereg ważnych instrumentów, regulujących m.in. certyfikację instalatorów OZE, a także autoryzację, certyfikację i koncesjonowanie energii odnawialnej.

Przeczytaj także: Łódzkie gminy otrzymają wsparcie na energię odnawialną

W opracowaniu zwrócono też uwagę, że niezależni producenci energii ze źródeł odnawialnych napotykają na szereg barier utrudniających przyłączanie inwestycji do sieci przesyłowej i dystrybucyjnej. Borykają się z ograniczeniami w dostępie do informacji nt. ruchu sieciowego czy planów dalszej rozbudowy i modernizacji sieci dystrybucyjnej.

Autorzy analizy zaznaczają, że ostatnie zmiany wprowadzone w Prawie energetycznym w 2012 roku tylko wyostrzyły ten problem. - Wprowadzenie bezzwrotnej kaucji na poczet opłaty przyłączeniowej wnoszonej przez producentów energii sprawiło, że uzyskane wcześniej pozwolenia na przyłączenie utraciło ok 90 proc. wdrażanych projektów OZE - napisano w raporcie.

Inny problem, który przedstawiono w opracowaniu to brak lokalnych planów zagospodarowania przestrzennego i związana z tym konieczność prowadzenia skomplikowanych postępowań administracyjnych, a także szereg innych obowiązków, takich jak wykonanie oceny oddziaływania na środowisko, czy przeprowadzenie konsultacji społecznych sprawiają, że uzyskanie ostatecznych pozwoleń na inwestycję zajmuje w Polsce średnio dwa lata.

Przeczytaj także: Lubuskie inwestuje w energię odnawialną

Aby ograniczyć wpływ tych niekorzystnych czynników autorzy raportu postulują między innymi zwiększenie możliwości administracyjnych w sektorze OZE, poprawę infrastruktury sieciowej oraz zwiększenie przewidywalności regulacji i systemów wsparcia, a także rozwijanie podejścia regionalnego oraz podział ryzyka w inwestycjach OZE pomiędzy podmioty publiczne i prywatne.

W ich ocenie konieczne jest również wdrożenie w Polsce ogólnokrajowej, zintegrowanej i długoterminowej strategii promocji OZE, która skupi się na na rozwoju krajowych źródeł wytwórczych i lokalnego sektora usług. Sugerują oni również, że presja na dywersyfikację energetyki na poziomie krajowym i wykorzystanie siły gospodarczej kraju, powinna iść w parze z bardziej regionalnym podejściem do inwestycji energetycznych, w szczególności w obszarze infrastruktury sieciowej.

Autorzy opracowania proponują również, aby fundusze strukturalne na okres 2014-2020 powinny zagwarantować maksymalne wsparcie dla OZE w Polsce.

materiały: CIRE

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Inżynier w lesie - zobacz video! »

Inżynier w lesie Materiały stworzone przez inżynierów dla inżynierów. Testy produktów od kluczowych dostawców (...) chcę zobaczyć »


Jednoobwodowy licznik energii - jaki wybrać?»

Czy znasz, ekologiczną alternatywę dla agregatów »

Licznik energii jaki wybrać systemy zasilania
Zasilacze awaryjne trzeciej generacji z bardzo wysoką sprawnością 96% w trybie On-Line oraz ze znakomitym współczynnikiem mocy 1(...) czytam więcej » W połączeniu z elektroniką prezentuje ona szczyt nowoczesnej technologii agregatów prądotwórczych (...) czytam dalej »

 


Specjalne ramki do specjalnych wnętrz »

Kamery termowizyjne Perfekcyjne dopełnienie nowoczesnego wnętrza.
Prosta, ponadczasowa forma, jakość wykonania, niezawodny system, to tylko niektóre (...)
czytam dalej »


Automatyka przemysłowa i sterowanie - na jakie produkty zwrócić uwagę »

Jak zmniejszyć swój rachunek za energię »

automatyka przemysłowa zmniejsz rachunki za prąd
Jak sztuczna inteligencja wspomoże pracę elektrowni i fabryk? Aż 63 proc. respondentów twierdzi, że sztuczna inteligencja pomoże zwalczyć (...) czytam więcej » Oszczędzaj na rachunkach za prąd w domu lub firmie. Wystarczy Po Prostu Energia (...) zobacz ile możesz oszczędzić »

 


Gdzie znajduje zastosowanie współczesna termowizja?

Kamery termowizyjne Zadbaj o bezpieczeństwo i uniknij awarii. Za pomocą kamery termowizyjnej możliwe jest bezdotykowe sprawdzenie instalacji elektrycznej przy pełnym obciążeniu. Dzięki temu można (...) czytam dalej »

 


Potrzebujesz pomocy w wyborze UPS-a? Sprawdź ten przewodnik »

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

UPS zasilacze bezpanelowa energia słoneczna
Urządzenia elektroniczne, których używasz do codziennej komunikacji, rozrywki i zapewnienia rodzinie bezpieczeństwa, są narażone na uszkodzenia spowodowane nieoczekiwanymi przerwami w dostawach energii elektrycznej, (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Szybki i łatwy sposób na budowę Twojego indywidualnego systemu wizyjnego»

zasilanie gwarantowane Badania przeprowadzone przez Computer Business Review wykazały, że od 2013 roku mamy do czynienia z dynamicznym wzrostem przenoszenia przez przedsiębiorców zasobów danych do tzw. chmury obliczeniowej (cloud computing). W związku z tym stale wzrastają wydatki przeznaczan ... czytam dalej »


Automatyka przemysłowa - zobacz najlepsze rozwiązania »

Kontenerowa stacja transformatorowa Minibox »

Czujniki i automatyka Rozdzielnice kontenerowe
Zarówno w sektorze energetyki tradycyjnej jak i odnawialnej, czujniki oraz automatyka muszą być odporne na oddziaływaniu warunków środowiskowych. Ekstremalne ... czytam więcej » Zasilane są najczęściej z sieci SN o napięciu znamionowym od 6 do 36 kV. Ze względu na budowę stacje mogą być wnętrzowe lub napowietrzne. Funkcją stacji transformatorowej SN/nn jest transformacja ... czytam dalej »

Jaką zastosować ochronę urządzeń elektrycznych i elektronicznych przed przepięciami »

ochrona przed przepięciami Każdy ogranicznik przepięć ma pewną określoną zdolność do przenoszenia przez siebie pewnej energii udaru. Jeśli po zadziałaniu ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Osprzęt elektroinstalacyjny dla elektryka »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - jakie wybrać
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Zobacz jaki osprzęt wybrać i porównaj parametry... czytam dalej »


Transformatory oraz dławiki dostosowane do indywidualnych wymagań »

transformatory ei Mają zastosowanie w sieciach przesyłowych i rozdzielczych. Stosowane są do zasilania układów trakcyjnych w pojazdach szynowych, w instalacjach wykorzystujących napędy (...) czytam dalej »


Liczniki energii elektrycznej - poznaj nowe »

Switch zarządzalny – czy warto? Jaki wybrać?

Liczniki energii jakie wybrać Switche niezarządzalne
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Switch zarządzalny daje możliwość nie tylko stworzenia siecilokalnej, ale daje wiele innicf możliwości. Między innymi pozwala także dostosować porty, a więc i parametry sieci do... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
7-8/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Obciążalność prądowa ciągła przewodów szynowych wielkoprądowych SN
  • - Instalacje elektryczne w osiedlowych budynkach wielorodzinnych
Zobacz szczegóły

MITRA LED

Właściwe oświetlenie drogowo-parkowe pozwala znacznie zredukować koszty eksploatacji, będąc rozwiązaniem zarówno ekonomicznym, estetycznym, jak i ekologicznym. Lena Lighting S.A. oferuje...

MITRA LED

Właściwe oświetlenie drogowo-parkowe pozwala znacznie zredukować koszty eksploatacji, będąc rozwiązaniem zarówno ekonomicznym, estetycznym, jak i ekologicznym. Lena Lighting S.A. oferuje...
Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Rynek systemów przemysłowych dynamicznie się rozwija, a standard Industrial Ethernet jest przyszłością systemów komunikacji. Wydajność standardu Fast Ethernet,...
Cantoni Motor S.A. Cantoni Motor S.A.
Grupa Cantoni została pionierem w produkcji silników elektrycznych już w XIX wieku i od tego czasu kontynuuje misję wdrażania...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl