Parlament Europejski przyjął rezolucje w sprawie planu działania w zakresie energii do roku 2050 – przyszłość z energią.
Przeczytaj także: Europa Centralna mówi jednym głosem o polityce energetycznej
Poseł do Parlamentu Europejskiego Bogdan Marcinkiewicz zwrócił również uwagę, że Energetyczna Mapa Drogowa wyznacza scenariusze rozwoju oparte na założeniach, których realizacja obarczona jest dużą dozą niepewności.
Uzasadniona niepewność wynika z zastosowania ograniczonego zestawu instrumentów analitycznych, obejmujących perspektywę do roku 2050. W tym kontekście należy podkreślić brak transparentności, tj. brak dostępu państw członkowskich do wiedzy na temat szczegółowego funkcjonowania modeli ekonometrycznych (np. model PRIMES). Nie bez znaczenia są także dotychczasowe, nie najlepsze doświadczenia wynikające z prognozowania na podstawie modeli matematycznych i ekonometrycznych, które nie są w stanie przewidzieć takich zdarzeń jak zmiany sytuacji geopolitycznej, przełomowe technologie itp.
Przeczytaj także: Gospodarka Peru rozwija się dzięki energetyce
W podejściu Komisji Europejskiej brakuje myślenia, że podstawowym filarem bezpieczeństwa energetycznego jest oparcie systemów energetycznych w państwach Unii Europejskiej o własne zasoby energetyczne i łatwy do nich dostęp. Dlatego też z tego punktu widzenia najbardziej racjonalne jest, aby państwa rozwijały te technologie energetyczne, w których posiadają największy potencjał i doświadczenie oraz takie, które jednocześnie gwarantują im ciągłość zaopatrzenia w stabilną i tanią energię - skomentował działania KE Bogdan Marcinkiewicz.
materiały: CIRE
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera! |