Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Łódzkie gminy otrzymają wsparcie na energię odnawialną

 Redakcja  |  11.03.2013

Ponad 4,4 mln zł z UE pozyskało kilka gmin z obszarów wiejskich w Łódzkiem na inwestycje związane z energią odnawialną, np. instalacje solarne do podgrzewania ciepłej wody w budynkach czy pompy ciepła.

Województwo łódzkie ma znaczący potencjał w zakresie odnawialnych źródeł energii. W Uniejowie powstało pierwsze w Polsce uzdrowisko termalne wykorzystujące zasoby wód geotermalnych, a w Poddębicach istnieje jedna z największych w kraju instalacji słonecznych do podgrzewania wody, natomiast na górze Kamieńsk - park wiatrowy.

Obok tych dużych projektów realizowane są także mniejsze na obszarach wiejskich. Gminy pozyskują na nie fundusze unijne z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-13.

Przeczytaj także: EDP wybuduje kolejną farmę wiatrową na Atlantyku?

W ramach działania „Podstawowe usługi dla gospodarki i ludności wiejskiej” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) pięć projektów dot. odnawialnych źródeł energii otrzymało ostatnio łącznie ponad 4,4 mln zł unijnego dofinansowania.

Rzeczniczka marszałka woj. łódzkiego Joanna Blewąska poinformowała, że w gminie Rokiciny powstały pompownie wraz z instalacjami centralnego ogrzewania - służyć one będą świetlicom wiejskim w Łaznowskiej Woli oraz w Nowych Chrustach. Gmina pozyskała prawie 500 tys. zł funduszy unijnych, a całkowity koszt projektu wyniósł 762 tys. zł.

Przeczytaj także: Na Atlantyku powstanie park turbin wiatrowych

Zakończył się też projekt stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Poddębice i Zadzim - Kraina bez barier”. Polegał on na zakupie i montażu kolektorów słonecznych na budynku weterynaryjno-hipoterapeutycznym w miejscowości Zadzim. Połowę kosztów dofinansowała UE, czyli 15 tys. zł. W trakcie realizacji są trzy projekty.

Gmina Rzeczyca zdecydowała się na przebudowę systemów grzewczych w obiektach komunalnych z zastosowaniem odnawialnych źródeł energii - pompy ciepła. Nowe systemy grzewcze zyskają obiekty Ochotniczej Straży Pożarnej w Rzeczycy, Sadykierzu i Luboczy oraz centrum rekreacyjno-sportowe w Kanicach. Łączny koszt inwestycji to 1,5 mln zł, a unijne dofinansowanie - 919 tys. zł.

Przeczytaj także: Wzrost mocy z energetyki wiatrowej do 2025 roku

Gmina i miasto Drzewica prowadzą projekt „Instalacja pomp ciepła i kolektorów słonecznych na budynkach użyteczności publicznej”. Całkowity kosz wyceniono na ponad 3 mln zł, z których ponad połowa to unijne wsparcie.

Zaplanowano remont instalacji centralnego ogrzewania z montażem pompy ciepła w budynkach szkół podstawowych w Brzustowcu, Domasznie oraz Radzicach Dużych. Powstają też instalacje solarne do podgrzewania ciepłej wody w budynkach Klubu Sportowego Gerlach Drzewica i Ludowego Klubu Kajakowego w Drzewicy.

materiały: CIRE

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Oznaczniki kabli i przewodów - jakie wybrać »

Gdzie znajdziesz systemy zasilania dla każdej dziedziny przemysłu »

drukarka etykiet systemy zasilania
Sposoby oznaczania kabli i przewodów w elektrycznych są różne.Jedne mniej trwałe, a inne (...) czytam więcej » Oferują zaawansowane usługi badawczo-rozwojowe obejmujące elektronikę, wbudowane oprogramowanie, mechanikę systemu zasilania (...) czytam dalej »

 


Gdzie znajduje zastosowanie współczesna termowizja?

Kamery termowizyjne Zadbaj o bezpieczeństwo i uniknij awarii. Za pomocą kamery termowizyjnej możliwe jest bezdotykowe sprawdzenie instalacji elektrycznej przy pełnym obciążeniu. Dzięki temu można (...) czytam dalej »

 


Jak odwzorować światło dzienne przy użyciu opraw oświetleniowych »

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

Ośiwetlenie - jakie wybrać? bezpanelowa energia słoneczna
Rodzaj oświetlenia ma również fundamentalny wpływ na nasz wzrok oraz bezpośrednio wpływa na nasze ciało, umysł i (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Jaką drukarkę do oznaczeń elektrycznych wybrać»

etykietowanie kabli i przewodów Priorytetem przy oznaczaniu sieci i jej poszczególnych elementów czy kolejnych aparatur w szafach rozdzielczych, kilometrów kabli, dziesiątek przełączników czy kolejnych aparatur w szafach rozdzielczych jest ...... czytam dalej »


Automatyka i czujniki - dlaczego to takie ważne »

Poznaj tajemnicę elektryków - złączki bezszynowe »

Czujniki i automatyka złączki bezszynowe
Zarówno w sektorze energetyki tradycyjnej jak i odnawialnej, czujniki oraz automatyka muszą być odporne na oddziaływaniu warunków środowiskowych. Ekstremalne ... czytam więcej » Czy wiesz jak wykonać montaż i jak można łączyć ze sobą złączki bez użycia szyn ... czytam dalej »

Zasilacze a odporność na zwarcia - dlaczego to takie ważne?

Promocje na kamery termowizyjne W sieciach zasilających obiekty przemysłowe i użyteczności publicznej powszechnie stosuje się zasilacze bezprzerwowe UPS w celu ochrony ważnych urządzeń odbiorczych, wrażliwyc ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... czytam dalej »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Kable i przewody - dobierz odpowiednie do swojego projektu »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - jakie wybrać
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Właściwie wykonana i dostosowana do konkretnych zagrożeń środowiskowych instalacja elektryczna powinna do minimum ograniczać zagrożenia... czytam dalej »


Jak odwzorować światło dzienne przy użyciu opraw oświetleniowych »

Uwaga konkurs! Znasz "elektrycznych" producentów? Zagraj i wygraj atrakcyjne nagrody »

Oświetlenie jakie wybrać aby przypominało światło dzienne Konkurs
Rodzaj oświetlenia ma również fundamentalny wpływ na nasz wzrok oraz bezpośrednio wpływa na nasze ciało, umysł i ... czytam dalej » Weź udział w letnim konkursie i zgarnij nagrody. Co tydzien nowa gra i nowa szansa na wygraną. Sprawdź się i zawalcz o wygraną! chcę zagrać »

Co jeszcze potrafią enkodery Ethernet?

UPS zasilacze Rynek systemów przemysłowych dynamicznie się rozwija, a standard Industrial Ethernet jest przyszłością systemów (...) czytam dalej »


Jak komunikować urządzenia w środowisku przemysłowym?

Urządzenia przeciwprzepięciowe (SPD) - jakie wybrać ?

Switche zarządzalne spd ograniczniki przepięć
Switche niezarządzalne to urządzenia, które mają za zadanie przekazywanie danych między urządzeniami w wymagającym środowisku przemysłowym. Ich zadaniem jest zapewnienie przede wszystkim stabilnej, jak również wydajnej komunikacji.(...) czytam dalej » Ochronniki przepięciowe odpowiednie do zastosowań w instalacjach 230 V lub 400 V, systemy jedno- lub trójfazowe, wymienny moduł warystora i zamknięty moduł iskiernika, wizualna i zdalna sygnalizacja stanu warystora oraz ... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
6/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 6/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Wpływ stacji szybkiego ładowania pojazdów elektrycznych na sieć elektroenergetyczną
  • - Projekt zasilania oświetlenia terenu bazy logistycznej
Zobacz szczegóły
Cantoni Motor S.A. Cantoni Motor S.A.
Grupa Cantoni została pionierem w produkcji silników elektrycznych już w XIX wieku i od tego czasu kontynuuje misję wdrażania...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl