Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Inteligentne liczniki przejdą przez Sejm?

 Redakcja  |  07.02.2013

Sejmowa podkomisja zajmująca się tzw. małym trójpakiem energetycznym wprowadziła do projektu poprawkę zobowiązującą dystrybutorów energii do instalacji inteligentnych liczników. Podobne rozwiązanie nie uzyskało jednak zgody rządu. W Sejmie ten sprzeciw można obejść.

Operatorzy systemu dystrybucyjnego elektroenergetycznego są zobowiązani do dnia 31 grudnia 2020 r. zainstalować u 80 proc. odbiorców końcowych przyłączonych do ich sieci układ pomiarowo-rozliczeniowy umożliwiający dwustronną komunikację w systemie teleinformatyczny. Taki obowiązek przewiduje, zaproponowana przez Ministerstwo Gospodarki, poprawka do nowelizacji prawa energetycznego (tzw. małego trójpaku). Zmianę w projekcie przyjęła na ostatnim posiedzeniu sejmowa podkomisja. Jej przewodniczący zastrzegł jednak, że rozwiązanie będzie jeszcze dyskutowane na kolejnym sejmowym szczeblu - w komisji gospodarki.

Przeczytaj także: Energa Operator dostarczy inteligentne liczniki

Od miesięcy wprowadzeniu inteligentnych liczników bez odpowiednich analiz sprzeciwia się ponadto część resortów. Ministerstwo Finansów argumentowało podczas prac nad tzw. dużym trójpakiem (przewidującym obowiązek instalacji 100 proc. inteligentnych liczników do 2020 roku), że koszty zmiany systemu, szacowane na 8 mld zł, istotnie wpłyną na ceny energii i konkurencyjność krajowej gospodarki.

Przeczytaj także: Posłowie będą głosować w sprawie małego trójpaku

W poprawce do ustawy resort gospodarki zaproponował ponadto przeznaczenie na inteligentne liczniki nadwyżek pieniędzy z tzw. opłaty zastępczej, wpływającej do spółki córki Polskich Sieci Elektroenergetycznych - Zarządcy Rozliczeń SA - jako pomoc publiczna za rozwiązanie kontraktów długoterminowych. Ministerstwo ocenia, że z tytuły tzw. KDT-ów odbiorcy energii zapłacą więcej niż będzie to potrzebne. A nadwyżka, zamiast wrócić od odbiorców zgodnie z dotychczasowym brzmieniem ustawy, trafiłaby bezpośrednio na instalacje inteligentnych liczników. To rozwiązanie również skrytykowało jednak Ministerstwo Finansów.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Zarówno w Sejmie, jak i w pracach rządowych, krytykowany jest także pomysł stworzenia monopolu spółki z grupy PSE na zarządzanie informacjami płynącymi z inteligentnych liczników. Resort gospodarki broni jednak tego rozwiązania przekonując, że centralizacja przetwarzania danych ograniczy koszty systemu i zwiększy jego bezpieczeństwo. Z szacunków Urzędu Regulacji Energetyki wynika, że z tytułu przetwarzania tych danych do operatora informacji pomiarowych będzie trafiać ok. 90 mln zł rocznie.

materiały: CIRE

Przeczytaj także: Kto rozwiąże rozbieżności z trójpaka energetycznego?

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Oznaczniki kabli i przewodów - jakie wybrać »

Gdzie znajdziesz systemy zasilania dla każdej dziedziny przemysłu »

drukarka etykiet systemy zasilania
Sposoby oznaczania kabli i przewodów w elektrycznych są różne.Jedne mniej trwałe, a inne (...) czytam więcej » Oferują zaawansowane usługi badawczo-rozwojowe obejmujące elektronikę, wbudowane oprogramowanie, mechanikę systemu zasilania (...) czytam dalej »

 


Gdzie znajduje zastosowanie współczesna termowizja?

Kamery termowizyjne Zadbaj o bezpieczeństwo i uniknij awarii. Za pomocą kamery termowizyjnej możliwe jest bezdotykowe sprawdzenie instalacji elektrycznej przy pełnym obciążeniu. Dzięki temu można (...) czytam dalej »

 


Jak odwzorować światło dzienne przy użyciu opraw oświetleniowych »

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

Ośiwetlenie - jakie wybrać? bezpanelowa energia słoneczna
Rodzaj oświetlenia ma również fundamentalny wpływ na nasz wzrok oraz bezpośrednio wpływa na nasze ciało, umysł i (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Jaką drukarkę do oznaczeń elektrycznych wybrać»

etykietowanie kabli i przewodów Priorytetem przy oznaczaniu sieci i jej poszczególnych elementów czy kolejnych aparatur w szafach rozdzielczych, kilometrów kabli, dziesiątek przełączników czy kolejnych aparatur w szafach rozdzielczych jest ...... czytam dalej »


Automatyka i czujniki - dlaczego to takie ważne »

Poznaj tajemnicę elektryków - złączki bezszynowe »

Czujniki i automatyka złączki bezszynowe
Zarówno w sektorze energetyki tradycyjnej jak i odnawialnej, czujniki oraz automatyka muszą być odporne na oddziaływaniu warunków środowiskowych. Ekstremalne ... czytam więcej » Czy wiesz jak wykonać montaż i jak można łączyć ze sobą złączki bez użycia szyn ... czytam dalej »

Zasilacze a odporność na zwarcia - dlaczego to takie ważne?

Promocje na kamery termowizyjne W sieciach zasilających obiekty przemysłowe i użyteczności publicznej powszechnie stosuje się zasilacze bezprzerwowe UPS w celu ochrony ważnych urządzeń odbiorczych, wrażliwyc ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... czytam dalej »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Kable i przewody - dobierz odpowiednie do swojego projektu »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - jakie wybrać
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Właściwie wykonana i dostosowana do konkretnych zagrożeń środowiskowych instalacja elektryczna powinna do minimum ograniczać zagrożenia... czytam dalej »


Jak odwzorować światło dzienne przy użyciu opraw oświetleniowych »

Uwaga konkurs! Znasz "elektrycznych" producentów? Zagraj i wygraj atrakcyjne nagrody »

Oświetlenie jakie wybrać aby przypominało światło dzienne Konkurs
Rodzaj oświetlenia ma również fundamentalny wpływ na nasz wzrok oraz bezpośrednio wpływa na nasze ciało, umysł i ... czytam dalej » Weź udział w letnim konkursie i zgarnij nagrody. Co tydzien nowa gra i nowa szansa na wygraną. Sprawdź się i zawalcz o wygraną! chcę zagrać »

Co jeszcze potrafią enkodery Ethernet?

UPS zasilacze Rynek systemów przemysłowych dynamicznie się rozwija, a standard Industrial Ethernet jest przyszłością systemów (...) czytam dalej »


Jak komunikować urządzenia w środowisku przemysłowym?

Urządzenia przeciwprzepięciowe (SPD) - jakie wybrać ?

Switche zarządzalne spd ograniczniki przepięć
Switche niezarządzalne to urządzenia, które mają za zadanie przekazywanie danych między urządzeniami w wymagającym środowisku przemysłowym. Ich zadaniem jest zapewnienie przede wszystkim stabilnej, jak również wydajnej komunikacji.(...) czytam dalej » Ochronniki przepięciowe odpowiednie do zastosowań w instalacjach 230 V lub 400 V, systemy jedno- lub trójfazowe, wymienny moduł warystora i zamknięty moduł iskiernika, wizualna i zdalna sygnalizacja stanu warystora oraz ... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
6/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 6/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Wpływ stacji szybkiego ładowania pojazdów elektrycznych na sieć elektroenergetyczną
  • - Projekt zasilania oświetlenia terenu bazy logistycznej
Zobacz szczegóły
Cantoni Motor S.A. Cantoni Motor S.A.
Grupa Cantoni została pionierem w produkcji silników elektrycznych już w XIX wieku i od tego czasu kontynuuje misję wdrażania...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl