Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Ile dystrybutorzy wydali na sieci w 2012 roku?

 Redakcja  |  25.01.2013

W minionym roku spółki dystrybucyjne wydały na rozwój sieci energetycznych rekordowo duże pieniądze. To efekt rosnącej liczby przyłączanych odbiorców, ale przede wszystkim koniecznego rozwoju sieci pod nowe źródła.

Najwięcej na sieci wydał Tauron. W ciągu ostatnich czterech lat nakłady na ten rodzaj infrastruktury wzrosły w katowickim koncernie z 1 mld zł w2009 roku, do 1,8 mld zł e 2012 toku.

Przeczytaj także: Coraz więcej energetycznych przetargów

- W ubiegłym roku na rozwój i odtworzenie sieci wydaliśmy ponad 1 mld zł, czyli 59 proc. środków. Przyłączenia nowych odbiorców kosztowały ponad 500 mln zł, co w strukturze stanowi 28 proc. wydatków - wyliczał Dariusz Stolarczyk.

Mirosław Bieliński, prezes Energi mógł się wczoraj pochwalić drugimi co do wielkości nakładami na połączenia energetyczne. W 2012 roku Energa Operator wydała na ten cel ok. 1,4 mld zł. - Nasze nakłady na sieci systematycznie rosną. W tym roku będą rekordowo wysokie i wyniosą 1,45 mld zł. Co roku przyłączamy kilkadziesiąt nowych odbiorców. Do tej pory przyłączyliśmy też 60 proc. farm wiatrowych działających w Polsce - mówił.

Przeczytaj także: Polski raport ws. finansowania energii

Z kolei Polska Grupa Energetyczna wydała w ubiegłym roku na sieci nieznacznie więcej, niż 1,26 md zł, które zainwestowała w tym segmencie rok wcześniej. Około 40 proc. nakładów pochłonęły przyłączenia. Inwestycje w tym segmencie wzrosły z 540 mln zł w 2011 roku, do ok. 570-580 mln zł w 2012 roku - szacował Krzysztof Kilian, prezes PGE. Kolejne 40 proc. PGE.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Dystrybucja przeznaczyła na rozwój sieci, a pozostałe 20 proc. to koszty uruchomienia inwestycji. Inwestycje sieciowe z roku na rok rosną także w poznańskiej Enei Operator. W roku 2012 spółka wydała na ten cel ok. 800 mln zł. Natomiast w latach 2013-2015 ma to być 2,5 mld zł. Budowa przyłączy do tej pory pochłaniała ok. 30 proc. budżetu. Reszta to nakłady na modernizację sieci.

W 2011 roku Tauron wspólnie z przejętym GZE dostarczył swoimi sieciami 52,8 TWh energii elektrycznej, czyli ok. 37 proc. całego krajowego zużycia. PGE Dystrybucja przesłała w analogicznym okresie 31 TWh (26 proc. udziału w rynku). Energa wydystrybuowała natomiast 19,6 TWh (16 proc.), a Enea 17,1 TWh (14 proc. udziału w rynku).

materiały: CIRE

Przeczytaj także: Zastosowanie źródeł energii odnawialnej do wspomagania zasilania budynków w energię elektryczną

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Oznaczniki kabli i przewodów - jakie wybrać »

Gdzie znajdziesz systemy zasilania dla każdej dziedziny przemysłu »

drukarka etykiet systemy zasilania
Sposoby oznaczania kabli i przewodów w elektrycznych są różne.Jedne mniej trwałe, a inne (...) czytam więcej » Oferują zaawansowane usługi badawczo-rozwojowe obejmujące elektronikę, wbudowane oprogramowanie, mechanikę systemu zasilania (...) czytam dalej »

 


Gdzie znajduje zastosowanie współczesna termowizja?

Kamery termowizyjne Zadbaj o bezpieczeństwo i uniknij awarii. Za pomocą kamery termowizyjnej możliwe jest bezdotykowe sprawdzenie instalacji elektrycznej przy pełnym obciążeniu. Dzięki temu można (...) czytam dalej »

 


Jak odwzorować światło dzienne przy użyciu opraw oświetleniowych »

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

Ośiwetlenie - jakie wybrać? bezpanelowa energia słoneczna
Rodzaj oświetlenia ma również fundamentalny wpływ na nasz wzrok oraz bezpośrednio wpływa na nasze ciało, umysł i (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Jaką drukarkę do oznaczeń elektrycznych wybrać»

etykietowanie kabli i przewodów Priorytetem przy oznaczaniu sieci i jej poszczególnych elementów czy kolejnych aparatur w szafach rozdzielczych, kilometrów kabli, dziesiątek przełączników czy kolejnych aparatur w szafach rozdzielczych jest ...... czytam dalej »


Automatyka i czujniki - dlaczego to takie ważne »

Poznaj tajemnicę elektryków - złączki bezszynowe »

Czujniki i automatyka złączki bezszynowe
Zarówno w sektorze energetyki tradycyjnej jak i odnawialnej, czujniki oraz automatyka muszą być odporne na oddziaływaniu warunków środowiskowych. Ekstremalne ... czytam więcej » Czy wiesz jak wykonać montaż i jak można łączyć ze sobą złączki bez użycia szyn ... czytam dalej »

Zasilacze a odporność na zwarcia - dlaczego to takie ważne?

Promocje na kamery termowizyjne W sieciach zasilających obiekty przemysłowe i użyteczności publicznej powszechnie stosuje się zasilacze bezprzerwowe UPS w celu ochrony ważnych urządzeń odbiorczych, wrażliwyc ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... czytam dalej »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Kable i przewody - dobierz odpowiednie do swojego projektu »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - jakie wybrać
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Właściwie wykonana i dostosowana do konkretnych zagrożeń środowiskowych instalacja elektryczna powinna do minimum ograniczać zagrożenia... czytam dalej »


Jak odwzorować światło dzienne przy użyciu opraw oświetleniowych »

Uwaga konkurs! Znasz "elektrycznych" producentów? Zagraj i wygraj atrakcyjne nagrody »

Oświetlenie jakie wybrać aby przypominało światło dzienne Konkurs
Rodzaj oświetlenia ma również fundamentalny wpływ na nasz wzrok oraz bezpośrednio wpływa na nasze ciało, umysł i ... czytam dalej » Weź udział w letnim konkursie i zgarnij nagrody. Co tydzien nowa gra i nowa szansa na wygraną. Sprawdź się i zawalcz o wygraną! chcę zagrać »

Co jeszcze potrafią enkodery Ethernet?

UPS zasilacze Rynek systemów przemysłowych dynamicznie się rozwija, a standard Industrial Ethernet jest przyszłością systemów (...) czytam dalej »


Jak komunikować urządzenia w środowisku przemysłowym?

Urządzenia przeciwprzepięciowe (SPD) - jakie wybrać ?

Switche zarządzalne spd ograniczniki przepięć
Switche niezarządzalne to urządzenia, które mają za zadanie przekazywanie danych między urządzeniami w wymagającym środowisku przemysłowym. Ich zadaniem jest zapewnienie przede wszystkim stabilnej, jak również wydajnej komunikacji.(...) czytam dalej » Ochronniki przepięciowe odpowiednie do zastosowań w instalacjach 230 V lub 400 V, systemy jedno- lub trójfazowe, wymienny moduł warystora i zamknięty moduł iskiernika, wizualna i zdalna sygnalizacja stanu warystora oraz ... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
6/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 6/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Wpływ stacji szybkiego ładowania pojazdów elektrycznych na sieć elektroenergetyczną
  • - Projekt zasilania oświetlenia terenu bazy logistycznej
Zobacz szczegóły
Cantoni Motor S.A. Cantoni Motor S.A.
Grupa Cantoni została pionierem w produkcji silników elektrycznych już w XIX wieku i od tego czasu kontynuuje misję wdrażania...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl