Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Inteligentne liczniki są opłacalne

 Redakcja  |  12.11.2012

Zdaniem ministrów skarbu i finansów oraz Rządowego Centrum Legislacji warta 6 mld zł inwestycja w inteligentne liczniki energii wymaga głębszych analiz, niż te, które przedstawiło Ministerstwo Gospodarki. Resort tłumaczy, że co najmniej kilka badań pokazało opłacalność wdrożenia smart meteringu w Polsce.

W trakcie prac rządowego Komitetu ds. Europejskich kilku uczestników, w tym przedstawiciele Ministerstwa Skarbu Państwa i Ministerstwa Finansów, krytycznie ocenili plan nałożenia na spółki energetyczne obowiązku instalacji tzw. inteligentnych liczników. Jak tłumaczą, zgodnie z unijną dyrektywą kraje członkowskie mogły uzależnić wdrożenie systemu AMI (ang. Advanced Measuring Infrastructure) od wyników analizy ich opłacalności. Czego, zdaniem urzędników tych resortów, Polska nie przeprowadziła.

Twórcy projektu Prawa energetycznego, który nakłada obowiązek wymiany do 2020 roku wszystkich liczników na inteligentne, odpierają jednak zarzuty. - Ministerstwo Gospodarki podejmując decyzję o wprowadzeniu smart meteringu w Polsce oparło się na dotychczas przeprowadzonych analizach dotyczących wprowadzenia smart meteringu do polskiego systemu elektroenergetycznego. Do najistotniejszych z nich należy zaliczyć analizę przeprowadzoną przez Urząd Regulacji Energetyki i Fundacji Fundusz Współpracy, analizę Polskich Sieci Elektroenergetycznych Operator S.A., analizę PTPiREE oraz projekt wdrożeniowy Energa-Operator S.A. Z przedmiotowych opracowań wynika, iż wprowadzenie smart meteringu będzie dla Polski olbrzymim wyzwaniem jednak korzyści które dzięki temu zostaną osiągnięte zrekompensują poniesione koszty. Świadczy o tym również fakt, iż jedno z największych w Polsce działających przedsiębiorstw dystrybucyjnych, jakim jest Energa-Operator S.A. już w chwili obecnej zdecydowała się na wprowadzenie inteligentnych układów pomiarowych na obszarze swojej działalności - tłumaczy Iwona Dżygała z biura prasowego resortu.

- Zgodnie z Dyrektywą 2009/72/WE. przewidziana w ww. dokumencie analiza opłacalności tzw. CBA jest jedynie działaniem fakultatywnym i jeżeli państwa członkowskie uznają, iż nie ma potrzeby przeprowadzania takiej analizy to powinny one wprowadzić 80% liczników inteligentnych do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego do 2020 roku. Tak też się stało w przypadku Polski - dodaje przedstawicielka urzędu.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Zarówno Ministerstwo Skarbu Państwa, jak i Ministerstwo Finansów argumentują ponadto, że nawet jeżeli Polska zobowiąże się do wdrożenia smart meteringu, to zgodnie z unijnymi przepisami do 2020 roku wymienione powinno zostać przynajmniej 80 proc. liczników, a całość należy zrealizować w ciągu 10 lat. Ich zdaniem w ustawie niepotrzebnie zobowiązujemy energetyków do wymiany już do 2020 roku 100 proc. urządzeń.

Instalacja inteligentnych liczników najprawdopodobniej została już przesądzona. Unijne przepisy pozwalały bowiem na rezygnację z tego obowiązku pod warunkiem, że krajowe analizy przeprowadzone do 3 września tego roku wykazałyby, iż system AMi jest w danym państwie nieopłacalny. Ewentualnie możliwe było ograniczenie tego obowiązku do odbiorców o większym zużyciu energii, jeżeli zgodnie z badaniami instalacja inteligentnych liczników byłaby opłacalna tylko u nich.

Mniej pewne jest jednak, czy Prawo energetyczne rzeczywiście zobowiąże spółki dystrybucyjne do wymiany wszystkich liczników już do 2020 roku. Zarówno podczas prac rządu, jak i w parlamencie należy oczekiwać presji, aby obowiązek ten ograniczyć do 80 proc. w 2020 roku i kolejnych 20 proc. w ciągu kolejnych dwóch lat.

materiały: CIRE

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Zakręć kołem i wygraj! »

Zakręć kołem i wygraj Każdego dnia możesz odebrać zniżkę (...) chcę zakręcić »


Zasilanie awaryjne - ups, agregaty, akumulatory...»

Czy znasz, ekologiczną alternatywę dla agregatów »

drukarka etykiet systemy zasilania
Zasilacze awaryjne trzeciej generacji z bardzo wysoką sprawnością 96% w trybie On-Line oraz ze znakomitym współczynnikiem mocy 1(...) czytam więcej » W połączeniu z elektroniką prezentuje ona szczyt nowoczesnej technologii agregatów prądotwórczych (...) czytam dalej »

 


Szukasz producenta komponentów przemysłowych? Sprawdź ich »

Kamery termowizyjne Dzięki wykorzystaniu innowacyjnych rozwiązań stosowanych w sektorze opieki zdrowotnej, zastosowaniach konsumenckich i przemysłowych, te podstawowe (...) czytam dalej »


Automatyka przemysłowa i sterowanie - na jakie produkty zwrócić uwagę »

Jak zmniejszyć swój rachunek za energię »

automatyka przemysłowa zmniejsz rachunki za prąd
Jak sztuczna inteligencja wspomoże pracę elektrowni i fabryk? Aż 63 proc. respondentów twierdzi, że sztuczna inteligencja pomoże zwalczyć (...) czytam więcej » Oszczędzaj na rachunkach za prąd w domu lub firmie. Wystarczy Po Prostu Energia (...) zobacz ile możesz oszczędzić »

 


Gdzie znajduje zastosowanie współczesna termowizja?

Kamery termowizyjne Zadbaj o bezpieczeństwo i uniknij awarii. Za pomocą kamery termowizyjnej możliwe jest bezdotykowe sprawdzenie instalacji elektrycznej przy pełnym obciążeniu. Dzięki temu można (...) czytam dalej »

 


Potrzebujesz pomocy w wyborze UPS-a? Sprawdź ten przewodnik »

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

UPS zasilacze bezpanelowa energia słoneczna
Urządzenia elektroniczne, których używasz do codziennej komunikacji, rozrywki i zapewnienia rodzinie bezpieczeństwa, są narażone na uszkodzenia spowodowane nieoczekiwanymi przerwami w dostawach energii elektrycznej, (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Szybki i łatwy sposób na budowę Twojego indywidualnego systemu wizyjnego»

system wizyjny Dziś trudno sobie wyobrazić nowoczesną, elastyczną produkcję bez przemysłowego przetwarzania obrazu. A to dlatego, że systemy wizyjne zapewniają jakość produktów i wspierają efektywne ... czytam dalej »


Automatyka przemysłowa - zobacz najlepsze rozwiązania »

Kontenerowa stacja transformatorowa Minibox »

Czujniki i automatyka Rozdzielnice kontenerowe
Zarówno w sektorze energetyki tradycyjnej jak i odnawialnej, czujniki oraz automatyka muszą być odporne na oddziaływaniu warunków środowiskowych. Ekstremalne ... czytam więcej » Zasilane są najczęściej z sieci SN o napięciu znamionowym od 6 do 36 kV. Ze względu na budowę stacje mogą być wnętrzowe lub napowietrzne. Funkcją stacji transformatorowej SN/nn jest transformacja ... czytam dalej »

Jaką zastosować ochronę urządzeń elektrycznych i elektronicznych przed przepięciami »

ochrona przed przepięciami Każdy ogranicznik przepięć ma pewną określoną zdolność do przenoszenia przez siebie pewnej energii udaru. Jeśli po zadziałaniu ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Osprzęt elektroinstalacyjny dla elektryka »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - jakie wybrać
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Zobacz jaki osprzęt wybrać i porównaj parametry... czytam dalej »


Transformatory oraz dławiki dostosowane do indywidualnych wymagań »

transformatory ei Mają zastosowanie w sieciach przesyłowych i rozdzielczych. Stosowane są do zasilania układów trakcyjnych w pojazdach szynowych, w instalacjach wykorzystujących napędy (...) czytam dalej »


Liczniki energii elektrycznej - poznaj nowe »

Switch zarządzalny – czy warto? Jaki wybrać?

Liczniki energii jakie wybrać Switche niezarządzalne
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Switch zarządzalny daje możliwość nie tylko stworzenia siecilokalnej, ale daje wiele innicf możliwości. Między innymi pozwala także dostosować porty, a więc i parametry sieci do... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
7-8/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Obciążalność prądowa ciągła przewodów szynowych wielkoprądowych SN
  • - Instalacje elektryczne w osiedlowych budynkach wielorodzinnych
Zobacz szczegóły
Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Rynek systemów przemysłowych dynamicznie się rozwija, a standard Industrial Ethernet jest przyszłością systemów komunikacji. Wydajność standardu Fast Ethernet,...
Cantoni Motor S.A. Cantoni Motor S.A.
Grupa Cantoni została pionierem w produkcji silników elektrycznych już w XIX wieku i od tego czasu kontynuuje misję wdrażania...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl