Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Nadpodaż energii z OZE, co z zielonymi certyfikatami?

 Redakcja  |  15.10.2012

Agencja Rynku Energii poinformowała o realizacji obowiązku zakupu energii z OZE. Wynika z nich, że przekroczyliśmy próg na 2011 r. Efekty wyraźnie widać w notowaniach zielonych certyfikatów. W tym roku nadpodaż może być jeszcze większa. Co dalej?

W ubiegłym roku udział energii ze źródeł odnawialnych w finalnym zużyciu wyniósł 10,76 proc., to oznacza, że na rynku zielonych certyfikatów mieliśmy nadpodaż o wartości ok. 124,5 mln zł. Wszystko wskazuje na to, że nadmiar świadectw pochodzenia w tym roku będzie jeszcze większy.

W tym roku wymagany udział energii z OZE pozostaje na tym samym poziomie 10,4 proc. W liczbach bezwzględnych może to oznaczać niewielki wzrost zapotrzebowania na zieloną energię. Stanie się tak pod warunkiem, że kolejny rok z rzędu wzrośnie końcowe zużycie energii. Na razie PSE Operator informował, że na rynku nie widać spowolnienia gospodarczego, ale wiele zależy jeszcze od zapotrzebowania w zimie.

Najprawdopodobniej jednak wzrost popytu odbiorców nie wystarczy, by - bez zmiany prawa - na rynku zmieściły sie dodatkowe ilości zielonej energii. Z danych URE wynika, że tylko w ciągu pierwszego półrocza moc instalacji OZE wzrosła o jedną czwartą z 3082 MW do 3800 MW. Jeżeli w tym roku zwiększyła się też produkcja zielonej energii we współspalaniu (które generuje najwięcej zielonych certyfikatów), będzie to oznaczać duży wzrost podaży świadectw pochodzenia.

Dopiero dzięki nowemu rozporządzeniu Ministra Gospodarki (wkrótce będzie publikowane) od przyszłego roku wymagany udział OZE wzrośnie z 10,4 do 12 proc., to o 1,1 pp. więcej, niż do tej pory planowano. Zdaniem Instytutu Energetyki Odnawialnej ta zmiana, a także wejście w życie ustawy o odnawialnych źródłach energii, może podbić ceny certyfikatów.

- Wejście w życie ustawy o OZE diametralnie poprawi sytuację i nastroje na rynku praw majątkowych, ale symulacje wykonywane na bieżąco przez IEO pokazują, że faktyczne efekty pojawią się dopiero po opublikowaniu rozporządzenia kwotowego ministra gospodarki z nowymi, wyższymi (zgodnymi z KPD) celami ilościowymi, zaprzestaniu wsparcia i wypadnięciu z rynku najstarszych instalacji współspalających (uruchomionych przed rokiem 2008) oraz zmniejszeniu udziału transakcji pozasesyjnych w grupach energetycznych (większy popyt na prawa majątkowe w transakcjach sesyjnych) - ocenia Grzegorz Wiśniewski, prezes instytutu Energetyki Odnawialnej. - System wykaże pewną bezwładność, ale o ile ustawa o OZE wejdzie w życie w I kwartale 2013 i będzie konsekwentnie wdrażana, to w II połowie przyszłego roku nadpodaż świadectw pochodzenia przestanie być faktem i sytuacja na TGE powinna się ustabilizować w dłuższym okresie - dodaje.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

W ubiegłym roku finalne zużycie energii wyniosło 122 TWh. Natomiast produkcja energii ze źródeł odnawialnych osiągnęła prawie 13,137 TWh. Oznacza to, że udział zielonej energii w końcowym zużyciu wyniósł 10,76 proc., w stosunku do zapotrzebowania w wysokości 10,4 proc.

Efekt jest taki, że na rynku pojawiły się świadectwa pochodzenia zielonej energii o 445 tys. MWh przekraczające bieżące zapotrzebowanie kupujących (głównie największych sprzedawców energii). Ich łączna wartość jeszcze kilka miesięcy temu wynosiła 124,5 mln zł. Teraz, jest o ok. 20 proc. niższa, bo o tyle od początku roku potaniały zielone certyfikaty.

Jeszcze w lutym cena świadectw pochodzenia energii z OZE, sprzedawanych na Towarowej Giełdzie Energii, przekraczała 280 zł/MWh. Tymczasem podczas czwartkowej sesji było to dokładnie 228.31 zł/MWh. Najmniej w historii notowań tych papierów.

materiały: CIRE

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Gdzie szukać pomocy przy doborze właściwego źródła zasilania »

Dobór źródła zasilania

Optymalne rozwiązania na każdym etapie, zarówno dystrybucji, jak i tworzenia dedykowanych pakietów zasilania. Wszystko po to, aby zapewnić jak najwyższą jakość ... czytam dalej »

 


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

koszt prądu

Oszczędzanie na rachunkach za prąd w domu lub firmie jest możliwe. Wystarczy dokładnie sprawdzić (...) zobacz ile możesz oszczędzić »

 


Jednoobwodowy licznik energii - jaki wybrać?»

Zobacz co nowego poznamy na targach Energetab 2019 »

Licznik energii jaki wybrać Energetab 2019 logo
Zasilacze awaryjne trzeciej generacji z bardzo wysoką sprawnością 96% w trybie On-Line oraz ze znakomitym współczynnikiem mocy 1(...) czytam więcej » ENERGETAB – największe w Polsce targi nowoczesnych urządzeń, aparatury i technologii dla przemysłu energetycznego, to miejsce jednych z najważniejszych spotkań czołowych przedstawicieli branży elektrotechnicznej w Polsce.(...) czytam dalej »

 


Łączniki i gniazda instalacyjne - jakie wybrać?

Kamery termowizyjne Perfekcyjne dopełnienie nowoczesnego wnętrza.
Prosta, ponadczasowa forma, jakość wykonania, niezawodny system, to tylko niektóre (...)
czytam dalej »


Automatyka przemysłowa i sterowanie - na jakie produkty zwrócić uwagę »

Przewodnik po złączach - znajdż idealne rozwiązanie dla siebie »

automatyka przemysłowa Przewodnik po złączach
Jak sztuczna inteligencja wspomoże pracę elektrowni i fabryk? Aż 63 proc. respondentów twierdzi, że sztuczna inteligencja pomoże zwalczyć (...) czytam więcej » Poznaj pierwszy w branży przewodnik elektroniczny po złączach. Internetowe narzędzie referencyjne ułatwiające dobór złączy. (...) chcę zobaczyć »

 


Oznaczniki mobilne na przewody i osprzęt - które wybrać »

Kamery termowizyjne Technika laminowania taśm, zapewnia trwałe nadruki poprzez całkowitą ochronę tekstu przed czynnikami niszczącymi, takimi jak: zdrapywanie, ścieranie, zmywanie, promieniowanie UV a nawet substancj (...) czytam dalej »

 


Dobór ograniczników przepięć typu 1 »

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

ograniczniki bezpanelowa energia słoneczna
Kombinowane ograniczniki przepięć jako urządzenia do ograniczania przepięć mają za zadanie zmniejszenie do bezpiecznych poziomów napięcia w instalacji elektrycznej oraz na wejściu zasilanych urządzeń: podczas operacji łączeniowych ń (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Szybki i łatwy sposób na budowę Twojego indywidualnego systemu wizyjnego»

zasilanie gwarantowane Badania przeprowadzone przez Computer Business Review wykazały, że od 2013 roku mamy do czynienia z dynamicznym wzrostem przenoszenia przez przedsiębiorców zasobów danych do tzw. chmury obliczeniowej (cloud computing). W związku z tym stale wzrastają wydatki przeznaczan ... czytam dalej »


Bramka IoT chmury do integracji nowych i istniejących systemów bez konieczności programowania.»

Zobacz jak robot testuje bankomaty?

bramka iot Robot testuje bankomaty
Dzięki prostemu połączeniu z procesem za pomocą protokołów, np. Modbus/TCP, dane czujników i dane procesowe są zbierane, przetwarzane i monitorowane ... czytam więcej » Około 30 sekund zajmuje średnio wypłacenie pieniędzy z wielofunkcyjnego bankomatu ATM. Urządzenia, które są dostępne „za rogiem” w większości miast, zmieniły nasze podejście ... czytam dalej »

Jaką zastosować ochronę urządzeń elektrycznych i elektronicznych przed przepięciami »

ochrona przed przepięciami Każdy ogranicznik przepięć ma pewną określoną zdolność do przenoszenia przez siebie pewnej energii udaru. Jeśli po zadziałaniu ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Przewdonik "Eliminuj błędy
i usprawnij instalacje przewodów" »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - przewodnik
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Poznaj najskuteczniejsze sposoby oznaczania kabli i komponentów wykorzystywanych w branżach elektrycznych i telekomunikacyjnych... czytam dalej »


Transformatory oraz dławiki dostosowane do indywidualnych wymagań »

transformatory ei Mają zastosowanie w sieciach przesyłowych i rozdzielczych. Stosowane są do zasilania układów trakcyjnych w pojazdach szynowych, w instalacjach wykorzystujących napędy (...) czytam dalej »


1-fazowe liczniki energii elektrycznej - widziałeś to?!

Switch zarządzalny – czy warto? Jaki wybrać?

Liczniki energii jakie wybrać Switche niezarządzalne
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Switch zarządzalny daje możliwość nie tylko stworzenia siecilokalnej, ale daje wiele innicf możliwości. Między innymi pozwala także dostosować porty, a więc i parametry sieci do... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
9/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Metody badania funkcji zabezpieczeń nadprądowych przekaźników elektroenergetycznych
  • - Fotowoltaika szansą rozwoju dla komunikacji miejskiej
Zobacz szczegóły

SEP świętuje 100 lat!

Jak co roku targom ENERGETAB towarzyszą konferencje organizowane przez izby i stowarzyszenia patronujące. Z okazji obchodzonego w tym roku 100-lecia Stowarzyszenia Elektryków Polskich...

Przekaźnik instalacyjny o wysokiej odporności na prąd udarowy

RPI-1ZI-U24A firmy Relpol, to nowy przekaźnik instalacyjny, który wytrzymuje prąd załączania 120 A w czasie 20 ms. Przekaźnik ten przeznaczony jest do załączania obwodów o wysokim...
.steute Polska .steute Polska
steute jest międzynarodowym przedsiębiorstwem specjalizującym się w projektowaniu oraz produkcji bezpiecznej, niezawodnej aparatury...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl