Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Jak dzielić koszty przyłączania OZE?

 Redakcja  |  04.10.2012

Resort gospodarki zaproponował w lipcowym projekcie ustawy o OZE (art. 36), aby nakłady inwestycyjne ponoszone w związku z przyłączeniem instalacji odnawialnych źródeł energii do sieci dystrybucyjnej były zbierane za pośrednictwem taryfy PSE Operator od wszystkich odbiorców energii, a następnie dzielone proporcjonalnie pomiędzy operatorów systemów dystrybucyjnych (OSD).

Urząd Regulacji Energetyki (URE) opowiada się za rozproszeniem kosztów przyłączania OZE. Wskazuje, że wzrost kosztów związanych z przyłączeniem jest wynikiem polityki energetycznej państwa, polegającej na wspieraniu wytwarzania energii w OZE i wobec tego powinny one zostać rozłożone na wszystkich odbiorców na terenie kraju, a nie tylko na odbiorców tych spółek dystrybucyjnych, gdzie istnieją najbardziej dogodne warunki wytwarzania energii "zielonej".

- Stąd propozycja w ustawie OZE przepisu dotyczącego redystrybucji środków na przyłączenie źródeł odnawialnych do sieci, przy czym - zdaniem URE - redystrybucji powinny podlegać wyłącznie koszty związane z budową przyłączy - poinformował URE.

W świetle projektu samego art. 36.1 ustawy o OZE nie jest do końca jasne o jakie koszty chodzi, bo mówi on, że w taryfie operatora systemu przesyłowego elektroenergetycznego uwzględnia się „nakłady inwestycyjne ponoszone w związku z przyłączeniem instalacji odnawialnych źródeł energii do sieci przesyłowej lub sieci dystrybucyjnej”.

- Warto zwrócić uwagę, że obciążeniem są nie tylko nakłady na budowę samego przyłącza, ale przede wszystkim te, które muszą zostać przeznaczone na rozwój i modernizację sieci związaną z przyłączeniem OZE. Naszym zdaniem, pojęcie "nakłady inwestycyjne ponoszone w związku z przyłączeniem" powinno również obejmować środki wydatkowane na niezbędną modernizację sieci, związaną z przyłączeniem konkretnego źródła zielonej energii. Proponowane zapisy nie wyjaśniają tej kwestii i w naszej ocenie powinny zostać doprecyzowane - informuje Alina Geniusz -Siuchnińska, rzecznik Energa Operator.

Natomiast zasadniczo Energa Operator uważa, że słuszna jest propozycja, aby koszty związane z nakładami na przyłączenie OZE były ponoszone równomiernie przez OSD i wskazuje, że obecnie odbiorcy przyłączeni do jej sieci ponoszą zdecydowanie wyższe koszty rozwoju OZE niż odbiorcy przyłączeni do sieci innych OSD, na terenach mniej atrakcyjnych na przykład dla farm wiatrowych.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Nie ulega wątpliwości, że w przypadku projektowania zasad redystrybucji pieniędzy na przyłączanie OZE należy generalnie zachować dużą staranność. Katarzyna Kłaczyńska z Ernst&Young Law zauważa, że zaproponowane rozwiązanie polegające na uwzględnieniu w taryfie OSP nakładów na przyłączanie OZE wymaga bardzo starannego opracowania po prostu w celu uniknięcia nadużyć w postaci przerzucania do taryfy OSP kosztów standardowej rozbudowy sieci dystrybucyjnej.

Gdyby proponowane w art. 36 ustawy o OZE przepisy weszły w życie to w szczególnej sytuacji znalazłby się RWE Stoen Operator, czyli operator miejski, na którego terenie działania raczej nie należy się spodziewać eksplozji przyłączeń OZE. Spółka wskazuje m.in, że zastosowanie nowej propozycji spowodowałoby wzrost opłat dystrybucyjnych dla odbiorców przyłączonych do sieci miejskich, którzy mieszkają blisko elektrowni tradycyjnych emitujących CO2, a daleko od źródeł odnawialnych.

- W zamian uważamy, że zdecydowanie lepiej byłoby przeznaczyć na dofinansowanie rozbudowy sieci dla potrzeb przyłączania OZE przychodów pochodzących z opłat zastępczych za certyfikaty, których koszty już dziś są doliczane równomiernie i sprawiedliwie do rachunków wszystkich odbiorców - mówi Robert Stelmaszczyk, prezes RWE Stoen Operator.

materiały: URE

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Lasery, grawerki, materiały grawerskie - jak robić oznaczniki »

Oznakowania w energetyce

Jak stworzyć: tabliczki znamionowe, oznaczenia bezpieczeństwa, panele sterownicze, opisy szaf sterowniczych, rozdzielnic, schematy technologiczne etc. ... czytam dalej »

 


Gdzie szukać pomocy przy doborze właściwego źródła zasilania »

Dobór źródła zasilania

Optymalne rozwiązania na każdym etapie, zarówno dystrybucji, jak i tworzenia dedykowanych pakietów zasilania. Wszystko po to, aby zapewnić jak najwyższą jakość ... czytam dalej »

 


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

koszt prądu

Oszczędzanie na rachunkach za prąd w domu lub firmie jest możliwe. Wystarczy dokładnie sprawdzić (...) zobacz ile możesz oszczędzić »

 


Jednoobwodowy licznik energii - jaki wybrać?»

Zobacz co nowego poznamy na targach Energetab 2019 »

Licznik energii jaki wybrać Energetab 2019 logo
Zasilacze awaryjne trzeciej generacji z bardzo wysoką sprawnością 96% w trybie On-Line oraz ze znakomitym współczynnikiem mocy 1(...) czytam więcej » ENERGETAB – największe w Polsce targi nowoczesnych urządzeń, aparatury i technologii dla przemysłu energetycznego, to miejsce jednych z najważniejszych spotkań czołowych przedstawicieli branży elektrotechnicznej w Polsce.(...) czytam dalej »

 


Łączniki i gniazda instalacyjne - jakie wybrać?

Kamery termowizyjne Perfekcyjne dopełnienie nowoczesnego wnętrza.
Prosta, ponadczasowa forma, jakość wykonania, niezawodny system, to tylko niektóre (...)
czytam dalej »


Automatyka przemysłowa i sterowanie - na jakie produkty zwrócić uwagę »

Wiele nowych produktów od najlepszych w branży marek »

automatyka przemysłowa elektronika
Jak sztuczna inteligencja wspomoże pracę elektrowni i fabryk? Aż 63 proc. respondentów twierdzi, że sztuczna inteligencja pomoże zwalczyć (...) czytam więcej » Poznaj pierwszy w branży przewodnik elektroniczny po złączach. Internetowe narzędzie referencyjne ułatwiające dobór złączy. (...) chcę zobaczyć »

 


Oznaczniki mobilne na przewody i osprzęt - które wybrać »

Kamery termowizyjne Technika laminowania taśm, zapewnia trwałe nadruki poprzez całkowitą ochronę tekstu przed czynnikami niszczącymi, takimi jak: zdrapywanie, ścieranie, zmywanie, promieniowanie UV a nawet substancj (...) czytam dalej »

 


Dobór ograniczników przepięć typu 1 »

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

ograniczniki bezpanelowa energia słoneczna
Kombinowane ograniczniki przepięć jako urządzenia do ograniczania przepięć mają za zadanie zmniejszenie do bezpiecznych poziomów napięcia w instalacji elektrycznej oraz na wejściu zasilanych urządzeń: podczas operacji łączeniowych ń (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Szybki i łatwy sposób na budowę Twojego indywidualnego systemu wizyjnego»

zasilanie gwarantowane Badania przeprowadzone przez Computer Business Review wykazały, że od 2013 roku mamy do czynienia z dynamicznym wzrostem przenoszenia przez przedsiębiorców zasobów danych do tzw. chmury obliczeniowej (cloud computing). W związku z tym stale wzrastają wydatki przeznaczan ... czytam dalej »


Bramka IoT chmury do integracji nowych i istniejących systemów bez konieczności programowania.»

Zobacz jak robot testuje bankomaty?

bramka iot Robot testuje bankomaty
Dzięki prostemu połączeniu z procesem za pomocą protokołów, np. Modbus/TCP, dane czujników i dane procesowe są zbierane, przetwarzane i monitorowane ... czytam więcej » Około 30 sekund zajmuje średnio wypłacenie pieniędzy z wielofunkcyjnego bankomatu ATM. Urządzenia, które są dostępne „za rogiem” w większości miast, zmieniły nasze podejście ... czytam dalej »

Jaką zastosować ochronę urządzeń elektrycznych i elektronicznych przed przepięciami »

ochrona przed przepięciami Każdy ogranicznik przepięć ma pewną określoną zdolność do przenoszenia przez siebie pewnej energii udaru. Jeśli po zadziałaniu ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Przewdonik "Eliminuj błędy
i usprawnij instalacje przewodów" »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - przewodnik
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Poznaj najskuteczniejsze sposoby oznaczania kabli i komponentów wykorzystywanych w branżach elektrycznych i telekomunikacyjnych... czytam dalej »


Transformatory oraz dławiki dostosowane do indywidualnych wymagań »

transformatory ei Mają zastosowanie w sieciach przesyłowych i rozdzielczych. Stosowane są do zasilania układów trakcyjnych w pojazdach szynowych, w instalacjach wykorzystujących napędy (...) czytam dalej »


1-fazowe liczniki energii elektrycznej - widziałeś to?!

Switch zarządzalny – czy warto? Jaki wybrać?

Liczniki energii jakie wybrać Switche niezarządzalne
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Switch zarządzalny daje możliwość nie tylko stworzenia siecilokalnej, ale daje wiele innicf możliwości. Między innymi pozwala także dostosować porty, a więc i parametry sieci do... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
9/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Metody badania funkcji zabezpieczeń nadprądowych przekaźników elektroenergetycznych
  • - Fotowoltaika szansą rozwoju dla komunikacji miejskiej
Zobacz szczegóły

SEP świętuje 100 lat!

Jak co roku targom ENERGETAB towarzyszą konferencje organizowane przez izby i stowarzyszenia patronujące. Z okazji obchodzonego w tym roku 100-lecia Stowarzyszenia Elektryków Polskich...

Przekaźnik instalacyjny o wysokiej odporności na prąd udarowy

RPI-1ZI-U24A firmy Relpol, to nowy przekaźnik instalacyjny, który wytrzymuje prąd załączania 120 A w czasie 20 ms. Przekaźnik ten przeznaczony jest do załączania obwodów o wysokim...
.steute Polska .steute Polska
steute jest międzynarodowym przedsiębiorstwem specjalizującym się w projektowaniu oraz produkcji bezpiecznej, niezawodnej aparatury...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl