Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Kolejna wersja projektu nowego Prawa energetycznego

 Redakcja  |  02.10.2012

Kolejna wersja projektu nowego Prawa energetycznego została opublikowana na stronach Rządowego Centrum Legislacyjnego. Dokument zostanie przekazany na Komitet Spraw Europejskich. Kolejnym etapem będzie skierowanie projektu pod obrady rządu i Parlamentu.

Opublikowana dziś wersja 1.23 z dnia 28.09.2012 to między innymi efekt konsultacji społecznych i międzyresortowych, które prowadzono od końca grudnia ubiegłego roku kiedy to powstał pierwszy projekt ustawy nowego Prawa energetycznego.

W toku dotychczasowych konsultacji do Ministerstwa Gospodarki spłynęło ponad 1300 uwag zgłoszonych przez ponad sto podmiotów.

Według informacji resortu wiele uwag dotyczyło aspektów redakcyjnych i stricte legislacyjnych związanych z projektem. Jednocześnie partnerzy społeczni podkreślali w zgłaszanych uwagach bardzo silnie konieczność ujednolicenia terminologii stosowanej w trzech ustawach regulujących funkcjonowanie systemu energetycznego - tj. projektu ustawy – Prawo energetyczne, projektu ustawy - Prawo gazowe oraz projektu ustawy o odnawialnych źródłach energii. MG zapewnia, że poczynione zostały stosowne zmiany w celu systemowego ujednolicenia kształtu i formy tych projektów.

Przeczytaj także Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 15 czerwca 2012 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy Prawo energetyczne >>

Kolejną znaczną grupę uwag stanowiły uwagi dotyczące kształtu systemu wsparcia dla tzw. odbiorców wrażliwych. Zaproponowany w projekcie kształt systemu zakładał system zryczałtowanych bonifikat dla odbiorców wrażliwych udzielanych przez przedsiębiorstwa energetyczne, połączony z dotacjami wypłacanymi w ramach rekompensat z budżetu państwa dla przedsiębiorstw energetycznych.

W uwagach podkreślano, że pomoc społeczna stanowić powinna domenę państwa, a obowiązki z tego zakresu nie powinny być narzucane podmiotom prywatnym prowadzącym działalność gospodarczą. Państwo pragnąć wspomóc finansowo określoną grupę osób nie powinno wykorzystywać do tego celu podmiotów sektora prywatnego. Ponadto podnoszono również, że dotacja z budżetu państwa udzielana będzie z rocznym opóźnieniem i w wyniku tego nastąpi sytuacja kredytowania skarbu państwa przez przedsiębiorstwa energetyczne.

Również stanowisko Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych z dnia 9 maja 2012 r. wyraźnie stwierdza, że pomoc odbiorcom wrażliwym powinna być realizowana w ramach obecnie istniejącego systemu pomocy społecznej.

Według MG o obecnej wersji projektu wprowadzono odpowiednie modyfikacje czyniące zadość uwagom zgłoszonym do tego zagadnienia.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

W nadesłanych uwagach zwrócono uwagę Ministerstwa Gospodarki na niedoskonałości związane z opracowaną koncepcją sprzedawcy awaryjnego. Zaprojektowany w ustawie system, był niezgodny z zasadą unbundlingu tj. rozdziału działalności sieciowej i obrotowej.

W tej kwestii w ocenie MG w najnowszej wersji projektu zostały zawarte zamiany zgodne z przesłanymi sugestiami.

W projekcie ustawy wprowadzono rozwiązanie mające na celu wsparcie tzw. przedsiębiorstw energochłonnych. Proponowane rozwiązanie ma na celu zniwelowanie niekorzystnych skutków dla działających w Polsce energochłonnych branż przemysłu, wynikających z ponoszenia przez nie wysokich kosztów funkcjonowania systemu wsparcia wytwarzania energii elektrycznej w wysokosprawnej kogeneracji.

W projekcie znalazły się też rozwiązania pro-konsumenckie, które w ocenie autorów projektu przyczynią się w znacznej mierze do rozwoju świadomości społecznej wśród konsumentów na rynku energii. Na przedsiębiorstwa energetyczne nałożono szereg obowiązków o charakterze informacyjnym, które mają przyczynić się do zwiększenia wiedzy konsumentów i likwidacji nierówności w dostępie do istotnych informacji o rynku.

W ocenie MG dzięki lepszemu dostępowi (w efekcie drożenia inteligentnego opomiarowania) do informacji o zużyciu energii w czasie rzeczywistym możliwe będzie zmniejszenie kosztów funkcjonowania systemu elektroenergetycznego poprzez poprawę w zakresie dostosowania popytu na energię elektryczną i podaży, co przyczyni się również do wzrostu elastyczności i konkurencyjności rynku energii elektrycznej.

Ogółem koszt wdrożenia całości rozwiązań związanych z budową i funkcjonowaniem inteligentnego opomiarowania ponoszonych przez OSD w latach 2012-2020, w tym wydatki na wymianę liczników oraz na centralne systemy akwizycji i przetwarzania pozyskiwanych danych oszacowano na około 6 mld zł.

materiały: CIRE

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Inżynier w lesie - zobacz video! »

Inżynier w lesie Materiały stworzone przez inżynierów dla inżynierów. Testy produktów od kluczowych dostawców (...) chcę zobaczyć »


Jednoobwodowy licznik energii - jaki wybrać?»

Czy znasz, ekologiczną alternatywę dla agregatów »

Licznik energii jaki wybrać systemy zasilania
Zasilacze awaryjne trzeciej generacji z bardzo wysoką sprawnością 96% w trybie On-Line oraz ze znakomitym współczynnikiem mocy 1(...) czytam więcej » W połączeniu z elektroniką prezentuje ona szczyt nowoczesnej technologii agregatów prądotwórczych (...) czytam dalej »

 


Specjalne ramki do specjalnych wnętrz »

Kamery termowizyjne Perfekcyjne dopełnienie nowoczesnego wnętrza.
Prosta, ponadczasowa forma, jakość wykonania, niezawodny system, to tylko niektóre (...)
czytam dalej »


Automatyka przemysłowa i sterowanie - na jakie produkty zwrócić uwagę »

Jak zmniejszyć swój rachunek za energię »

automatyka przemysłowa zmniejsz rachunki za prąd
Jak sztuczna inteligencja wspomoże pracę elektrowni i fabryk? Aż 63 proc. respondentów twierdzi, że sztuczna inteligencja pomoże zwalczyć (...) czytam więcej » Oszczędzaj na rachunkach za prąd w domu lub firmie. Wystarczy Po Prostu Energia (...) zobacz ile możesz oszczędzić »

 


Gdzie znajduje zastosowanie współczesna termowizja?

Kamery termowizyjne Zadbaj o bezpieczeństwo i uniknij awarii. Za pomocą kamery termowizyjnej możliwe jest bezdotykowe sprawdzenie instalacji elektrycznej przy pełnym obciążeniu. Dzięki temu można (...) czytam dalej »

 


Potrzebujesz pomocy w wyborze UPS-a? Sprawdź ten przewodnik »

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

UPS zasilacze bezpanelowa energia słoneczna
Urządzenia elektroniczne, których używasz do codziennej komunikacji, rozrywki i zapewnienia rodzinie bezpieczeństwa, są narażone na uszkodzenia spowodowane nieoczekiwanymi przerwami w dostawach energii elektrycznej, (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Szybki i łatwy sposób na budowę Twojego indywidualnego systemu wizyjnego»

zasilanie gwarantowane Badania przeprowadzone przez Computer Business Review wykazały, że od 2013 roku mamy do czynienia z dynamicznym wzrostem przenoszenia przez przedsiębiorców zasobów danych do tzw. chmury obliczeniowej (cloud computing). W związku z tym stale wzrastają wydatki przeznaczan ... czytam dalej »


Automatyka przemysłowa - zobacz najlepsze rozwiązania »

Kontenerowa stacja transformatorowa Minibox »

Czujniki i automatyka Rozdzielnice kontenerowe
Zarówno w sektorze energetyki tradycyjnej jak i odnawialnej, czujniki oraz automatyka muszą być odporne na oddziaływaniu warunków środowiskowych. Ekstremalne ... czytam więcej » Zasilane są najczęściej z sieci SN o napięciu znamionowym od 6 do 36 kV. Ze względu na budowę stacje mogą być wnętrzowe lub napowietrzne. Funkcją stacji transformatorowej SN/nn jest transformacja ... czytam dalej »

Jaką zastosować ochronę urządzeń elektrycznych i elektronicznych przed przepięciami »

ochrona przed przepięciami Każdy ogranicznik przepięć ma pewną określoną zdolność do przenoszenia przez siebie pewnej energii udaru. Jeśli po zadziałaniu ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Osprzęt elektroinstalacyjny dla elektryka »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - jakie wybrać
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Zobacz jaki osprzęt wybrać i porównaj parametry... czytam dalej »


Transformatory oraz dławiki dostosowane do indywidualnych wymagań »

transformatory ei Mają zastosowanie w sieciach przesyłowych i rozdzielczych. Stosowane są do zasilania układów trakcyjnych w pojazdach szynowych, w instalacjach wykorzystujących napędy (...) czytam dalej »


Liczniki energii elektrycznej - poznaj nowe »

Switch zarządzalny – czy warto? Jaki wybrać?

Liczniki energii jakie wybrać Switche niezarządzalne
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Switch zarządzalny daje możliwość nie tylko stworzenia siecilokalnej, ale daje wiele innicf możliwości. Między innymi pozwala także dostosować porty, a więc i parametry sieci do... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
7-8/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Obciążalność prądowa ciągła przewodów szynowych wielkoprądowych SN
  • - Instalacje elektryczne w osiedlowych budynkach wielorodzinnych
Zobacz szczegóły

MITRA LED

Właściwe oświetlenie drogowo-parkowe pozwala znacznie zredukować koszty eksploatacji, będąc rozwiązaniem zarówno ekonomicznym, estetycznym, jak i ekologicznym. Lena Lighting S.A. oferuje...

MITRA LED

Właściwe oświetlenie drogowo-parkowe pozwala znacznie zredukować koszty eksploatacji, będąc rozwiązaniem zarówno ekonomicznym, estetycznym, jak i ekologicznym. Lena Lighting S.A. oferuje...
Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Rynek systemów przemysłowych dynamicznie się rozwija, a standard Industrial Ethernet jest przyszłością systemów komunikacji. Wydajność standardu Fast Ethernet,...
Cantoni Motor S.A. Cantoni Motor S.A.
Grupa Cantoni została pionierem w produkcji silników elektrycznych już w XIX wieku i od tego czasu kontynuuje misję wdrażania...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl