Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Kolejna wersja projektu nowego Prawa energetycznego

 Redakcja  |  02.10.2012

Kolejna wersja projektu nowego Prawa energetycznego została opublikowana na stronach Rządowego Centrum Legislacyjnego. Dokument zostanie przekazany na Komitet Spraw Europejskich. Kolejnym etapem będzie skierowanie projektu pod obrady rządu i Parlamentu.

Opublikowana dziś wersja 1.23 z dnia 28.09.2012 to między innymi efekt konsultacji społecznych i międzyresortowych, które prowadzono od końca grudnia ubiegłego roku kiedy to powstał pierwszy projekt ustawy nowego Prawa energetycznego.

W toku dotychczasowych konsultacji do Ministerstwa Gospodarki spłynęło ponad 1300 uwag zgłoszonych przez ponad sto podmiotów.

Według informacji resortu wiele uwag dotyczyło aspektów redakcyjnych i stricte legislacyjnych związanych z projektem. Jednocześnie partnerzy społeczni podkreślali w zgłaszanych uwagach bardzo silnie konieczność ujednolicenia terminologii stosowanej w trzech ustawach regulujących funkcjonowanie systemu energetycznego - tj. projektu ustawy – Prawo energetyczne, projektu ustawy - Prawo gazowe oraz projektu ustawy o odnawialnych źródłach energii. MG zapewnia, że poczynione zostały stosowne zmiany w celu systemowego ujednolicenia kształtu i formy tych projektów.

Przeczytaj także Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 15 czerwca 2012 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy Prawo energetyczne >>

Kolejną znaczną grupę uwag stanowiły uwagi dotyczące kształtu systemu wsparcia dla tzw. odbiorców wrażliwych. Zaproponowany w projekcie kształt systemu zakładał system zryczałtowanych bonifikat dla odbiorców wrażliwych udzielanych przez przedsiębiorstwa energetyczne, połączony z dotacjami wypłacanymi w ramach rekompensat z budżetu państwa dla przedsiębiorstw energetycznych.

W uwagach podkreślano, że pomoc społeczna stanowić powinna domenę państwa, a obowiązki z tego zakresu nie powinny być narzucane podmiotom prywatnym prowadzącym działalność gospodarczą. Państwo pragnąć wspomóc finansowo określoną grupę osób nie powinno wykorzystywać do tego celu podmiotów sektora prywatnego. Ponadto podnoszono również, że dotacja z budżetu państwa udzielana będzie z rocznym opóźnieniem i w wyniku tego nastąpi sytuacja kredytowania skarbu państwa przez przedsiębiorstwa energetyczne.

Również stanowisko Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych z dnia 9 maja 2012 r. wyraźnie stwierdza, że pomoc odbiorcom wrażliwym powinna być realizowana w ramach obecnie istniejącego systemu pomocy społecznej.

Według MG o obecnej wersji projektu wprowadzono odpowiednie modyfikacje czyniące zadość uwagom zgłoszonym do tego zagadnienia.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

W nadesłanych uwagach zwrócono uwagę Ministerstwa Gospodarki na niedoskonałości związane z opracowaną koncepcją sprzedawcy awaryjnego. Zaprojektowany w ustawie system, był niezgodny z zasadą unbundlingu tj. rozdziału działalności sieciowej i obrotowej.

W tej kwestii w ocenie MG w najnowszej wersji projektu zostały zawarte zamiany zgodne z przesłanymi sugestiami.

W projekcie ustawy wprowadzono rozwiązanie mające na celu wsparcie tzw. przedsiębiorstw energochłonnych. Proponowane rozwiązanie ma na celu zniwelowanie niekorzystnych skutków dla działających w Polsce energochłonnych branż przemysłu, wynikających z ponoszenia przez nie wysokich kosztów funkcjonowania systemu wsparcia wytwarzania energii elektrycznej w wysokosprawnej kogeneracji.

W projekcie znalazły się też rozwiązania pro-konsumenckie, które w ocenie autorów projektu przyczynią się w znacznej mierze do rozwoju świadomości społecznej wśród konsumentów na rynku energii. Na przedsiębiorstwa energetyczne nałożono szereg obowiązków o charakterze informacyjnym, które mają przyczynić się do zwiększenia wiedzy konsumentów i likwidacji nierówności w dostępie do istotnych informacji o rynku.

W ocenie MG dzięki lepszemu dostępowi (w efekcie drożenia inteligentnego opomiarowania) do informacji o zużyciu energii w czasie rzeczywistym możliwe będzie zmniejszenie kosztów funkcjonowania systemu elektroenergetycznego poprzez poprawę w zakresie dostosowania popytu na energię elektryczną i podaży, co przyczyni się również do wzrostu elastyczności i konkurencyjności rynku energii elektrycznej.

Ogółem koszt wdrożenia całości rozwiązań związanych z budową i funkcjonowaniem inteligentnego opomiarowania ponoszonych przez OSD w latach 2012-2020, w tym wydatki na wymianę liczników oraz na centralne systemy akwizycji i przetwarzania pozyskiwanych danych oszacowano na około 6 mld zł.

materiały: CIRE

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Weź udział w konkursie, zdobywaj wiedzę i atrakcyjne nagrody! »

Liga specjalistów - konkurs

Jesteś profesjonalistą z branży elektrycznej lub teletechnicznej?
Jesteś uczniem lub studentem kierunku technicznego?
czytam dalej »

 


Kompleksowe inspekcje termowizyjne - gdzie szukać pomocy? »

Termowizja inspekcja

Przez ostatnie stulecie zbudowano wiele urządzeń pomiarowych w zakresie podczerwieni, ale największe możliwości i popularność zyskały rozwiązania... czytam dalej »

 


Jaki silnik elektryczny wybrać? »

silnik elektryczny

W działaniu wielu maszyn i urządzeń technicznych wymagany jest ruch postępowy lub postępowo-zwrotny. Zazwyczaj ruch ten wytwarzają (...) czytam więcej »

 


Łączniki elektroinstalacyjne - rodzaje i sposób działania »?

Słupy oswietlenia zewnętrznego - na co zwrócić uwagę przy wyborze? »

Ranki łączniki gniazdka Szynoprzewody - małe i średnie instalacje
W każdej standardowej instalacji elektrycznej w budynku występują gniazda wtyczkowe oraz łączniki. Ich budowa oraz sposób zamocowania zależą od miejsca zainstalowania oraz metody wykonania (...) czytam więcej » Wymiana opraw oświetlenia ulicznego ze źródłami LED przynosi przede wszystkim poprawę efektywności energetycznej oświetlenia ulicznego. Oświetlenie LED posiada również (...) czytam dalej »

 


Przyrządy kontrolne i pomiarowe - zobacz niezawodne rozwiązania»

narzedzia pomiarowe dla elektryka Miernik napięcia, ciągłości i kolejności faz są zaprojekotwane do testowania napięcia, fazy, polaryzacji, kolejności faz i półprzewodników. Cyfrowy multimetr oraz cyfrowy miernik cęgowy oferują idealne rozwiązania dla wszystkich wymagań i możliwych zastosowań. Mierniki wykorzystują standardowe (...) czytam dalej »


Automatyka przemysłowa i sterowanie - na jakie produkty zwrócić uwagę »

Wiele nowych produktów od najlepszych w branży marek »

automatyka przemysłowa elektronika
Jak sztuczna inteligencja wspomoże pracę elektrowni i fabryk? Aż 63 proc. respondentów twierdzi, że sztuczna inteligencja pomoże zwalczyć (...) czytam więcej » Poznaj pierwszy w branży przewodnik elektroniczny po złączach. Internetowe narzędzie referencyjne ułatwiające dobór złączy. (...) chcę zobaczyć »

 


Odpowiednie oświetlenie - prawidłowy dobór oświetlenia w projekcie »

projekt oświetlenia Są takie miejsca w domu, o których nie myśli się w pierwszej kolejności. Zostawia się je na później, dopiero wtedy, gdy zadba się o ważniejsze pomieszczenia. Tak jest często (...) czytam dalej »

 


Dobór ograniczników przepięć typu 1 »

Energetyka wiatrowa w Polsce wady i zalety?

ograniczniki konwersja energii elektryczne
Kombinowane ograniczniki przepięć jako urządzenia do ograniczania przepięć mają za zadanie zmniejszenie do bezpiecznych poziomów napięcia w instalacji elektrycznej oraz na wejściu zasilanych urządzeń: podczas operacji łączeniowych ń (...) czytam więcej » Udział odnawialnych źródeł energii w Polsce stanowi około 14% całkowitej produkcji energii elektrycznej, z czego energetyka wiatrowa stanowi obecnie ponad... czytam dalej »

Szafy energetyczne, sterowniczne, rozdzielcze - dlaczego nie wiesz co wybrać? »

szafy rozdzielcze i sterownicze Zgrupowanie urządzeń elektroenergetycznych wraz z szynami zbiorczymi, połączeniami elektrycznymi, elementami izolacyjnymi i osłonami, służący do rozdziału energii elektrycznej i łączenia oraz ... czytam dalej »


Bezprzewodowa automatyka domowa - i możesz sterować wszystkim w domu »

Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami !

Automatyka domowa - sterowaniem ze smatfona Projektowanie listew - oprogramowanie
Nowoczesny smartdom powinien być gotów na każde życzenie. Dlatego rozwiązania bezprzewodowej automatyki domowej dają Ci zdalną kontrolę nad funkcjami Twojego domu - oświetleniem, roletami, ogrzewaniem ... czytam więcej » Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami oraz profesjonalnego opisywania oznaczników do złączek szynowych, przewodów, kabli, urządzeń i instalacji. Oprogramowanie dostępne jest bezpłatnie na stronie www ... chcę poznać »

Jaką zastosować ochronę urządzeń elektrycznych i elektronicznych przed przepięciami »

ochrona przed przepięciami Każdy ogranicznik przepięć ma pewną określoną zdolność do przenoszenia przez siebie pewnej energii udaru. Jeśli po zadziałaniu ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Pobierz darmowy ebook i usprawnij instalacje przewodów »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - przewodnik
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Poznaj najskuteczniejsze sposoby oznaczania kabli i komponentów wykorzystywanych w branżach elektrycznych i telekomunikacyjnych... czytam dalej »


Odczyty cyfrowe - przyrządy przeznaczone do wyświetlania położenia »

czytniki cyfrowe Współpracują z przetwornikami przemieszczeń liniowych (liniały) i kątowych (enkodery). Wykonywane są w różnych wersjach dostosowanych do (...) czytam dalej »


1-fazowe liczniki energii elektrycznej - widziałeś to?!

Inteligentny system dystrybucji mocy »

Liczniki energii jakie wybrać szafy sterownicze
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Uniwersalne zastosowanie, w pojedynczych szafach sterowniczych, jak też w kompletnych systemach... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
9/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Metody badania funkcji zabezpieczeń nadprądowych przekaźników elektroenergetycznych
  • - Fotowoltaika szansą rozwoju dla komunikacji miejskiej
Zobacz szczegóły

Aktywny Filtr Harmonicznych firmy Rabbit

Aktywny Filtr Harmonicznych Małej Mocy – zapewnia dynamiczną kompensację mocy biernej oraz redukcję harmonicznych prądu w celu poprawienia efektywności energetycznej odbiorców energii,...

Aktywny Filtr Harmonicznych firmy Rabbit

Aktywny Filtr Harmonicznych Małej Mocy – zapewnia dynamiczną kompensację mocy biernej oraz redukcję harmonicznych prądu w celu poprawienia efektywności energetycznej odbiorców energii,...
COMEX S.A. COMEX S.A.
O firmie COMEX S.A. od początku swojej działalności, tj. od 1987 zajmuje się kompleksową obsługą klientów w zakresie zasilania...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl