Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Czy grozi nam brak energii?

 Redakcja  |  28.09.2012

Realizacja programów inwestycyjnych polskich spółek energetycznych spowoduje, że w Polsce nie będzie problemu z niedoborem energii elektrycznej - poinformował sejmową komisję skarbu minister skarbu Mikołaj Budzanowski.

W ramach programów inwestycyjnych polskich grup energetycznych do 2020 r. powstanie 9 GW nowych mocy. - Realizacja tego programu spowoduje, że nie będzie problemu z niedoborem mocy w krajowym systemie energetycznym. Tu jesteśmy bezpieczni - zapewnił Budzanowski podczas posiedzenia komisji, poświęconego planom rozwojowych Grupy PGE, w tym realizacji rządowego programu energetyki jądrowej.

Budzanowski mówił, że inwestycje energetyczne są bardzo ważne nie tylko z punktu widzenia zabezpieczenia zapotrzebowania na energię, ale też dla sektora budowlanego, który dziś znajduje się w trudnej sytuacji. Wyraził przekonanie, że inwestycje te, z których największą część planuje PGE, będą dźwignią rozwojową dla sektora budowlanego. Minister wskazał tu, jako szczególnie ważną inwestycję, budowę za 11,5 mld zł dwóch nowych bloków węglowych w Opolu przez polskie spółki Polimex i Rafako.

Zwrócił też uwagę na planowane elektrownie gazowe, których PGE zamierza zbudować cztery. To inwestycje w sumie na ponad 17 mld zł - podkreślił minister.

Prezes PGE Krzysztof Kilian zapewniał posłów, że wszystkie inwestycje grupy - oprócz Opola - przebiegają zgodnie z harmonogramem. Przypomniał, że decyzja środowiskowa dla Opola została na początku roku zaskarżona przez organizację ekologiczną, sprawa przeszła przez wszystkie instancje i trafiła do NSA, który ogłosi wyrok 2 października. Kilian wskazał jednocześnie na możliwe opóźnienie rozpoczęcia budowy nowych bloków w elektrowni Turów. Decyzje środowiskowe dla nich zostały bowiem zaskarżone przez tę samą organizację, co w Opolu.

Kilian poinformował też, że PGE w 2014 r. wyłączy dwa bloki energetyczne w Turowie, które nie spełniają już żadnych norm. Kolejny blok w elektrowni w Bełchatowie zostanie wyłączony w 2020 r., natomiast wyłączenie pierwszego bloku w Zespole Elektrowni Dolna Odra zostało przesunięte z 2015 - do przynajmniej 2017 r.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Posłowie pytali też o zaangażowanie Polski i PGE w projekt budowy elektrowni jądrowej Visaginas na Litwie, w którym PGE zwiesiło swój udział pod koniec 2011 r. Budzanowski wyjaśnił, że Litwa proponuje Polsce w zamian za udział możliwość importu 250-300 MW z siłowni. W skali krajowego bilansu jest to mało istotne, dla nas ważniejsze są procesy, które trwają w Polsce - podkreślał minister.

Kilian wyjaśniał natomiast, że po ostatnich zmianach prawa litewskiego, udział Łotwy i Estonii w tym projekcie jest niepewny, natomiast zagraniczny inwestor, który dostarcza technologię - Hitachi - przystąpił do projektu na zasadach venture capital, czyli oczekuje wykupienia swoich udziałów za kilka lat. Gdyby Polska przystąpiła do tego projektu w takiej formie, jej zaangażowanie wyniosłoby ok. 2 mld euro, a to - według niego - oznaczałoby, że PGE stało się inwestorem finansowym. A takim inwestorem nie jesteśmy, interesują nas inne formy udziału - tłumaczył Kilian. Zaznaczył, że rozmowy o Visaginas nie są zerwane, ale są „mocno w zawieszeniu”.

materiały: CIRE

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Kompleksowe inspekcje termowizyjne - gdzie szukać pomocy? »

Termowizja inspekcja

Przez ostatnie stulecie zbudowano wiele urządzeń pomiarowych w zakresie podczerwieni, ale największe możliwości i popularność zyskały rozwiązania... czytam dalej »

 


Jaki silnik elektryczny wybrać? »

silnik elektryczny

W działaniu wielu maszyn i urządzeń technicznych wymagany jest ruch postępowy lub postępowo-zwrotny. Zazwyczaj ruch ten wytwarzają (...) czytam więcej »

 


Łączniki elektroinstalacyjne - rodzaje i sposób działania?

Oświetlenie zewnętrzne LED - dobór i zastosowanie»

Ranki łączniki gniazdka oswietlenie zewnętrzen LED
W każdej standardowej instalacji elektrycznej w budynku występują gniazda wtyczkowe oraz łączniki. Ich budowa oraz sposób zamocowania zależą od miejsca zainstalowania oraz metody wykonania (...) czytam więcej » Wymiana opraw oświetlenia zewnętrznego ze źródłami LED przynosi przede wszystkim poprawę efektywności energetycznej oświetlenia ulicznego. Oświetlenie LED posiada również (...) czytam dalej »

 


Przyrządy kontrolne i pomiarowe - zobacz niezawodne rozwiązania»

narzedzia pomiarowe dla elektryka Miernik napięcia, ciągłości i kolejności faz są zaprojekotwane do testowania napięcia, fazy, polaryzacji, kolejności faz i półprzewodników. Cyfrowy multimetr oraz cyfrowy miernik cęgowy oferują idealne rozwiązania dla wszystkich wymagań i możliwych zastosowań. Mierniki wykorzystują standardowe (...) czytam dalej »


Zobacz jakie oprawy zaprezentowano na Energetab 2019  »

Wiele nowych produktów od najlepszych w branży marek »

Samochody elektryczne i  mobilne stacje elektronika
Oświetlenie awaryjne ma zapewnić bezpieczne opuszczenie zajmowanych przestrzeni podczas awarii zasilania opraw oświetlenia podstawowego. Niejednokrotnie zanik oświetlenia podstawowego nie jest spowodowany zwykłą awarią zasilania czy wyłączeniem(...) czytam więcej » Poznaj pierwszy w branży przewodnik elektroniczny po złączach. Internetowe narzędzie referencyjne ułatwiające dobór złączy. (...) chcę zobaczyć »

 


Odpowiednie oświetlenie - prawidłowy dobór oświetlenia w projekcie »

projekt oświetlenia Są takie miejsca w domu, o których nie myśli się w pierwszej kolejności. Zostawia się je na później, dopiero wtedy, gdy zadba się o ważniejsze pomieszczenia. Tak jest często (...) czytam dalej »

 


Jak zapewnić bezprzerwowe zasilanie gwarantowane? »

Kolektor słoneczny – urządzenie do konwersji energii promieniowania słonecznego na ciepło »

zasilanie gwarantowane panele słoneczne
Co rusz znaczenie tego problemu uświadamiają nam przechodzące nad naszym krajem orkany i wichury oraz widmo blackoutu, wynikające z pojawiającego się latem ogromnego zapotrzebowania na ... czytam więcej » Udział energii słonecznej w Polsce jest bardzo niski i według urzędu statystycznego, pozyskanie energii z promieniowania słonecznego w porównaniu do innych źródeł odnawialnych w 2017 roku wyniósł niecałe 1%.... czytam dalej »

Szafy energetyczne, sterowniczne, rozdzielcze - dlaczego nie wiesz co wybrać? »

szafy rozdzielcze i sterownicze Zgrupowanie urządzeń elektroenergetycznych wraz z szynami zbiorczymi, połączeniami elektrycznymi, elementami izolacyjnymi i osłonami, służący do rozdziału energii elektrycznej i łączenia oraz ... czytam dalej »


Bezprzewodowa automatyka domowa - i możesz sterować wszystkim w domu »

Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami !

Automatyka domowa - sterowaniem ze smatfona Projektowanie listew - oprogramowanie
Nowoczesny smartdom powinien być gotów na każde życzenie. Dlatego rozwiązania bezprzewodowej automatyki domowej dają Ci zdalną kontrolę nad funkcjami Twojego domu - oświetleniem, roletami, ogrzewaniem ... czytam więcej » Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami oraz profesjonalnego opisywania oznaczników do złączek szynowych, przewodów, kabli, urządzeń i instalacji. Oprogramowanie dostępne jest bezpłatnie na stronie www ... chcę poznać »

Małe, średnie i duże systemy sterowania »

Sterowniki plc Jeszcze kilka lat temu sterowniki PLC „tylko” wspierały pracowników przy wykonywaniu monotonnych zadań i zwiększaniu szybkości produkcji. Aktualnie każda produkcja ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Technologie robotyczne zgodne z koncepcją Industry 4.0 » »

wyświetlacze cyfrowe robotyka i automatyka
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Nowoczesne urządzenia mechaniczne nic nie znaczyłyby bez ukrytej w nich elektroniki, dizęki której ... czytam dalej »


Odczyty cyfrowe - przyrządy przeznaczone do wyświetlania położenia »

czytniki cyfrowe Współpracują z przetwornikami przemieszczeń liniowych (liniały) i kątowych (enkodery). Wykonywane są w różnych wersjach dostosowanych do (...) czytam dalej »


1-fazowe liczniki energii elektrycznej - widziałeś to?!

Inteligentny system dystrybucji mocy »

Liczniki energii jakie wybrać moc
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Uniwersalne zastosowanie, w pojedynczych szafach sterowniczych, jak też w kompletnych systemach... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
10/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Projekt zasilania pompowni pożarowej
  • - Przekładniki niekonwencjonalne wykorzystywane w automatyce elektroenergetycznej
Zobacz szczegóły
COMEX S.A. COMEX S.A.
O firmie COMEX S.A. od początku swojej działalności, tj. od 1987 zajmuje się kompleksową obsługą klientów w zakresie zasilania...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Termomodernizacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl