Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Sześciu dystrybutorów energii narusza prawa odbiorców

 Redakcja  |  22.08.2012

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki odmówił zatwierdzenia instrukcji ruchu i eksploatacji sieci dystrybucyjnej (IRiESD) sześciu Operatorów Systemu Dystrybucyjnego, których sieci są przyłączone do sieci przesyłowej. Głównym powodem odmowy zatwierdzenia jest naruszanie praw odbiorców energii.

Zgodnie z regulacjami prawa energetycznego operatorzy systemu dystrybucyjnego w terminie 60 dni od dnia ogłoszenia zatwierdzonej przez Prezesa URE Instrukcji ruchu i eksploatacji sieci przesyłowej mają obowiązek przedłożyć Prezesowi URE do zatwierdzenia Instrukcję ruchu i eksploatacji sieci dystrybucyjnej (IRiESD).

- W wyniku prowadzonych postępowań w sprawie zatwierdzenia IRiESD, Prezes URE zatwierdził instrukcję jednego operatora: Energoserwis Kleszczów. W pozostałych sześciu przypadkach odmówił zatwierdzenia IRiESD. Dotyczy to instrukcji RWE Stoen Operator, Enea Operator, Tauron Dystrybucja, Energa Operator, Tauron Dystrybucja GZE i PGE Dystrybucja - informuje URE.

Przyczyny odmowy zatwierdzenia IRiESD dla sześciu operatorów dotyczą przede wszystkim naruszania praw odbiorców w zakresie zmiany sprzedawcy, kosztów ponoszonych przez odbiorców przy dostosowywaniu układów pomiarowo-rozliczeniowych przy zmianie sprzedawcy oraz kontroli przypadków odmowy zawarcia umów o przyłączenie do sieci.

Zgodnie z zaproponowanymi przez operatorów zasadami bilansowania systemu dystrybucyjnego i zarządzania ograniczeniami systemowymi odbiorca zamierzający zmienić sprzedawcę energii elektrycznej zobowiązany jest do zawarcia umowy o świadczenie usługi dystrybucji przed zgłoszeniem zmiany sprzedawcy. De facto zatem takie rozwiązanie warunkuje rozpoczęcie procesu zmiany sprzedawcy co - w ocenie Prezesa URE - powoduje niebezpieczeństwo opóźniania w sposób nieuzasadniony rozpoczęcia procedury zmiany sprzedawcy energii elektrycznej. A tym samym blokowania odbiorcom prawa do zgłoszenia zmiany sprzedawcy lub - w skrajnych przypadkach - uniemożliwienia tej zmiany.

Postanowienia przedłożonych do zatwierdzenia IRiESD określające wymagania techniczne dla układów i systemów pomiarowo-rozliczeniowych wprowadzają obowiązek dostosowania układów pomiarowo-rozliczeniowych do wymagań określonych w IRiESD także w przypadku, gdy odbiorca dokonuje rozdzielenia umowy kompleksowej (bez zmiany sprzedawcy) co nie ma uzasadnienia w przepisach prawnych, a pociąga za sobą konieczność poniesienia przez odbiorców kosztów związanych z dostosowaniem.W obecnie obowiązujących IRiESD w części dotyczącej bilansowania systemu i zarządzania ograniczeniami systemowymi, zatwierdzonych przez Prezesa URE nie ma takiego obowiązku.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Zatwierdzenie przez Prezesa URE postanowień przedłożonych do zatwierdzenia IRiESD określających wymagania techniczne dla układów elektroenergetycznej automatyki zabezpieczeniowej i urządzeń współpracujących, wymagania techniczne dla systemów nadzoru i telemechaniki, oraz szczegółowe wymagania techniczne dla jednostek wytwórczych przyłączonych i planowanych do przyłączenia do sieci dystrybucyjnej nie jest możliwe bez przeprowadzenia właściwej oceny skutków spełnienia przez przyłączonych i przyłączanych do sieci użytkowników systemu wymagań proponowanych przez OSD.

Podstawą dokonania takiej oceny powinna być analiza nakładów inwestycyjnych (kosztów) jakie zostaną poniesione przez użytkowników systemu przyłączonych do sieci oraz nakładów jakie będą poniesione przez operatorów systemów dystrybucyjnych, ponieważ nakłady te powinny zostać uwzględnione w planie rozwoju przedsiębiorstwa energetycznego, a następnie uwzględnione w jego taryfie i w konsekwencji zostaną poniesione przez odbiorców końcowych. Przeprowadzenie takiej analizy jest szczególnie istotne w kontekście możliwości przyłączenia nowych podmiotów do sieci. OSD mimo wezwania nie przeprowadzili analizy kosztów, nie wprowadzili również możliwości odstępstwa od opisanych w IRiESD wymagań w przypadku, gdy ich spełnienie nie byłoby możliwe.

Odmowa zatwierdzenia spowodowana jest także tym, że w treści IRiESD zawarte zostały postanowienia określające kryteria oceny możliwości przyłączenia do sieci jednostek wytwórczych. Analogicznych postanowień brak jest w obecnie obowiązujących IRiESD. Zatwierdzenie przez Prezesa URE tych kryteriów oznaczałoby de facto wyłączenie możliwości kontroli odmowy zawarcia umowy o przyłączenie, ponieważ Prezes URE orzekając w przedmiocie odmowy zawarcia umowy o przyłączenie byłby związany swoją decyzją zatwierdzającą IRiESD.

materiały: URE

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Oznaczniki kabli i przewodów - jakie wybrać »

Gdzie znajdziesz systemy zasilania dla każdej dziedziny przemysłu »

drukarka etykiet systemy zasilania
Sposoby oznaczania kabli i przewodów w elektrycznych są różne.Jedne mniej trwałe, a inne (...) czytam więcej » Oferują zaawansowane usługi badawczo-rozwojowe obejmujące elektronikę, wbudowane oprogramowanie, mechanikę systemu zasilania (...) czytam dalej »

 


Gdzie znajduje zastosowanie współczesna termowizja?

Kamery termowizyjne Zadbaj o bezpieczeństwo i uniknij awarii. Za pomocą kamery termowizyjnej możliwe jest bezdotykowe sprawdzenie instalacji elektrycznej przy pełnym obciążeniu. Dzięki temu można (...) czytam dalej »

 


Jak odwzorować światło dzienne przy użyciu opraw oświetleniowych »

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

Ośiwetlenie - jakie wybrać? bezpanelowa energia słoneczna
Rodzaj oświetlenia ma również fundamentalny wpływ na nasz wzrok oraz bezpośrednio wpływa na nasze ciało, umysł i (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Jaką drukarkę do oznaczeń elektrycznych wybrać»

etykietowanie kabli i przewodów Priorytetem przy oznaczaniu sieci i jej poszczególnych elementów czy kolejnych aparatur w szafach rozdzielczych, kilometrów kabli, dziesiątek przełączników czy kolejnych aparatur w szafach rozdzielczych jest ...... czytam dalej »


Automatyka i czujniki - dlaczego to takie ważne »

Poznaj tajemnicę elektryków - złączki bezszynowe »

Czujniki i automatyka złączki bezszynowe
Zarówno w sektorze energetyki tradycyjnej jak i odnawialnej, czujniki oraz automatyka muszą być odporne na oddziaływaniu warunków środowiskowych. Ekstremalne ... czytam więcej » Czy wiesz jak wykonać montaż i jak można łączyć ze sobą złączki bez użycia szyn ... czytam dalej »

Zasilacze a odporność na zwarcia - dlaczego to takie ważne?

Promocje na kamery termowizyjne W sieciach zasilających obiekty przemysłowe i użyteczności publicznej powszechnie stosuje się zasilacze bezprzerwowe UPS w celu ochrony ważnych urządzeń odbiorczych, wrażliwyc ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... czytam dalej »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Kable i przewody - dobierz odpowiednie do swojego projektu »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - jakie wybrać
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Właściwie wykonana i dostosowana do konkretnych zagrożeń środowiskowych instalacja elektryczna powinna do minimum ograniczać zagrożenia... czytam dalej »


Jak odwzorować światło dzienne przy użyciu opraw oświetleniowych »

Uwaga konkurs! Znasz "elektrycznych" producentów? Zagraj i wygraj atrakcyjne nagrody »

Oświetlenie jakie wybrać aby przypominało światło dzienne Konkurs
Rodzaj oświetlenia ma również fundamentalny wpływ na nasz wzrok oraz bezpośrednio wpływa na nasze ciało, umysł i ... czytam dalej » Weź udział w letnim konkursie i zgarnij nagrody. Co tydzien nowa gra i nowa szansa na wygraną. Sprawdź się i zawalcz o wygraną! chcę zagrać »

Co jeszcze potrafią enkodery Ethernet?

UPS zasilacze Rynek systemów przemysłowych dynamicznie się rozwija, a standard Industrial Ethernet jest przyszłością systemów (...) czytam dalej »


Jak komunikować urządzenia w środowisku przemysłowym?

Urządzenia przeciwprzepięciowe (SPD) - jakie wybrać ?

Switche zarządzalne spd ograniczniki przepięć
Switche niezarządzalne to urządzenia, które mają za zadanie przekazywanie danych między urządzeniami w wymagającym środowisku przemysłowym. Ich zadaniem jest zapewnienie przede wszystkim stabilnej, jak również wydajnej komunikacji.(...) czytam dalej » Ochronniki przepięciowe odpowiednie do zastosowań w instalacjach 230 V lub 400 V, systemy jedno- lub trójfazowe, wymienny moduł warystora i zamknięty moduł iskiernika, wizualna i zdalna sygnalizacja stanu warystora oraz ... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
6/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 6/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Wpływ stacji szybkiego ładowania pojazdów elektrycznych na sieć elektroenergetyczną
  • - Projekt zasilania oświetlenia terenu bazy logistycznej
Zobacz szczegóły
Cantoni Motor S.A. Cantoni Motor S.A.
Grupa Cantoni została pionierem w produkcji silników elektrycznych już w XIX wieku i od tego czasu kontynuuje misję wdrażania...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl