Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Sześciu dystrybutorów energii narusza prawa odbiorców

 Redakcja  |  22.08.2012

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki odmówił zatwierdzenia instrukcji ruchu i eksploatacji sieci dystrybucyjnej (IRiESD) sześciu Operatorów Systemu Dystrybucyjnego, których sieci są przyłączone do sieci przesyłowej. Głównym powodem odmowy zatwierdzenia jest naruszanie praw odbiorców energii.

Zgodnie z regulacjami prawa energetycznego operatorzy systemu dystrybucyjnego w terminie 60 dni od dnia ogłoszenia zatwierdzonej przez Prezesa URE Instrukcji ruchu i eksploatacji sieci przesyłowej mają obowiązek przedłożyć Prezesowi URE do zatwierdzenia Instrukcję ruchu i eksploatacji sieci dystrybucyjnej (IRiESD).

- W wyniku prowadzonych postępowań w sprawie zatwierdzenia IRiESD, Prezes URE zatwierdził instrukcję jednego operatora: Energoserwis Kleszczów. W pozostałych sześciu przypadkach odmówił zatwierdzenia IRiESD. Dotyczy to instrukcji RWE Stoen Operator, Enea Operator, Tauron Dystrybucja, Energa Operator, Tauron Dystrybucja GZE i PGE Dystrybucja - informuje URE.

Przyczyny odmowy zatwierdzenia IRiESD dla sześciu operatorów dotyczą przede wszystkim naruszania praw odbiorców w zakresie zmiany sprzedawcy, kosztów ponoszonych przez odbiorców przy dostosowywaniu układów pomiarowo-rozliczeniowych przy zmianie sprzedawcy oraz kontroli przypadków odmowy zawarcia umów o przyłączenie do sieci.

Zgodnie z zaproponowanymi przez operatorów zasadami bilansowania systemu dystrybucyjnego i zarządzania ograniczeniami systemowymi odbiorca zamierzający zmienić sprzedawcę energii elektrycznej zobowiązany jest do zawarcia umowy o świadczenie usługi dystrybucji przed zgłoszeniem zmiany sprzedawcy. De facto zatem takie rozwiązanie warunkuje rozpoczęcie procesu zmiany sprzedawcy co - w ocenie Prezesa URE - powoduje niebezpieczeństwo opóźniania w sposób nieuzasadniony rozpoczęcia procedury zmiany sprzedawcy energii elektrycznej. A tym samym blokowania odbiorcom prawa do zgłoszenia zmiany sprzedawcy lub - w skrajnych przypadkach - uniemożliwienia tej zmiany.

Postanowienia przedłożonych do zatwierdzenia IRiESD określające wymagania techniczne dla układów i systemów pomiarowo-rozliczeniowych wprowadzają obowiązek dostosowania układów pomiarowo-rozliczeniowych do wymagań określonych w IRiESD także w przypadku, gdy odbiorca dokonuje rozdzielenia umowy kompleksowej (bez zmiany sprzedawcy) co nie ma uzasadnienia w przepisach prawnych, a pociąga za sobą konieczność poniesienia przez odbiorców kosztów związanych z dostosowaniem.W obecnie obowiązujących IRiESD w części dotyczącej bilansowania systemu i zarządzania ograniczeniami systemowymi, zatwierdzonych przez Prezesa URE nie ma takiego obowiązku.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Zatwierdzenie przez Prezesa URE postanowień przedłożonych do zatwierdzenia IRiESD określających wymagania techniczne dla układów elektroenergetycznej automatyki zabezpieczeniowej i urządzeń współpracujących, wymagania techniczne dla systemów nadzoru i telemechaniki, oraz szczegółowe wymagania techniczne dla jednostek wytwórczych przyłączonych i planowanych do przyłączenia do sieci dystrybucyjnej nie jest możliwe bez przeprowadzenia właściwej oceny skutków spełnienia przez przyłączonych i przyłączanych do sieci użytkowników systemu wymagań proponowanych przez OSD.

Podstawą dokonania takiej oceny powinna być analiza nakładów inwestycyjnych (kosztów) jakie zostaną poniesione przez użytkowników systemu przyłączonych do sieci oraz nakładów jakie będą poniesione przez operatorów systemów dystrybucyjnych, ponieważ nakłady te powinny zostać uwzględnione w planie rozwoju przedsiębiorstwa energetycznego, a następnie uwzględnione w jego taryfie i w konsekwencji zostaną poniesione przez odbiorców końcowych. Przeprowadzenie takiej analizy jest szczególnie istotne w kontekście możliwości przyłączenia nowych podmiotów do sieci. OSD mimo wezwania nie przeprowadzili analizy kosztów, nie wprowadzili również możliwości odstępstwa od opisanych w IRiESD wymagań w przypadku, gdy ich spełnienie nie byłoby możliwe.

Odmowa zatwierdzenia spowodowana jest także tym, że w treści IRiESD zawarte zostały postanowienia określające kryteria oceny możliwości przyłączenia do sieci jednostek wytwórczych. Analogicznych postanowień brak jest w obecnie obowiązujących IRiESD. Zatwierdzenie przez Prezesa URE tych kryteriów oznaczałoby de facto wyłączenie możliwości kontroli odmowy zawarcia umowy o przyłączenie, ponieważ Prezes URE orzekając w przedmiocie odmowy zawarcia umowy o przyłączenie byłby związany swoją decyzją zatwierdzającą IRiESD.

materiały: URE

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Kompleksowe inspekcje termowizyjne - gdzie szukać pomocy? »

Termowizja inspekcja

Przez ostatnie stulecie zbudowano wiele urządzeń pomiarowych w zakresie podczerwieni, ale największe możliwości i popularność zyskały rozwiązania... czytam dalej »

 


Jaki silnik elektryczny wybrać? »

silnik elektryczny

W działaniu wielu maszyn i urządzeń technicznych wymagany jest ruch postępowy lub postępowo-zwrotny. Zazwyczaj ruch ten wytwarzają (...) czytam więcej »

 


Łączniki elektroinstalacyjne - rodzaje i sposób działania »?

Słupy oswietlenia zewnętrznego - na co zwrócić uwagę przy wyborze? »

Ranki łączniki gniazdka Szynoprzewody - małe i średnie instalacje
W każdej standardowej instalacji elektrycznej w budynku występują gniazda wtyczkowe oraz łączniki. Ich budowa oraz sposób zamocowania zależą od miejsca zainstalowania oraz metody wykonania (...) czytam więcej » Wymiana opraw oświetlenia ulicznego ze źródłami LED przynosi przede wszystkim poprawę efektywności energetycznej oświetlenia ulicznego. Oświetlenie LED posiada również (...) czytam dalej »

 


Przyrządy kontrolne i pomiarowe - zobacz niezawodne rozwiązania»

narzedzia pomiarowe dla elektryka Miernik napięcia, ciągłości i kolejności faz są zaprojekotwane do testowania napięcia, fazy, polaryzacji, kolejności faz i półprzewodników. Cyfrowy multimetr oraz cyfrowy miernik cęgowy oferują idealne rozwiązania dla wszystkich wymagań i możliwych zastosowań. Mierniki wykorzystują standardowe (...) czytam dalej »


Automatyka przemysłowa i sterowanie - na jakie produkty zwrócić uwagę »

Wiele nowych produktów od najlepszych w branży marek »

automatyka przemysłowa elektronika
Jak sztuczna inteligencja wspomoże pracę elektrowni i fabryk? Aż 63 proc. respondentów twierdzi, że sztuczna inteligencja pomoże zwalczyć (...) czytam więcej » Poznaj pierwszy w branży przewodnik elektroniczny po złączach. Internetowe narzędzie referencyjne ułatwiające dobór złączy. (...) chcę zobaczyć »

 


Odpowiednie oświetlenie - prawidłowy dobór oświetlenia w projekcie »

projekt oświetlenia Są takie miejsca w domu, o których nie myśli się w pierwszej kolejności. Zostawia się je na później, dopiero wtedy, gdy zadba się o ważniejsze pomieszczenia. Tak jest często (...) czytam dalej »

 


Dobór ograniczników przepięć typu 1 »

Energetyka wiatrowa w Polsce wady i zalety?

ograniczniki konwersja energii elektryczne
Kombinowane ograniczniki przepięć jako urządzenia do ograniczania przepięć mają za zadanie zmniejszenie do bezpiecznych poziomów napięcia w instalacji elektrycznej oraz na wejściu zasilanych urządzeń: podczas operacji łączeniowych ń (...) czytam więcej » Udział odnawialnych źródeł energii w Polsce stanowi około 14% całkowitej produkcji energii elektrycznej, z czego energetyka wiatrowa stanowi obecnie ponad... czytam dalej »

Szafy energetyczne, sterowniczne, rozdzielcze - dlaczego nie wiesz co wybrać? »

Liczniki energii jakie wybrać Zgrupowanie urządzeń elektroenergetycznych wraz z szynami zbiorczymi, połączeniami elektrycznymi, elementami izolacyjnymi i osłonami, służący do rozdziału energii elektrycznej i łączenia oraz ... czytam dalej »


Bramka IoT chmury do integracji nowych i istniejących systemów bez konieczności programowania.»

Roboty będą produkować roboty - to już pewne!

bramka iot Robot testuje bankomaty
Dzięki prostemu połączeniu z procesem za pomocą protokołów, np. Modbus/TCP, dane czujników i dane procesowe są zbierane, przetwarzane i monitorowane ... czytam więcej » Powstanie fabryka w której roboty będą produkowały roboty. Wszystko na to wygląda, że już niedługo scenariusze filmowe okażą się ... czytam dalej »

Jaką zastosować ochronę urządzeń elektrycznych i elektronicznych przed przepięciami »

ochrona przed przepięciami Każdy ogranicznik przepięć ma pewną określoną zdolność do przenoszenia przez siebie pewnej energii udaru. Jeśli po zadziałaniu ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Pobierz darmowy ebook i usprawnij instalacje przewodów »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - przewodnik
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Poznaj najskuteczniejsze sposoby oznaczania kabli i komponentów wykorzystywanych w branżach elektrycznych i telekomunikacyjnych... czytam dalej »


Transformatory oraz dławiki dostosowane do indywidualnych wymagań »

transformatory ei Mają zastosowanie w sieciach przesyłowych i rozdzielczych. Stosowane są do zasilania układów trakcyjnych w pojazdach szynowych, w instalacjach wykorzystujących napędy (...) czytam dalej »


1-fazowe liczniki energii elektrycznej - widziałeś to?!

Łączniki elektroinstalacyjne - rodzaje i sposób działania »

Liczniki energii jakie wybrać Łączniki elektrinstalacyjne
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » W każdej standardowej instalacji elektrycznej w budynku występują gniazda wtyczkowe oraz łączniki. Ich budowa oraz sposób zamocowania zależą od miejsca zainstalowania oraz metody wykonania... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
9/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Metody badania funkcji zabezpieczeń nadprądowych przekaźników elektroenergetycznych
  • - Fotowoltaika szansą rozwoju dla komunikacji miejskiej
Zobacz szczegóły

PGG testuje instalacje PV

W Ruchu Halemba kopalni Ruda w Polskiej Grupie Górniczej została uruchomiona pilotażowa instalacja fotowoltaiczna o mocy 410 kWp. Jest to pierwsze z przedsięwzięć w dużym projekcie PGG na...

Przekaźnik instalacyjny o wysokiej odporności na prąd udarowy

RPI-1ZI-U24A firmy Relpol, to nowy przekaźnik instalacyjny, który wytrzymuje prąd załączania 120 A w czasie 20 ms. Przekaźnik ten przeznaczony jest do załączania obwodów o wysokim...
COMEX S.A. COMEX S.A.
O firmie COMEX S.A. od początku swojej działalności, tj. od 1987 zajmuje się kompleksową obsługą klientów w zakresie zasilania...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl