Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Kiedy nastąpi zmiana Prawa energetycznego?

 Redakcja  |  23.07.2012

Kolejna nowelizacja Prawa energetycznego (tzw. „mały trójpak”) ma zostać uchwalona w ekspresowym tempie. Posłowie chcą, by w piętek Sejm zagłosował nad przyjęciem ustawy.

Nadzwyczajne tempo prac wymusza lipcowe posiedzenie Komisji Europejskiej, która grozi Polsce sądem za niewdrażanie unijnych przepisów. Jednak tempo prac najprawdopodobniej ostudzi rząd.

We wtorek w Sejmie odbędzie się pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy - Prawo energetyczne. Plan jest taki, aby już w piątek - ostatni dzień posiedzenia przed parlamentarnymi wakacjami - ustawa była uchwalona.

- Po pierwszym czytaniu na posiedzeniu plenarnym mamy już zaplanowane posiedzenie Komisji Gospodarki o 14:00 i będziemy rozmawiać o projekcie tyle, ile będzie trzeba. Kolejne prace będą trwać w środę i czwartek. Wtedy, podczas drugiego czytania, przyjmiemy zgłaszane poprawki. Pod ręką będą też eksperci, wiec mam nadzieję, że unikniemy błędów. W piątek projekt powinien zostać przyjęty przez Sejm - mówi poseł Andrzej Czerwiński, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Gospodarki. - Szybkie tempo prac wynika z faktu, że jeszcze w lipcu odbędzie się posiedzenie Komisji Europejskiej, na której pojawi się temat postępu implementacji unijnych przepisów przez Polskę - dodaje.

Poselskie plany pokrzyżować może jednak wtorkowe posiedzenie rządu, na którym Rada Ministrów przyjmie stanowisko w sprawie projektu. Jak udało nam się ustalić, liczne poprawki złoży kilka resortów. Zdaniem przedstawiciela jednego z nich sensowne uwzględnienie wszystkich w ciągu trzech dni trudno sobie wyobrazić. W piątek swoje uwagi przesłało także Biuro Analiz Sejmowych.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

W dodatku, zdaniem osoby znającej szczegóły postępowania Komisji Europejskiej w sprawie opóźniającej się implementacji unijnych dyrektyw przez Polskę, jest mało prawdopodobne, aby Komisja jeszcze w lipcu podjęła jakieś decyzje w tej sprawie. - Biorąc pod uwagę czas sporządzania wniosku do Trybunału Sprawiedliwości, sprawdzania go przez kolejne dyrekcje i nadchodzące wakacje w unijnych instytucjach, nie spodziewałbym się, że nastąpi to wcześniej niż w okolicach listopada - mówi nasz rozmówca.

Obszerny poselski projekt, którego inicjatorem jest Ministerstwo Gospodarki, to właściwie okrojona kopia wielu rozwiązań zaproponowanych w tzw. „trójpaku energetycznym” (ministerialnych projektach Prawa energetycznego, Prawa gazowego i ustawy o odnawialnych źródłach energii), stąd przypomina on „mały trójpak”.

Projektowana ustawa, zmieniająca lub dodająca blisko 50. artykułów w pięciu ustawach przewiduje m.in. zmianę sposobu powoływania i odwoływania oraz nadzoru nad Prezesem Urzędu Regulacji Energetyki. Zgodnie z projektem regulator powoływany będzie na 5-letnie kadencje a jego bezpośrednim zwierzchnikiem będzie premier, a nie jak do tej pory Minister Gospodarki. Zmiany te nie objęły jednak już wiceprezesa URE, co zdaniem Biura Analiz Sejmowych jest sprzeczne z unijnym prawem.

materiały: CIRE

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Szybkie stacje ładowania samochodów elektrycznych - gdzie ich szukać? »

Stacje ładowania

Samochody elektryczne stają się coraz bardziej popularne. Jednak ich żywot jest uzależniony od stacji ładowania. Stacja ładowania to urządzenie elektryczne, które służy do ładowania akumulatorów lub baterii zasilających pojazdy elektryczne. Nowoczesna technologia sprawia, że dzięki stacjom ładowania można ładować? czytam dalej »

 


Kompleksowe inspekcje termowizyjne - gdzie szukać pomocy? »

Termowizja inspekcja

Przez ostatnie stulecie zbudowano wiele urządzeń pomiarowych w zakresie podczerwieni, ale największe możliwości i popularność zyskały rozwiązania... czytam dalej »

 


Jaki silnik elektryczny wybrać? »

silnik elektryczny

W działaniu wielu maszyn i urządzeń technicznych wymagany jest ruch postępowy lub postępowo-zwrotny. Zazwyczaj ruch ten wytwarzają (...) czytam więcej »

 


Łączniki elektroinstalacyjne - rodzaje i sposób działania »?

Słupy oswietlenia zewnętrznego - na co zwrócić uwagę przy wyborze? »

Ranki łączniki gniazdka Szynoprzewody - małe i średnie instalacje
W każdej standardowej instalacji elektrycznej w budynku występują gniazda wtyczkowe oraz łączniki. Ich budowa oraz sposób zamocowania zależą od miejsca zainstalowania oraz metody wykonania (...) czytam więcej » Wymiana opraw oświetlenia ulicznego ze źródłami LED przynosi przede wszystkim poprawę efektywności energetycznej oświetlenia ulicznego. Oświetlenie LED posiada również (...) czytam dalej »

 


Przyrządy kontrolne i pomiarowe - zobacz niezawodne rozwiązania»

narzedzia pomiarowe dla elektryka Miernik napięcia, ciągłości i kolejności faz są zaprojekotwane do testowania napięcia, fazy, polaryzacji, kolejności faz i półprzewodników. Cyfrowy multimetr oraz cyfrowy miernik cęgowy oferują idealne rozwiązania dla wszystkich wymagań i możliwych zastosowań. Mierniki wykorzystują standardowe (...) czytam dalej »


Mobilna stacja ładowania samochodów - zobacz jak działa! »

Wiele nowych produktów od najlepszych w branży marek »

Samochody elektryczne i  mobilne stacje elektronika
Urządzenia mobilne mające moc do 100 kW. Charakteryzują się niewielkimi rozmiarami, dzięki czemu są wygodne w użytkowaniu. Ładowanie odbywa się poprzez CCS Type 2 lub CHAdeMO. Ładowarka posiada interface komunikacyjny oraz (...) czytam więcej » Poznaj pierwszy w branży przewodnik elektroniczny po złączach. Internetowe narzędzie referencyjne ułatwiające dobór złączy. (...) chcę zobaczyć »

 


Odpowiednie oświetlenie - prawidłowy dobór oświetlenia w projekcie »

projekt oświetlenia Są takie miejsca w domu, o których nie myśli się w pierwszej kolejności. Zostawia się je na później, dopiero wtedy, gdy zadba się o ważniejsze pomieszczenia. Tak jest często (...) czytam dalej »

 


Dobór ograniczników przepięć typu 1 »

Energetyka wiatrowa w Polsce wady i zalety?

ograniczniki konwersja energii elektryczne
Kombinowane ograniczniki przepięć jako urządzenia do ograniczania przepięć mają za zadanie zmniejszenie do bezpiecznych poziomów napięcia w instalacji elektrycznej oraz na wejściu zasilanych urządzeń: podczas operacji łączeniowych ń (...) czytam więcej » Udział odnawialnych źródeł energii w Polsce stanowi około 14% całkowitej produkcji energii elektrycznej, z czego energetyka wiatrowa stanowi obecnie ponad... czytam dalej »

Szafy energetyczne, sterowniczne, rozdzielcze - dlaczego nie wiesz co wybrać? »

szafy rozdzielcze i sterownicze Zgrupowanie urządzeń elektroenergetycznych wraz z szynami zbiorczymi, połączeniami elektrycznymi, elementami izolacyjnymi i osłonami, służący do rozdziału energii elektrycznej i łączenia oraz ... czytam dalej »


Bezprzewodowa automatyka domowa - i możesz sterować wszystkim w domu »

Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami !

Automatyka domowa - sterowaniem ze smatfona Projektowanie listew - oprogramowanie
Nowoczesny smartdom powinien być gotów na każde życzenie. Dlatego rozwiązania bezprzewodowej automatyki domowej dają Ci zdalną kontrolę nad funkcjami Twojego domu - oświetleniem, roletami, ogrzewaniem ... czytam więcej » Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami oraz profesjonalnego opisywania oznaczników do złączek szynowych, przewodów, kabli, urządzeń i instalacji. Oprogramowanie dostępne jest bezpłatnie na stronie www ... chcę poznać »

Jaką zastosować ochronę urządzeń elektrycznych i elektronicznych przed przepięciami »

ochrona przed przepięciami Każdy ogranicznik przepięć ma pewną określoną zdolność do przenoszenia przez siebie pewnej energii udaru. Jeśli po zadziałaniu ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Pobierz darmowy ebook i usprawnij instalacje przewodów »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - przewodnik
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Poznaj najskuteczniejsze sposoby oznaczania kabli i komponentów wykorzystywanych w branżach elektrycznych i telekomunikacyjnych... czytam dalej »


Odczyty cyfrowe - przyrządy przeznaczone do wyświetlania położenia »

czytniki cyfrowe Współpracują z przetwornikami przemieszczeń liniowych (liniały) i kątowych (enkodery). Wykonywane są w różnych wersjach dostosowanych do (...) czytam dalej »


1-fazowe liczniki energii elektrycznej - widziałeś to?!

Inteligentny system dystrybucji mocy »

Liczniki energii jakie wybrać szafy sterownicze
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Uniwersalne zastosowanie, w pojedynczych szafach sterowniczych, jak też w kompletnych systemach... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
10/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Projekt zasilania pompowni pożarowej
  • - Przekładniki niekonwencjonalne wykorzystywane w automatyce elektroenergetycznej
Zobacz szczegóły
COMEX S.A. COMEX S.A.
O firmie COMEX S.A. od początku swojej działalności, tj. od 1987 zajmuje się kompleksową obsługą klientów w zakresie zasilania...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Termomodernizacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl