Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Co gminy myślą o OZE?

 Redakcja  |  12.07.2012

Instytut Agroenergetyki zrealizował ogólnopolski projekt badawczy pn. „Gminny Monitor Odnawialnych Źródeł Energii”, którego celem było stworzenie bazy informacji o realizowanych w Polsce inwestycjach z zakresu OZE.

W ramach projektu wysłano około 2 tys. ankiet do urzędników zajmujących się gospodarką przestrzenną oraz ochroną środowiska w gminach. Pytania dotyczyły m.in.: zagospodarowania przestrzennego, procedury środowiskowej dla przedsięwzięć związanych z OZE funkcjonujących już na terenie gminy OZE czy protestów społecznych związanych z energetyką odnawialną.

Wypełnione ankiety dotarły z 763 gmin, a wynik był zróżnicowany w poszczególnych województwach, ale w każdym uzyskano minimum 25 proc. odpowiedzi. Bardzo pozytywnie wyróżnia się województwo mazowieckie - 138 uzupełnionych ankiet, co stanowi prawie połowę wszystkich gmin.

Z uzyskanych w badaniu danych wynika między innymi, że wśród przebadanych gmin 82 proc. dysponuje miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, z czego 27 proc. na całym obszarze. Jednocześnie 128 zbadanych gmin (17 proc.) ma w MPZP działki przeznaczone pod produkcję energii elektrycznej.

Jednocześnie jak wynika z badania większość gmin posiada studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy (SUiKZP), ale tylko w 167 z nich (22 proc.) są działki przeznaczone pod produkcję energii elektrycznej. Najwięcej znajduje się w gminach województwa zachodniopomorskiego (58 proc.), najmniej natomiast w województwie mazowieckim (7 proc.).

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Odpowiedzi udzielone w ankietach wskazują jednocześnie, że urzędnicy gminni na ogół wysoko oceniają swoją przychylność do OZE, wśród gmin biorących udział w badaniu 61 proc. określiło ją jako wysoką a zaledwie 1 proc. jako niską. Jednak badanie pokazało również, że w ankietowanych gminach w przypadku aż 1/3 realizowanych inwestycji dochodziło do protestów społecznych, a w największym stopniu dotyczyły one elektrowni wiatrowych oraz biogazowni rolniczych. W ocenie Instytutu Agroenergetyki protesty społeczne to poważny problem na drodze do rozwoju OZE, a wynikają one w dużej mierze z niewiedzy.

Jednocześnie wyniki ankiety pokazały, że nie najlepiej jest w gminach jeśli chodzi o planowanie energetyczne. Zaledwie 15 proc. z nich posiada opracowany plan energetyczny podczas gdy 39 proc. nie ma go wcale i nie zamierza opracowywać w najbliższym czasie. Najwięcej gmin mających plan energetyczny mają województwa pomorskie i podkarpackie, natomiast wśród gmin z województwa lubuskiego nie znalazła się żadna gmina z planem energetycznym.

Według gminnych urzędników biorących udział w ankiecie największy potencjał na ich terenach mają elektrownie wiatrowe, a najmniejszy elektrownie wodne, pomimo iż stanowią one 36 proc. istniejących w badanych gminach instalacji. W komentarzach w tej części kwestionariusza respondenci wskazywali, iż ich ocena wynika z braku odpowiednich cieków wodnych na terenie gminy. Tłumaczy to również fakt, iż elektrownie wodne stanowią tylko 12 proc. OZE w planach energetycznych.

Potencjał wszystkich rodzajów OZE został oceniony najwyżej w województwie Pomorskim (średnia ocena 2,68) natomiast najsłabiej w Podlaskim i Śląskim (średnia ocena 2). Gminy województwa Pomorskiego również najwyżej określiły swoją przychylność wobec OZE ( 88 proc. jako wysoka) podczas gdy w województwach Podlaskim i Śląskim tylko połowa gmin miała wysoki poziom przychylności.

Jak wynika z raportu z badań w latach 2010-2011 do gmin wpłynęło 537 wniosków o decyzję środowiskową (na prawie 3,6 GW nowych mocy w OZE),z czego najwięcej bo 374 dotyczyło elektrowni wiatrowych o łącznej mocy 3,4 GW, a 114 biogazowni (143 MW). W tym okresie gminy wydały 40 decyzji negatywne i 190 pozytywnych.

materiały: CIRE

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Inżynier w lesie - zobacz video! »

Inżynier w lesie Materiały stworzone przez inżynierów dla inżynierów. Testy produktów od kluczowych dostawców (...) chcę zobaczyć »


Jednoobwodowy licznik energii - jaki wybrać?»

Zobacz co nowego poznamy na targach Energetab 2019 »

Licznik energii jaki wybrać Energetab 2019 logo
Zasilacze awaryjne trzeciej generacji z bardzo wysoką sprawnością 96% w trybie On-Line oraz ze znakomitym współczynnikiem mocy 1(...) czytam więcej » ENERGETAB – największe w Polsce targi nowoczesnych urządzeń, aparatury i technologii dla przemysłu energetycznego, to miejsce jednych z najważniejszych spotkań czołowych przedstawicieli branży elektrotechnicznej w Polsce.(...) czytam dalej »

 


Specjalne ramki do specjalnych wnętrz »

Kamery termowizyjne Perfekcyjne dopełnienie nowoczesnego wnętrza.
Prosta, ponadczasowa forma, jakość wykonania, niezawodny system, to tylko niektóre (...)
czytam dalej »


Automatyka przemysłowa i sterowanie - na jakie produkty zwrócić uwagę »

Jak zmniejszyć swój rachunek za energię »

automatyka przemysłowa zmniejsz rachunki za prąd
Jak sztuczna inteligencja wspomoże pracę elektrowni i fabryk? Aż 63 proc. respondentów twierdzi, że sztuczna inteligencja pomoże zwalczyć (...) czytam więcej » Oszczędzaj na rachunkach za prąd w domu lub firmie. Wystarczy Po Prostu Energia (...) zobacz ile możesz oszczędzić »

 


Gdzie znajduje zastosowanie współczesna termowizja?

Kamery termowizyjne Zadbaj o bezpieczeństwo i uniknij awarii. Za pomocą kamery termowizyjnej możliwe jest bezdotykowe sprawdzenie instalacji elektrycznej przy pełnym obciążeniu. Dzięki temu można (...) czytam dalej »

 


Potrzebujesz pomocy w wyborze UPS-a? Sprawdź ten przewodnik »

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

UPS zasilacze bezpanelowa energia słoneczna
Urządzenia elektroniczne, których używasz do codziennej komunikacji, rozrywki i zapewnienia rodzinie bezpieczeństwa, są narażone na uszkodzenia spowodowane nieoczekiwanymi przerwami w dostawach energii elektrycznej, (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Szybki i łatwy sposób na budowę Twojego indywidualnego systemu wizyjnego»

zasilanie gwarantowane Badania przeprowadzone przez Computer Business Review wykazały, że od 2013 roku mamy do czynienia z dynamicznym wzrostem przenoszenia przez przedsiębiorców zasobów danych do tzw. chmury obliczeniowej (cloud computing). W związku z tym stale wzrastają wydatki przeznaczan ... czytam dalej »


Automatyka przemysłowa - zobacz najlepsze rozwiązania »

Kontenerowa stacja transformatorowa Minibox »

Czujniki i automatyka Rozdzielnice kontenerowe
Zarówno w sektorze energetyki tradycyjnej jak i odnawialnej, czujniki oraz automatyka muszą być odporne na oddziaływaniu warunków środowiskowych. Ekstremalne ... czytam więcej » Zasilane są najczęściej z sieci SN o napięciu znamionowym od 6 do 36 kV. Ze względu na budowę stacje mogą być wnętrzowe lub napowietrzne. Funkcją stacji transformatorowej SN/nn jest transformacja ... czytam dalej »

Jaką zastosować ochronę urządzeń elektrycznych i elektronicznych przed przepięciami »

ochrona przed przepięciami Każdy ogranicznik przepięć ma pewną określoną zdolność do przenoszenia przez siebie pewnej energii udaru. Jeśli po zadziałaniu ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Osprzęt elektroinstalacyjny dla elektryka »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - jakie wybrać
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Zobacz jaki osprzęt wybrać i porównaj parametry... czytam dalej »


Transformatory oraz dławiki dostosowane do indywidualnych wymagań »

transformatory ei Mają zastosowanie w sieciach przesyłowych i rozdzielczych. Stosowane są do zasilania układów trakcyjnych w pojazdach szynowych, w instalacjach wykorzystujących napędy (...) czytam dalej »


Liczniki energii elektrycznej - poznaj nowe »

Switch zarządzalny – czy warto? Jaki wybrać?

Liczniki energii jakie wybrać Switche niezarządzalne
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Switch zarządzalny daje możliwość nie tylko stworzenia siecilokalnej, ale daje wiele innicf możliwości. Między innymi pozwala także dostosować porty, a więc i parametry sieci do... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
7-8/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Obciążalność prądowa ciągła przewodów szynowych wielkoprądowych SN
  • - Instalacje elektryczne w osiedlowych budynkach wielorodzinnych
Zobacz szczegóły
Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Rynek systemów przemysłowych dynamicznie się rozwija, a standard Industrial Ethernet jest przyszłością systemów komunikacji. Wydajność standardu Fast Ethernet,...
Cantoni Motor S.A. Cantoni Motor S.A.
Grupa Cantoni została pionierem w produkcji silników elektrycznych już w XIX wieku i od tego czasu kontynuuje misję wdrażania...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl