Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Stany Zjednoczone pozyskają 80 proc. energii z OZE?

 Redakcja  |  26.06.2012

W 2050 roku USA pozyska 80 proc. swoich potrzeb energetycznych przy pomocy energetyki odnawialnej - podaje raport analityków.

W Stanach Zjednoczonych bowiem można jednocześnie wykorzystywać wszystkie dostępne źródła energii odnawialnej - poinformowało National Renewable Energy Laboratory (NREL) i media naukowe.

Przyczyną tak dobrej sytuacji jest rozległość USA, położenie kraju w kilku strefach klimatycznych i dostępność niemal wszystkich surowców do energetyki odnawialnej. Przy zastosowaniu polityki tzw. „energy mix” uwzględniającej wykorzystanie wszelkich źródeł energii odnawialnej tam, gdzie jest to możliwe, w 2050 roku nieco mniej niż 50 proc. zapotrzebowania na energię byłoby zaspokajane przy pomocy rozwiązań energetyki wiatrowej i słonecznej, zaś dalsze 30 proc. pochodziłoby z hydroelektrowni, elektrociepłowni wykorzystujących biomasę, energetyki geotermalnej i opartej na biopaliwach III generacji m.in. z biomasy i alg. Pozostałe 20 proc. pochodziłoby z tzw. czystych technologii spalania paliw konwencjonalnych, jak gaz ziemny.

Dla optymalnego wykorzystania wszystkich rozwiązań, konieczna będzie budowa tzw. inteligentnych sieci energetycznych, często o długości ponad 1000 km, sterowanych przy użyciu zaawansowanych systemów informatycznych. Dzięki, którym z regionów o wysokim poziomie wytwarzania energii ze źródeł słonecznych i wiatrowych trafiałaby ona w rejony, gdzie te źródła energii są niedostępne, a energia pochodzi z biomasy, biopaliw, hydroenergetyki czy energetyki konwencjonalnej.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!


Sieci inteligentne mogłyby też realizować automatycznie tzw. „power mix” - zwiększać zasilanie z ze źródeł konwencjonalnych w kiedy słabo wieje i jest pochmurono oraz zmniejszać je w okresach i dużym nasłonecznieniu i wietrznych. Zarządzałyby one także systemem ładowania samochodów elektrycznych, tak, aby nie powodować bez potrzeby szczytów zapotrzebowania. Jednocześnie ich aplikacje rozliczałyby konsumentów energii - zarówno indywidualnych, jak i firmy.

Sieci transportowałyby także nocą energię elektryczną, wytwarzany w elektrowniach konwencjonalnych opartych na źródłach w rodzaju biopaliw i czy biomasy w regiony gdzie przeważa energetyka oparta na wietrze i słońcu. Konieczne byłoby jednak zbudowanie rozwiązań inteligentnych dla składowania energii pozyskiwanej przez energetykę słoneczną i wiatrową.

Raport NREL, według Technology Review, niesie jednak za sobą duże konsekwencje. Jedną z nich jest konieczność porozumień i wykupu gruntu pod nowe inwestycje energetyczne, drugą - ewentualne problemy środowiskowe jak np. wykorzystanie geotermii w obszarach chronionych przyrodniczo, trzecią - koszty tak ogromnych inwestycji.

Według naukowców z NREL korzyści z wybudowania planowanych systemów energetycznych są niebagatelne - USA stałaby się w ciągu niecałych 40 lat nie tylko krajem całkowicie samowystarczalnym energetycznie, ale także poważnym eksporterem energii.

materiały: CIRE

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Kompleksowe inspekcje termowizyjne - gdzie szukać pomocy? »

Termowizja inspekcja

Przez ostatnie stulecie zbudowano wiele urządzeń pomiarowych w zakresie podczerwieni, ale największe możliwości i popularność zyskały rozwiązania... czytam dalej »

 


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

koszt prądu

Oszczędzanie na rachunkach za prąd w domu lub firmie jest możliwe. Wystarczy dokładnie sprawdzić (...) zobacz ile możesz oszczędzić »

 


Rodzaje zasilania gwarantowanego - jaki system wybrać?

Szynoprzewody w małych i średnich instalacjach dystrybucji energii »

zasilanie gwarantowane Szynoprzewody - małe i średnie instalacje
Nowoczesne budynki, w których większość procesów jest zautomatyzowanych, mogą szczególnie odczuć problemy związane z przerwami w dostawach energii (...) czytam więcej » Przewody szynowe niskiego napięcia, nazywane potocznie szynoprzewodami, jeszcze 20 lat temu w Polsce były kojarzone głównie z instalacjami przemysłowymi lub układami zasilania suwnic. Rozwój budownictwa komercyjnego spowodował powstawanie pierwszych wieżowców.(...) czytam dalej »

 


Transformatory rozdzielcze - jaki produkt wybrać?

Transformatory Transformatory w przedziale mocy od 100kVA do 3150kVA w klasie izolacji do 36kV w pełni spełniają warunki rozporządzenia Komisji Europejskiej EU548/2014 (...) czytam dalej »


Automatyka przemysłowa i sterowanie - na jakie produkty zwrócić uwagę »

Wiele nowych produktów od najlepszych w branży marek »

automatyka przemysłowa elektronika
Jak sztuczna inteligencja wspomoże pracę elektrowni i fabryk? Aż 63 proc. respondentów twierdzi, że sztuczna inteligencja pomoże zwalczyć (...) czytam więcej » Poznaj pierwszy w branży przewodnik elektroniczny po złączach. Internetowe narzędzie referencyjne ułatwiające dobór złączy. (...) chcę zobaczyć »

 


Oznaczniki mobilne na przewody i osprzęt - które wybrać »

Kamery termowizyjne Technika laminowania taśm, zapewnia trwałe nadruki poprzez całkowitą ochronę tekstu przed czynnikami niszczącymi, takimi jak: zdrapywanie, ścieranie, zmywanie, promieniowanie UV a nawet substancj (...) czytam dalej »

 


Dobór ograniczników przepięć typu 1 »

Konwersja energii elektrycznej na związki chemiczne - jak to działa?

ograniczniki konwersja energii elektryczne
Kombinowane ograniczniki przepięć jako urządzenia do ograniczania przepięć mają za zadanie zmniejszenie do bezpiecznych poziomów napięcia w instalacji elektrycznej oraz na wejściu zasilanych urządzeń: podczas operacji łączeniowych ń (...) czytam więcej » Konwersja energii elektrycznej na związki chemiczne stanowi jedną z najbardziej rozpowszechnionych technologii magazynowania energii, w szczególności w zakresie zasilania ... czytam dalej »

Liczniki energii elektrycznej do zadań specjalnych»

Liczniki energii jakie wybrać Mogą być stosowane do rozliczeń z zakładami energetycznymi, do kontroli procesów przemysłowych, do rozliczeń podnajemców oraz jako element systemów zarządzania energią. Najnowsze inteligentne liczniki umożliwiają płacenie za faktycznie zużytą energię elektryczną, kontrolę sposobu jej wykorzystania ... czytam dalej »


Bramka IoT chmury do integracji nowych i istniejących systemów bez konieczności programowania.»

Roboty będą produkować roboty - to już pewne!

bramka iot Robot testuje bankomaty
Dzięki prostemu połączeniu z procesem za pomocą protokołów, np. Modbus/TCP, dane czujników i dane procesowe są zbierane, przetwarzane i monitorowane ... czytam więcej » Powstanie fabryka w której roboty będą produkowały roboty. Wszystko na to wygląda, że już niedługo scenariusze filmowe okażą się ... czytam dalej »

Jaką zastosować ochronę urządzeń elektrycznych i elektronicznych przed przepięciami »

ochrona przed przepięciami Każdy ogranicznik przepięć ma pewną określoną zdolność do przenoszenia przez siebie pewnej energii udaru. Jeśli po zadziałaniu ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Pobierz darmowy ebook i usprawnij instalacje przewodów »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - przewodnik
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Poznaj najskuteczniejsze sposoby oznaczania kabli i komponentów wykorzystywanych w branżach elektrycznych i telekomunikacyjnych... czytam dalej »


Transformatory oraz dławiki dostosowane do indywidualnych wymagań »

transformatory ei Mają zastosowanie w sieciach przesyłowych i rozdzielczych. Stosowane są do zasilania układów trakcyjnych w pojazdach szynowych, w instalacjach wykorzystujących napędy (...) czytam dalej »


1-fazowe liczniki energii elektrycznej - widziałeś to?!

Łączniki elektroinstalacyjne - rodzaje i sposób działania »

Liczniki energii jakie wybrać Łączniki elektrinstalacyjne
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » W każdej standardowej instalacji elektrycznej w budynku występują gniazda wtyczkowe oraz łączniki. Ich budowa oraz sposób zamocowania zależą od miejsca zainstalowania oraz metody wykonania... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
9/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Metody badania funkcji zabezpieczeń nadprądowych przekaźników elektroenergetycznych
  • - Fotowoltaika szansą rozwoju dla komunikacji miejskiej
Zobacz szczegóły
SOCOMEC Polska sp. z o.o. SOCOMEC Polska sp. z o.o.
Firma Socomec powstała w roku 1922, a obecnie jest grupą przedsiębiorstw zatrudniającą 3100 osób. Naszą kluczową działalnością...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl