Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Stany Zjednoczone pozyskają 80 proc. energii z OZE?

 Redakcja  |  26.06.2012

W 2050 roku USA pozyska 80 proc. swoich potrzeb energetycznych przy pomocy energetyki odnawialnej - podaje raport analityków.

W Stanach Zjednoczonych bowiem można jednocześnie wykorzystywać wszystkie dostępne źródła energii odnawialnej - poinformowało National Renewable Energy Laboratory (NREL) i media naukowe.

Przyczyną tak dobrej sytuacji jest rozległość USA, położenie kraju w kilku strefach klimatycznych i dostępność niemal wszystkich surowców do energetyki odnawialnej. Przy zastosowaniu polityki tzw. „energy mix” uwzględniającej wykorzystanie wszelkich źródeł energii odnawialnej tam, gdzie jest to możliwe, w 2050 roku nieco mniej niż 50 proc. zapotrzebowania na energię byłoby zaspokajane przy pomocy rozwiązań energetyki wiatrowej i słonecznej, zaś dalsze 30 proc. pochodziłoby z hydroelektrowni, elektrociepłowni wykorzystujących biomasę, energetyki geotermalnej i opartej na biopaliwach III generacji m.in. z biomasy i alg. Pozostałe 20 proc. pochodziłoby z tzw. czystych technologii spalania paliw konwencjonalnych, jak gaz ziemny.

Dla optymalnego wykorzystania wszystkich rozwiązań, konieczna będzie budowa tzw. inteligentnych sieci energetycznych, często o długości ponad 1000 km, sterowanych przy użyciu zaawansowanych systemów informatycznych. Dzięki, którym z regionów o wysokim poziomie wytwarzania energii ze źródeł słonecznych i wiatrowych trafiałaby ona w rejony, gdzie te źródła energii są niedostępne, a energia pochodzi z biomasy, biopaliw, hydroenergetyki czy energetyki konwencjonalnej.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!


Sieci inteligentne mogłyby też realizować automatycznie tzw. „power mix” - zwiększać zasilanie z ze źródeł konwencjonalnych w kiedy słabo wieje i jest pochmurono oraz zmniejszać je w okresach i dużym nasłonecznieniu i wietrznych. Zarządzałyby one także systemem ładowania samochodów elektrycznych, tak, aby nie powodować bez potrzeby szczytów zapotrzebowania. Jednocześnie ich aplikacje rozliczałyby konsumentów energii - zarówno indywidualnych, jak i firmy.

Sieci transportowałyby także nocą energię elektryczną, wytwarzany w elektrowniach konwencjonalnych opartych na źródłach w rodzaju biopaliw i czy biomasy w regiony gdzie przeważa energetyka oparta na wietrze i słońcu. Konieczne byłoby jednak zbudowanie rozwiązań inteligentnych dla składowania energii pozyskiwanej przez energetykę słoneczną i wiatrową.

Raport NREL, według Technology Review, niesie jednak za sobą duże konsekwencje. Jedną z nich jest konieczność porozumień i wykupu gruntu pod nowe inwestycje energetyczne, drugą - ewentualne problemy środowiskowe jak np. wykorzystanie geotermii w obszarach chronionych przyrodniczo, trzecią - koszty tak ogromnych inwestycji.

Według naukowców z NREL korzyści z wybudowania planowanych systemów energetycznych są niebagatelne - USA stałaby się w ciągu niecałych 40 lat nie tylko krajem całkowicie samowystarczalnym energetycznie, ale także poważnym eksporterem energii.

materiały: CIRE

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Oznaczniki kabli i przewodów - jakie wybrać »

Gdzie znajdziesz systemy zasilania dla każdej dziedziny przemysłu »

drukarka etykiet systemy zasilania
Sposoby oznaczania kabli i przewodów w elektrycznych są różne.Jedne mniej trwałe, a inne (...) czytam więcej » Oferują zaawansowane usługi badawczo-rozwojowe obejmujące elektronikę, wbudowane oprogramowanie, mechanikę systemu zasilania (...) czytam dalej »

 


Gdzie znajduje zastosowanie współczesna termowizja?

Kamery termowizyjne Zadbaj o bezpieczeństwo i uniknij awarii. Za pomocą kamery termowizyjnej możliwe jest bezdotykowe sprawdzenie instalacji elektrycznej przy pełnym obciążeniu. Dzięki temu można (...) czytam dalej »

 


Jak odwzorować światło dzienne przy użyciu opraw oświetleniowych »

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

Ośiwetlenie - jakie wybrać? bezpanelowa energia słoneczna
Rodzaj oświetlenia ma również fundamentalny wpływ na nasz wzrok oraz bezpośrednio wpływa na nasze ciało, umysł i (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Jaką drukarkę do oznaczeń elektrycznych wybrać»

etykietowanie kabli i przewodów Priorytetem przy oznaczaniu sieci i jej poszczególnych elementów czy kolejnych aparatur w szafach rozdzielczych, kilometrów kabli, dziesiątek przełączników czy kolejnych aparatur w szafach rozdzielczych jest ...... czytam dalej »


Automatyka i czujniki - dlaczego to takie ważne »

Poznaj tajemnicę elektryków - złączki bezszynowe »

Czujniki i automatyka złączki bezszynowe
Zarówno w sektorze energetyki tradycyjnej jak i odnawialnej, czujniki oraz automatyka muszą być odporne na oddziaływaniu warunków środowiskowych. Ekstremalne ... czytam więcej » Czy wiesz jak wykonać montaż i jak można łączyć ze sobą złączki bez użycia szyn ... czytam dalej »

Zasilacze a odporność na zwarcia - dlaczego to takie ważne?

Promocje na kamery termowizyjne W sieciach zasilających obiekty przemysłowe i użyteczności publicznej powszechnie stosuje się zasilacze bezprzerwowe UPS w celu ochrony ważnych urządzeń odbiorczych, wrażliwyc ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... czytam dalej »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Kable i przewody - dobierz odpowiednie do swojego projektu »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - jakie wybrać
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Właściwie wykonana i dostosowana do konkretnych zagrożeń środowiskowych instalacja elektryczna powinna do minimum ograniczać zagrożenia... czytam dalej »


Jak odwzorować światło dzienne przy użyciu opraw oświetleniowych »

Uwaga konkurs! Znasz "elektrycznych" producentów? Zagraj i wygraj atrakcyjne nagrody »

Oświetlenie jakie wybrać aby przypominało światło dzienne Konkurs
Rodzaj oświetlenia ma również fundamentalny wpływ na nasz wzrok oraz bezpośrednio wpływa na nasze ciało, umysł i ... czytam dalej » Weź udział w letnim konkursie i zgarnij nagrody. Co tydzien nowa gra i nowa szansa na wygraną. Sprawdź się i zawalcz o wygraną! chcę zagrać »

Co jeszcze potrafią enkodery Ethernet?

UPS zasilacze Rynek systemów przemysłowych dynamicznie się rozwija, a standard Industrial Ethernet jest przyszłością systemów (...) czytam dalej »


Jak komunikować urządzenia w środowisku przemysłowym?

Urządzenia przeciwprzepięciowe (SPD) - jakie wybrać ?

Switche zarządzalne spd ograniczniki przepięć
Switche niezarządzalne to urządzenia, które mają za zadanie przekazywanie danych między urządzeniami w wymagającym środowisku przemysłowym. Ich zadaniem jest zapewnienie przede wszystkim stabilnej, jak również wydajnej komunikacji.(...) czytam dalej » Ochronniki przepięciowe odpowiednie do zastosowań w instalacjach 230 V lub 400 V, systemy jedno- lub trójfazowe, wymienny moduł warystora i zamknięty moduł iskiernika, wizualna i zdalna sygnalizacja stanu warystora oraz ... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
6/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 6/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Wpływ stacji szybkiego ładowania pojazdów elektrycznych na sieć elektroenergetyczną
  • - Projekt zasilania oświetlenia terenu bazy logistycznej
Zobacz szczegóły
Cantoni Motor S.A. Cantoni Motor S.A.
Grupa Cantoni została pionierem w produkcji silników elektrycznych już w XIX wieku i od tego czasu kontynuuje misję wdrażania...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl