Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Projektowanie oświetlenia wnętrz

Ciągły proces udoskonalania sprzętu oświetleniowego wynika z zapotrzebowania na wysoką jakość oświetlenia. Realizacja takiego oświetlenia odbywa się przez zastosowanie energooszczędnych i efektywnych urządzeń oświetleniowych. Projektowanie oświetlenia jest procesem twórczym i wymaga od projektantów dużej wiedzy i doświadczenia. Prezentowany preskrypt stanowi wprowadzenie w problematykę projektowania oświetlenia wnętrz.

W pierwszym rozdziale scharakteryzowane zostały podstawowe wymagania dotyczące projektowania oświetlenia spełniającego złożone potrzeby ludzkie. Kolejny rozdział przedstawia etap planowania oświetlenia. Wiąże się on ze zbieraniem danych przez projektanta dotyczących potrzeb użytkowników, inwestora, właściciela oraz projektantów innych systemów budynku. Rezultatem wielu spotkań jest ostateczne sprecyzowanie danych na temat pomieszczeń i ich otoczenia oraz ustalenie wszystkich oczekiwań i potrzeb użytkowników, a także ograniczeń projektowych.

Trzeci rozdział zawiera kryteria projektowania oświetlenia. Kryteria oświetleniowe związane są z tworzeniem otoczenia świetlnego we wnętrzu i wynikają z uwzględnienia trzech podstawowych potrzeb człowieka: wydolności wzrokowej, wygody widzenia i bezpieczeństwa. Zapewnienie tych potrzeb wyrażane jest przez parametry urządzenia oświetleniowego określające podstawowe ilościowe i jakościowe cechy oświetlenia. Należą do nich szczegółowo opisane w publikacji:

 • natężenie oświetlenia w polu pracy i w jego bezpośrednim otoczeniu, wpływające na sprawne wykonywanie pracy wzrokowej,
 • rozkład luminancji w polu widzenia, wpływający na adaptację wzroku, który decyduje o postrzeganiu wnętrza,
 • olśnienie, które wpływa na wygodę widzenia i występuje, gdy we wnętrzu mamy nadmiernie jaskrawe obiekty lub są bardzo duże różnice luminancji między najjaśniejszymi i najciemniejszymi elementami w przestrzeni,
 • barwa światła, której odpowiada wartość temperatury barwowej najbliższej źródła światła,
 • oddawanie barw charakteryzuje ogólny wskaźnik oddawania barw, którego wartość maksymalna wynosi 100 i maleje wraz ze spadkiem jakości oddawania barw,
 • kierunkowość oświetlenia stosowana w celu wyeksponowania obiektu lub jego cech charakterystycznych,
 • tętnienie światła związane ze zmianami strumienia świetlnego w rytm zmian prądu przemiennego, od wartości minimalnej do maksymalnej, które pogarsza wydolność wzrokową i wygodę widzenia,
 • światło dzienne,
 • utrzymanie oświetlenia wpływa na zapewnienie wymaganych ilościowych i jakościowych cech oświetlenia urządzenia oświetleniowego.

W czwartym rozdziale przedstawione zostały strategie oświetleniowe polegające na określeniu przez projektanta efektów oświetleniowych i psychologicznych – efekt przestrzenny i budowanie nastroju za pomocą światła. Na tym etapie projektant dokonuje wyboru opraw oświetleniowych i źródeł światła oraz rozmieszczenia opraw i wyboru klasy oświetlenia. Autor dużo uwagi zwrócił na rodzaje źródeł światła i typy opraw oświetleniowych oraz przedstawił porównanie ich podstawowych cech.

Rozdział piąty przedstawia sposoby obliczania natężenia oświetlenia, wskaźnika UGR oraz współczynnika utrzymania stosowanych przy projektowaniu oświetlenia we wnętrzach.

Kolejny rozdział przedstawia wspomaganie projektowania oświetlenia. W rozdziale opisano kolejne kroki projektowe od przygotowania modelu pomieszczenia przez wybór sprzętu oświetleniowego i jego rozmieszczenia, aż po wykonanie obliczeń i przedstawienie wizualizacji. Bardzo istotnymi zagadnieniami są często zapominane kwestie konserwacji opraw. Rozdział siódmy zawiera przykładowe projekty oświetlenia korytarza i pomieszczenia biurowego, które są zobrazowaniem typowego postępowania projektowego.

Publikacja jest przeznaczona dla studentów specjalności technika świetlna oraz osób zainteresowanych zagadnieniem oświetlenia wnętrz w budynkach. Może być również pomocna praktykom zajmującym się projektowaniem oświetlenia.

Aktualność pochodzi z: miesięcznika elektro.info 10/2011

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Zapisz się do Ligi Specjalistów i zdobywaj nagrody!

Liga Specjalistów 2.0

Jesteś profesjonalistą z branży elektrycznej lub teletechnicznej?
Jesteś uczniem lub studentem kierunku technicznego?
czytam dalej »

 


Kompleksowe inspekcje termowizyjne - gdzie szukać pomocy? »

Termowizja inspekcja

Przez ostatnie stulecie zbudowano wiele urządzeń pomiarowych w zakresie podczerwieni, ale największe możliwości i popularność zyskały rozwiązania... czytam dalej »

 


Jaki silnik elektryczny wybrać? »

silnik elektryczny

W działaniu wielu maszyn i urządzeń technicznych wymagany jest ruch postępowy lub postępowo-zwrotny. Zazwyczaj ruch ten wytwarzają (...) czytam więcej »

 


Łączniki elektroinstalacyjne - rodzaje i sposób działania?

Oświetlenie zewnętrzne LED - dobór i zastosowanie»

Ranki łączniki gniazdka oswietlenie zewnętrzen LED
W każdej standardowej instalacji elektrycznej w budynku występują gniazda wtyczkowe oraz łączniki. Ich budowa oraz sposób zamocowania zależą od miejsca zainstalowania oraz metody wykonania (...) czytam więcej » Wymiana opraw oświetlenia zewnętrznego ze źródłami LED przynosi przede wszystkim poprawę efektywności energetycznej oświetlenia ulicznego. Oświetlenie LED posiada również (...) czytam dalej »

 


Przyrządy kontrolne i pomiarowe - zobacz niezawodne rozwiązania»

narzedzia pomiarowe dla elektryka Miernik napięcia, ciągłości i kolejności faz są zaprojekotwane do testowania napięcia, fazy, polaryzacji, kolejności faz i półprzewodników. Cyfrowy multimetr oraz cyfrowy miernik cęgowy oferują idealne rozwiązania dla wszystkich wymagań i możliwych zastosowań. Mierniki wykorzystują standardowe (...) czytam dalej »


Zobacz jakie oprawy zaprezentowano na Energetab 2019  »

Wiele nowych produktów od najlepszych w branży marek »

Samochody elektryczne i mobilne stacje elektronika
Oświetlenie awaryjne ma zapewnić bezpieczne opuszczenie zajmowanych przestrzeni podczas awarii zasilania opraw oświetlenia podstawowego. Niejednokrotnie zanik oświetlenia podstawowego nie jest spowodowany zwykłą awarią zasilania czy wyłączeniem(...) czytam więcej » Poznaj pierwszy w branży przewodnik elektroniczny po złączach. Internetowe narzędzie referencyjne ułatwiające dobór złączy. (...) chcę zobaczyć »

 


Odpowiednie oświetlenie - prawidłowy dobór oświetlenia w projekcie »

projekt oświetlenia Są takie miejsca w domu, o których nie myśli się w pierwszej kolejności. Zostawia się je na później, dopiero wtedy, gdy zadba się o ważniejsze pomieszczenia. Tak jest często (...) czytam dalej »

 


Jak zapewnić bezprzerwowe zasilanie gwarantowane? »

Kolektor słoneczny – urządzenie do konwersji energii promieniowania słonecznego na ciepło »

zasilanie gwarantowane panele słoneczne
Co rusz znaczenie tego problemu uświadamiają nam przechodzące nad naszym krajem orkany i wichury oraz widmo blackoutu, wynikające z pojawiającego się latem ogromnego zapotrzebowania na ... czytam więcej » Udział energii słonecznej w Polsce jest bardzo niski i według urzędu statystycznego, pozyskanie energii z promieniowania słonecznego w porównaniu do innych źródeł odnawialnych w 2017 roku wyniósł niecałe 1%.... czytam dalej »

Szafy energetyczne, sterowniczne, rozdzielcze - dlaczego nie wiesz co wybrać? »

szafy rozdzielcze i sterownicze Zgrupowanie urządzeń elektroenergetycznych wraz z szynami zbiorczymi, połączeniami elektrycznymi, elementami izolacyjnymi i osłonami, służący do rozdziału energii elektrycznej i łączenia oraz ... czytam dalej »


Bezprzewodowa automatyka domowa - i możesz sterować wszystkim w domu »

Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami !

Automatyka domowa - sterowaniem ze smatfona Projektowanie listew - oprogramowanie
Nowoczesny smartdom powinien być gotów na każde życzenie. Dlatego rozwiązania bezprzewodowej automatyki domowej dają Ci zdalną kontrolę nad funkcjami Twojego domu - oświetleniem, roletami, ogrzewaniem ... czytam więcej » Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami oraz profesjonalnego opisywania oznaczników do złączek szynowych, przewodów, kabli, urządzeń i instalacji. Oprogramowanie dostępne jest bezpłatnie na stronie www ... chcę poznać »

Małe, średnie i duże systemy sterowania »

Sterowniki plc Jeszcze kilka lat temu sterowniki PLC „tylko” wspierały pracowników przy wykonywaniu monotonnych zadań i zwiększaniu szybkości produkcji. Aktualnie każda produkcja ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Technologie robotyczne zgodne z koncepcją Industry 4.0 » »

wyświetlacze cyfrowe robotyka i automatyka
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Nowoczesne urządzenia mechaniczne nic nie znaczyłyby bez ukrytej w nich elektroniki, dizęki której ... czytam dalej »


Odczyty cyfrowe - przyrządy przeznaczone do wyświetlania położenia »

czytniki cyfrowe Współpracują z przetwornikami przemieszczeń liniowych (liniały) i kątowych (enkodery). Wykonywane są w różnych wersjach dostosowanych do (...) czytam dalej »


1-fazowe liczniki energii elektrycznej - widziałeś to?!

Inteligentny system dystrybucji mocy »

Liczniki energii jakie wybrać moc
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Uniwersalne zastosowanie, w pojedynczych szafach sterowniczych, jak też w kompletnych systemach... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
10/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 10/2019
W miesięczniku m.in.:
 • - Projekt zasilania pompowni pożarowej
 • - Przekładniki niekonwencjonalne wykorzystywane w automatyce elektroenergetycznej
Zobacz szczegóły
COMEX S.A. COMEX S.A.
O firmie COMEX S.A. od początku swojej działalności, tj. od 1987 zajmuje się kompleksową obsługą klientów w zakresie zasilania...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Termomodernizacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl