Pełny numer elektro.info 9/2015 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Sterowniki PLC w praktyce inżynierskiej

mgr inż. Karol Kuczyński  |  04.03.2011

Publikacja w sposób metodyczny i przystępny przedstawia tematykę sterowników przemysłowych. Omówione zostały w niej zagadnienia związane ze sterowaniem, a także budową i obsługą urządzeń wejściowych i wyjściowych. Autor nie pominął przedstawienia architektury i sposobów doboru sterowników, a także ich programowania za pomocą instrukcji podstawowych. Wiele uwagi poświęcił również elementarnym konstrukcjom językowym i trybom adresowania w programach, z zastosowaniem języka tekstu strukturalnego.


KUP TERAZ w Księgarni Technicznej

Jako jedna z nielicznych na rynku książka jest próbą połączenia teoretycznych podstaw sterowania przedstawionych w rozdziałach 1–3 oraz zastosowania zawartej tam wiedzy w praktycznych przykładach prezentowanych w rozdziałach 6–19. W rozdziale czwartym przedstawione zostały urządzenia wejścia i wyjścia zarówno analogowe, jak i cyfrowe. Czytelnik może zapoznać się z różnymi sposobami modulacji sygnałów analogowych (modulacja: amplitudy AM, częstotliwości FM i fazy PM) oraz cyfrowych (modulacja: impulsowa amplitudy PAM, impulsowa częstotliwości PFM, szerokości lub czasu trwania impulsów PDM lub PWM, kodowo-impulsowa PCM). W rozdziale tym opisane zostały czujniki i przetworniki, takie jak enkodery i przekładniki prądowe. Dużo uwagi autor poświęcił kwestiom pomiaru i regulacji temperatury.

Rozdział piąty zawiera dość wyczerpujący opis architektury, trybów pracy i kryteriów doboru sterowników PLC. Rozdziały od szóstego do dziesiątego przedstawiają możliwości programowania sterowników przy użyciu instrukcji podstawowych, z zastosowaniem różnych konstrukcji językowych. Czytelnik może zapoznać się również z adresowaniem pośrednim, praktycznymi realizacjami regulatora PID w sterowniku oraz procedurą tworzenia oprogramowania sterownika.

Kolejny rozdział prezentuje zagadnienia dotyczące zwiększenia niezawodności systemów sterowania osiąganych przez nadmiarowość sprzętową i programową oraz porusza kwestie bezpieczeństwa w systemach sterowania. W rozdziałach 12–15 przedstawione zostały zagadnienia zastosowania systemów bazujących na logice rozmytej oraz zasad projektowania rozmytych systemów sterowania. Pokazane zostały praktyczne realizacje regulatora z logiką rozmytą w programowanym bloku funkcji.

W kolejnej części (rozdział 16) omówione zostały ogólne zalecenia dotyczące instalacji sterowników oraz podłączenia wyjść. Zasygnalizowane zostały problemy zabezpieczenia sterowników przed przepięciami i doziemieniami. Rozdział 17 przedstawia sposoby komunikacji między sterownikami oraz modułami rozszerzeń. Omówione zostało kilka protokołów komunikacyjnych. Ostatnie dwa rozdziały opisują sterowniki modułowe i wbudowane. Przybliżone zostały także charakterystyki wybranych systemów SCADA różnych producentów między innymi: Wonderware, GE Fanuc, Intellution, Progea, Kessler-Ellis.

Książka jest przeznaczona dla studentów automatyki i informatyki oraz dla kadry inżynierskiej zajmującej się automatyzacją i programowaniem sterowników przemysłowych. Każdy rozdział jest bogato ilustrowany schematami i rysunkami, co ułatwia zrozumienie przedstawionych treści. Zamieszczone w publikacji przykłady przedstawiają, jak zastrzega autor, ogólny zarys programowania sterowników. W praktyce inżynierskiej rzeczywiste programy są bardziej skomplikowane, w związku z czym na programiście spoczywa odpowiedzialność za prawidłowe działanie sterownika. Miłej lektury.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jakie oświetlenie sprawdzi się na osiedlu i ulicy»
Oświetlenie osiedla - jakie wybrać oprawy

To w jakim świetle będziemy widziani zależy w dużej mierze od nas samych. Nowatorskie, funkcjonalne projekty (...) czytaj dalej »


Zobacz inspirujące łączniki do nowoczesnych pomieszczeń »

Czym chronić dużą liczbę obwodów sygnałowych »

Jakie włączniki do nowoczesnych wnętrz Ochrona przed przepięciami dla wielkiej liczby sygnałów?
Zaproponuj projektantom wysmakowaną awangardę i nowoczesność charakteryzujące współczesne wnętrza... czytaj dalej » Dzięki nowym połączeniom Push-in oraz zastosowaniu szczególnych elementów składowych (...) czytaj dalej »

Sposoby oznaczania kabli i przewodów »

Sposoby oznaczania kabli i przewodów Zobacz w jaki sposób trwale opisywać kable i przewody w instalacjach  czytaj dalej »


Oto dlaczego warto korzystać z usług materiałowych dla instalatorów »
Usługi materiałowe dla instalatorów

Poznaj korzyści zintegrowanych usług materiałowych dla instalatorów, detalistów, przemysłu, instytucji publicznych w zakresie branży elektrotechnicznej, instalacyjno-sanitarnej, grzewczej, wentylacyjnej i klimatyzacyjnej(...) czytaj dalej »


Projekt systemu rejestracji zakłóceń elektrycznych - zobacz » Poznaj niezbędne elementy układów zasilania wrażliwych odbiorów »
Projekt systemu rejestracji zakłóceń elektrycznych nowa generacja urządzeń ups kompensacyjne
Pokazał się siwy dym i w powietrzu zawisł złowieszczy zapach spalenizny… No cóż – prototyp. Nerwowe przeglądanie schematów (…) czytaj dalej »
Środowisko techniczne, w jakim te urządzenia funkcjonują, opisują normy na urządzenia odbierające energię z sieci energetycznej oraz normy (...) czytaj dalej»

Jak projektować schematy elektryczne i jakiego używać oprogramowania wspomagającego »

Jak projektować schematy elektryczne i w jakim programie Niniejszy artykuł zawiera informacje o projektowaniu schematów elektrycznych i używaniu oprogramowania wspomagającego projektowanie w branży elektrycznej i automatyce(...) czytaj dalej »


   
Nowoczesne systemy napędowe
i pozycjonowania wymagają zastosowania rozwiązania zapewniającego
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
Zapisz się na bezpłatny newsletter!
Najnowsze informacje na Twoją skrzynkę:
11/2017

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 11/2017
W miesięczniku m.in.:
  • - Dobór mocy źródeł zasilania awaryjnego i gwarantowanego
  • - Rozdzielnice elektryczne stosowane w budynkach mieszkalnych
Zobacz szczegóły
Cantoni Motor S.A. Cantoni Motor S.A.
Grupa Cantoni została pionierem w produkcji silników elektrycznych już w XIX wieku i od tego czasu kontynuuje misję wdrażania...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl