Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Sterowniki PLC w praktyce inżynierskiej

mgr inż. Karol Kuczyński  |  04.03.2011

Publikacja w sposób metodyczny i przystępny przedstawia tematykę sterowników przemysłowych. Omówione zostały w niej zagadnienia związane ze sterowaniem, a także budową i obsługą urządzeń wejściowych i wyjściowych. Autor nie pominął przedstawienia architektury i sposobów doboru sterowników, a także ich programowania za pomocą instrukcji podstawowych. Wiele uwagi poświęcił również elementarnym konstrukcjom językowym i trybom adresowania w programach, z zastosowaniem języka tekstu strukturalnego.


KUP TERAZ w Księgarni Technicznej

Jako jedna z nielicznych na rynku książka jest próbą połączenia teoretycznych podstaw sterowania przedstawionych w rozdziałach 1–3 oraz zastosowania zawartej tam wiedzy w praktycznych przykładach prezentowanych w rozdziałach 6–19. W rozdziale czwartym przedstawione zostały urządzenia wejścia i wyjścia zarówno analogowe, jak i cyfrowe. Czytelnik może zapoznać się z różnymi sposobami modulacji sygnałów analogowych (modulacja: amplitudy AM, częstotliwości FM i fazy PM) oraz cyfrowych (modulacja: impulsowa amplitudy PAM, impulsowa częstotliwości PFM, szerokości lub czasu trwania impulsów PDM lub PWM, kodowo-impulsowa PCM). W rozdziale tym opisane zostały czujniki i przetworniki, takie jak enkodery i przekładniki prądowe. Dużo uwagi autor poświęcił kwestiom pomiaru i regulacji temperatury.

Rozdział piąty zawiera dość wyczerpujący opis architektury, trybów pracy i kryteriów doboru sterowników PLC. Rozdziały od szóstego do dziesiątego przedstawiają możliwości programowania sterowników przy użyciu instrukcji podstawowych, z zastosowaniem różnych konstrukcji językowych. Czytelnik może zapoznać się również z adresowaniem pośrednim, praktycznymi realizacjami regulatora PID w sterowniku oraz procedurą tworzenia oprogramowania sterownika.

Kolejny rozdział prezentuje zagadnienia dotyczące zwiększenia niezawodności systemów sterowania osiąganych przez nadmiarowość sprzętową i programową oraz porusza kwestie bezpieczeństwa w systemach sterowania. W rozdziałach 12–15 przedstawione zostały zagadnienia zastosowania systemów bazujących na logice rozmytej oraz zasad projektowania rozmytych systemów sterowania. Pokazane zostały praktyczne realizacje regulatora z logiką rozmytą w programowanym bloku funkcji.

W kolejnej części (rozdział 16) omówione zostały ogólne zalecenia dotyczące instalacji sterowników oraz podłączenia wyjść. Zasygnalizowane zostały problemy zabezpieczenia sterowników przed przepięciami i doziemieniami. Rozdział 17 przedstawia sposoby komunikacji między sterownikami oraz modułami rozszerzeń. Omówione zostało kilka protokołów komunikacyjnych. Ostatnie dwa rozdziały opisują sterowniki modułowe i wbudowane. Przybliżone zostały także charakterystyki wybranych systemów SCADA różnych producentów między innymi: Wonderware, GE Fanuc, Intellution, Progea, Kessler-Ellis.

Książka jest przeznaczona dla studentów automatyki i informatyki oraz dla kadry inżynierskiej zajmującej się automatyzacją i programowaniem sterowników przemysłowych. Każdy rozdział jest bogato ilustrowany schematami i rysunkami, co ułatwia zrozumienie przedstawionych treści. Zamieszczone w publikacji przykłady przedstawiają, jak zastrzega autor, ogólny zarys programowania sterowników. W praktyce inżynierskiej rzeczywiste programy są bardziej skomplikowane, w związku z czym na programiście spoczywa odpowiedzialność za prawidłowe działanie sterownika. Miłej lektury.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

Świętuj miesiąc inżyniera - Konkurs wygraj smartwatch »
Konkurs Miesiąc Inżyniera

Dziękujemy Ci za projekty, które zrealizowałeś i trzymamy kciuki za kolejne. Razem zmieniamy przyszłość (...) czytam dalej »Jakie wyłączniki silnikowe i styczniki wybrać »

Analizatory jakości energii elektrycznej - zobacz porównanie »

Wyłączniki silnikowe i styczniki Przegląd analizatorów jakości zasilania - porównanie
Wyłącznik silnikowy jest bardzo ważnym komponentem w aplikacjach zabezpieczenia i sterowania silnikiem elektrycznym... czytam dalej » Podstawowymi kryteriami wyboru dobrego analizatora jakości energii elektrycznej są: możliwość odczytu bieżących informacji pomiarowych na wyświetlaczu (...) czytam dalej »

Jak chronić systemy sygnałowe przed przepięciami »
Ochrona systemów sygnałowych

Ze względu na dużą liczbę obwodów sygnalizacyjnych jakie często doprowadzane są do central alarmowych konieczne było wypracowanie kompromisu między wymiarami SPD, a odpornością (...) czytaj dalej »


Bezpłatne warsztaty dla elektroinstalatorów » Jak diagnozować urządzenia elektryczne za pomocą termowizji »
Warsztaty dla elektroinstalatorów Pomiar za pomocą termowizji
Zobacz terminy i zakres szkoleń (…) czytaj dalej »
Kamera termowizyjna jest urządzeniem służącym do bezkontaktowego zobrazowania rozkładu temperatury na obserwowanej powierzchni na podstawie pomiaru (...) czytam dalej»

Napędy - dlaczego warto rozważyć wykorzystanie magnetycznego systemu pomiarowego »

Napędy - magnetyczny system pomiarowy Nowoczesne systemy napędowe i pozycjonowania wymagają zastosowania rozwiązania zapewniającego absolutne wykrywanie w czasie rzeczywistym bieżącej pozycji(...) czytam dalej »


Zapraszamy na targi Automaticon 2018! »

Targi Automaticon 2018 Inteligentne wytwarzanie – nowe możliwości dzięki cyfryzacji (...) czytam dalej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
Zapisz się na bezpłatny newsletter!
Najnowsze informacje na Twoją skrzynkę:
1-2/2018

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 1-2/2018
W miesięczniku m.in.:
  • - Wybrane aspekty techniczne i ekonomiczne zasilania odbiorców energii elektrycznej
  • - Dobór baterii akumulatorów oraz ich eksploatacja
Zobacz szczegóły
Ograniczniki przepięć Varitector PU  firmy Weidmüller

Ograniczniki przepięć Varitector PU firmy Weidmüller

Weidmüller oferuje niezawodne ograniczniki przepięć Varitector PU, charakteryzujące się innowacyjną konstrukcją, opartą na szeregowej kombinacji zamkniętego iskiernika...
MICROS sp.j. W. Kędra i J. Lic MICROS sp.j. W. Kędra i J. Lic
Firma Micros istnieje na polskim rynku elektronicznym nieprzerwanie od 1988 roku. Jej początki to mały sklep z asortymentem elektronicznym,...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl