Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Bez elektrowni jądrowej zabraknie nam energii?

 Redakcja  |  31.03.2008

Rząd Donalda Tuska przygotowuje zmianę długofalowej polityki energetycznej państwa. Prace nad projektem polityki energetycznej do 2030 r. mają zakończyć się w czerwcu. Czy będzie zgoda na rozpoczęcie budowy w Polsce elektrowni jądrowej?

Resort gospodarki kierowany przez ministra Piotra Woźniaka oceniał, że aby spełnić stawiane Polsce wymogi ekologiczne, mamy dwie opcje: uzależnienie się od dostaw energii elektrycznej spoza Unii Europejskiej lub rozwój energetyki jądrowej w kraju. Minister Woźniak chciał, żeby priorytetem było rozpoczęcie przygotowań do budowy elektrowni jądrowej w Polsce.

Organizacje pozarządowe (w tym Greenpeace Polska, WWF Polska i Polska Izba Gospodarcza Energetyki Odnawialnej) uznały, że resort gospodarki powinien swój pogląd zweryfikować. Oceniały, że energetyka jądrowa m.in. pogłębi uzależnienie energetyczne Polski wskutek importu paliw jądrowych, powodować będzie tworzenie miejsc pracy za granicą, zwiększy ryzyko ataku terrorystycznego. Ekolodzy wskazywali też, że ich zdaniem problem składowania odpadów i zamykania obiektów energetyki jądrowej nie został rozwiązany, co oznacza próbę przerzucenia problemu na następne pokolenia.

Latem 2006 r., w czasie rządów Prawa i Sprawiedliwości, doszło w Polsce do przerw w zasilaniu energią, czasowo został ograniczony eksport. Przy okazji na światło dzienne wyszły wszystkie bolączki polskiej energetyki: od fatalnego stanu technicznego bloków energetycznych, przez brak możliwości kompensowania deficytu energii produkowanej w kraju przez import, a na ograniczanych siłą rzeczy zasobach krajowych paliw skończywszy. W styczniu 2007 r. Komisja Europejska przyjęła zaś pakiet klimatyczno-energetyczny 3 x 20, który na początku przyszłego roku ma przybrać wiążące ramy prawne (przynajmniej w odniesieniu do redukcji gazów cieplarnianych i zwiększenia udziału energii ze źródeł odnawialnych), co wymusza zmianę struktury paliw w polskiej energetyce.

Może nie bezpodstawnie resort gospodarki uznawał, że bez elektrowni jądrowych nie uda się w sposób racjonalny zapewnić bezpieczeństwa pracy polskiego systemu elektroenergetycznego po 2020 r. Zabrakło jednak przekonywających analiz. Stowarzyszenie Elektryków Polskich, będąc generalnie za energetyką jądrową, zwróciło uwagę, że w opracowaniu nie określono prognozowanego zapotrzebowania mocy w systemie elektroenergetycznym, co jest niezbędne dla określenia rysującego się w następnych latach niedoboru mocy oraz wyznaczenia niezbędnych przyrostów nowych mocy.

Resort gospodarki ocenił, że wdrażanie energetyki jądrowej trwa minimum 12-15 lat i że w związku z tym nie jest możliwe włączenie do sieci pierwszego bloku jądrowego przed 2021 r. (i nie jest też możliwe odkładanie decyzji rozpoczynających wdrażanie programu energetyki jądrowej bez poważnych skutków dla bezpieczeństwa energetycznego Polski). Zarazem 2021 r. pojawił się jako data wprowadzenia energii jądrowej do sieci, a w innych miejscach dokumentu występował 2025 r. Widać, że nie były to przemyślane daty, widać też, że akurat odkładanie decyzji po raz kolejny udało się bardzo dobrze. Nie zaczęła się nawet kampania informacyjna, chociaż tę przewidywał już rząd Marka Belki (zakładając optymistycznie, że w 2008 r. będzie społecznie zaakceptowana lokalizacja elektrowni atomowej w Polsce).

Tymczasem nie ma nawet programu zagospodarowania odpadów promieniotwórczych. Państwowa Agencja Atomistyki, której nikt nie pytał o zdanie przy przygotowywaniu projektu polityki energetycznej do 2030 r., uważa, że budowa nowego składowiska powierzchniowego lub przypowierzchniowego i głębokiego składowiska geologicznego powinna być prowadzona równocześnie z budową elektrowni atomowej.

Resort gospodarki wskazywał, że elektrownie jądrowe wymagają znacznych ilości wody do chłodzenia, natomiast powierzchnia pod lokalizację reaktorów i urządzeń wytwórczych prądu oraz na strefy ochronne jest ograniczona w stosunku do innych źródeł energii. Na przykład nowoczesna elektrownia jądrowa o mocy 1200 MW wymaga przy polskich przepisach 25 hektarów gruntu, a dla porównania zeroemisyjna elektrownia węglowa o mocy 1800 MW potrzebowałaby ponad 100 hektarów gruntu oraz drogiej instalacji wychwytu i magazynowania dwutlenku węgla (farma wiatrowa o mocy 1000 MW zajmuje aż 1000 hektarów).

Niemniej jednak zgoda społeczno-polityczna w sprawie lokalizacji elektrowni jądrowej to klucz do dalszych działań. W ostatnich latach pojawiały się różne nazwy miejscowości, w których lokalizacja elektrowni jądrowej byłaby zasadna. Poza Żarnowcem, mowa była o Bełchatowie, Kopaniu koło Koszalina, Nowym Mieście, Małkini, Wyszkowie, Chodczy czy Gościeradowie. Na razie nikt z mieszkańcami tych miejscowości nie rozmawiał.

materiały: Gazeta Prawna

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jakie wybrać kable, przewody i osprzęt kablowy!

kable i przewody - przewodnik

Rozporządzenia CPR, dotyczące kabli i przewodów elektrycznych w zakresie reakcji na ogień. Została przedstawiona klasyfikacja materiałów budowlanych w zakresie reakcji na ogień oraz... czytam więcej »

 


Kamery termowizyjne nawet 40% taniej!

Promocja na kamery termowizyjne FLIR

Tylko do 9 grudnia możesz kupić kamery termowizyjne do prac elektrycznych i energetycznych w dużo niższych cenach... sprawdź za ile »

 


Dowiedz się, jak dobrać odpowiedni dla Twojego urządzenia rodzaj zasilania?

Rodzaje zasilania

Współczesne urządzenia elektryczne i elektroniczne spełniają ogrom funkcji, których oczekują ich użytkownicy. Są znakomitą pomocą w życiu i pracy, jednak wymagają zadbania o jeden aspekt – niezawodną, łatwo... czytam dalej »

 


Jaki silnik elektryczny wybrać? »

silnik elektryczny

W działaniu wielu maszyn i urządzeń technicznych wymagany jest ruch postępowy lub postępowo-zwrotny. Zazwyczaj ruch ten wytwarzają (...) czytam więcej »

 


Łączniki elektroinstalacyjne - rodzaje i sposób działania?

Oświetlenie zewnętrzne LED - dobór i zastosowanie»

Ranki łączniki gniazdka oswietlenie zewnętrzen LED
W każdej standardowej instalacji elektrycznej w budynku występują gniazda wtyczkowe oraz łączniki. Ich budowa oraz sposób zamocowania zależą od miejsca zainstalowania oraz metody wykonania (...) czytam więcej » Wymiana opraw oświetlenia zewnętrznego ze źródłami LED przynosi przede wszystkim poprawę efektywności energetycznej oświetlenia ulicznego. Oświetlenie LED posiada również (...) czytam dalej »

 


Przyrządy kontrolne i pomiarowe - zobacz niezawodne rozwiązania»

narzedzia pomiarowe dla elektryka Miernik napięcia, ciągłości i kolejności faz są zaprojekotwane do testowania napięcia, fazy, polaryzacji, kolejności faz i półprzewodników. Cyfrowy multimetr oraz cyfrowy miernik cęgowy oferują idealne rozwiązania dla wszystkich wymagań i możliwych zastosowań. Mierniki wykorzystują standardowe (...) czytam dalej »


Zobacz jakie oprawy zaprezentowano na Energetab 2019  »

Wiele nowych produktów od najlepszych w branży marek »

Samochody elektryczne i  mobilne stacje elektronika
Oświetlenie awaryjne ma zapewnić bezpieczne opuszczenie zajmowanych przestrzeni podczas awarii zasilania opraw oświetlenia podstawowego. Niejednokrotnie zanik oświetlenia podstawowego nie jest spowodowany zwykłą awarią zasilania czy wyłączeniem(...) czytam więcej » Poznaj pierwszy w branży przewodnik elektroniczny po złączach. Internetowe narzędzie referencyjne ułatwiające dobór złączy. (...) chcę zobaczyć »

 


Odpowiednie oświetlenie - prawidłowy dobór oświetlenia w projekcie »

projekt oświetlenia Są takie miejsca w domu, o których nie myśli się w pierwszej kolejności. Zostawia się je na później, dopiero wtedy, gdy zadba się o ważniejsze pomieszczenia. Tak jest często (...) czytam dalej »

 


Jak zapewnić bezprzerwowe zasilanie gwarantowane? »

Kolektor słoneczny – urządzenie do konwersji energii promieniowania słonecznego na ciepło »

zasilanie gwarantowane panele słoneczne
Co rusz znaczenie tego problemu uświadamiają nam przechodzące nad naszym krajem orkany i wichury oraz widmo blackoutu, wynikające z pojawiającego się latem ogromnego zapotrzebowania na ... czytam więcej » Udział energii słonecznej w Polsce jest bardzo niski i według urzędu statystycznego, pozyskanie energii z promieniowania słonecznego w porównaniu do innych źródeł odnawialnych w 2017 roku wyniósł niecałe 1%.... czytam dalej »

Szafy energetyczne, sterowniczne, rozdzielcze - dlaczego nie wiesz co wybrać? »

szafy rozdzielcze i sterownicze Zgrupowanie urządzeń elektroenergetycznych wraz z szynami zbiorczymi, połączeniami elektrycznymi, elementami izolacyjnymi i osłonami, służący do rozdziału energii elektrycznej i łączenia oraz ... czytam dalej »


Bezprzewodowa automatyka domowa - i możesz sterować wszystkim w domu »

Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami !

Automatyka domowa - sterowaniem ze smatfona Projektowanie listew - oprogramowanie
Nowoczesny smartdom powinien być gotów na każde życzenie. Dlatego rozwiązania bezprzewodowej automatyki domowej dają Ci zdalną kontrolę nad funkcjami Twojego domu - oświetleniem, roletami, ogrzewaniem ... czytam więcej » Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami oraz profesjonalnego opisywania oznaczników do złączek szynowych, przewodów, kabli, urządzeń i instalacji. Oprogramowanie dostępne jest bezpłatnie na stronie www ... chcę poznać »

Małe, średnie i duże systemy sterowania »

Sterowniki plc Jeszcze kilka lat temu sterowniki PLC „tylko” wspierały pracowników przy wykonywaniu monotonnych zadań i zwiększaniu szybkości produkcji. Aktualnie każda produkcja ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Technologie robotyczne zgodne z koncepcją Industry 4.0 » »

wyświetlacze cyfrowe robotyka i automatyka
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Nowoczesne urządzenia mechaniczne nic nie znaczyłyby bez ukrytej w nich elektroniki, dizęki której ... czytam dalej »


Odczyty cyfrowe - przyrządy przeznaczone do wyświetlania położenia »

czytniki cyfrowe Współpracują z przetwornikami przemieszczeń liniowych (liniały) i kątowych (enkodery). Wykonywane są w różnych wersjach dostosowanych do (...) czytam dalej »


1-fazowe liczniki energii elektrycznej - widziałeś to?!

Inteligentny system dystrybucji mocy »

Liczniki energii jakie wybrać moc
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Uniwersalne zastosowanie, w pojedynczych szafach sterowniczych, jak też w kompletnych systemach... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
11/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 11/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Instalacje elektryczne na terenie imprez plenerowych – błędy oraz wymagania
  • - Ochrona przed pożarem z wykorzystaniem wyłączników różnicowoprądowych
Zobacz szczegóły
COMEX S.A. COMEX S.A.
O firmie COMEX S.A. od początku swojej działalności, tj. od 1987 zajmuje się kompleksową obsługą klientów w zakresie zasilania...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Termomodernizacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl