Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Programowanie sterowników PLC w języku drabinkowym

mgr inż. Julian Wiatr  |  03.03.2007

Jedną z ciekawszych publikacji z zakresu automatyki, jaka ukazała się na rynku księgarskim w 2006 roku, jest książka pt. „Programowanie sterowników PLC w języku drabinkowym” autorstwa dr. inż. Stanisława Flagi, będąca wynikiem doświadczeń autora wyniesionych z prowadzonego w Akademii Górniczo-Hutniczej projektu pt. „Wirtualne Laboratorium Programowalnych Sterowników Logicznych”. Na rynku wydawniczym jest dostępnych wiele publikacji na temat sterowników PLC, często jednak czytelnicy mają problemy z wykorzystaniem zdobytej wiedzy w praktyce, programując rzeczywiste urządzenie. Wprawdzie producenci sterowników dysponują komercyjnymi programami, które służą do tego celu, jednak ich nabycie przez przeciętnego odbiorcę jest dość kłopotliwe ze względu na ich wysoką cenę.

KUP TERAZ w Księgarni Technicznej >>

Prezentowana książka jest jedną z nielicznych publikacji pozwalających na sprawdzenie zdobytych wiadomości przy wykorzystaniu dołączonego do niej na CD autorskiego programu symulacyjnego. Została ona podzielona na siedemnaście rozdziałów, w których autor opisał podstawy teoretyczne układów przełączających, architekturę i zasadę działania sterowników PLC oraz zasady ich programowania.

W rozdziale poświęconym budowie sterownika CPM1/CPMA1 omówiono mapę pamięci. Opisane zostały poszczególne obszary pamięci sterownika oraz podstawowe elementy związane z jego programowaniem. Znaczna część książki opisuje zestawy instrukcji w języku LD dla sterowników rodziny CPM1/CPM1A. Chociaż dotyczą one sterowników firmy Omron, to są wystarczające do zrealizowania większości spotykanych w praktyce aplikacji. Instrukcje dotyczące programowania sterowników zostały przez autora tak dobrane, by mogły stanowić bazę do programowania sterowników innych producentów.

Dużą zaletą publikacji są liczne przykłady wyjaśniające działanie poszczególnych instrukcji. W końcowej części książki autor zamieścił rozdział poświęcony programowi komputerowemu CX-programmer, który jest podstawowym narzędziem służącym do pisania programów dla sterowników firmy Omron. Przedstawiono zasady podglądania przebiegów czasowych wybranych zmiennych oraz wykrywania zbocza narastającego i zbocza opadającego przebiegu czasowego funkcji sterującej. Zaprezentowano również przykładowy program sterujący napisany z użyciem programu CX-Programmer oraz jego symulację z wykorzystaniem autorskiego programu symulacyjnego.

Książka w sposób metodyczny opisuje programowanie sterowników PLC w języku drabinkowym na przykładzie produktów firmy Ormon. Sposób wyjaśnienia elementarnych pojęć, liczne przykłady zamieszczone w treści, bogato ilustrowane rysunkami oraz autorski program symulacyjny zamieszczony na CD dołączony do książki sprawiają, że jest to pozycja, która może stanowić cenną pomoc dla studentów automatyki oraz kadry inżynierskiej wykorzystującej w swojej praktyce sterowniki w układach automatyki przemysłowej. Ze względu na przystępnie wyjaśniony materiał książka może być również wykorzystywana przez uczniów średnich szkół technicznych, wykonawców urządzeń automatyki, a także wszystkich zainteresowanych tą tematyką. Forma przedstawienia materiału umożliwia samodzielną naukę programowania sterowników. Cena 30 zł.

Tagi: 
recenzje | 
elektro.info | 
plc | 
sterowniki plc

Komentarze

(0)

Wybrane dla CiebieJaki grzejnik elektryczny wybrać?

Systemy fotowoltaiczne. Jak zwiększyć efektywność energetyczną?

Jaki grzejnik elektryczny wybrać? Rola miedzi w energetyce słonecznej
Sezon grzewczy za pasem. Pora zastanowić się nad wyborem systemu ogrzewania bądź modernizacją aktualnego. Wiele osób wzbrania się przed zastosowaniem ogrzewania(...) czytam dalej » Sektor energii słonecznej umacnia się coraz bardziej. Według Solar Power Europe, w roku 2017 została zainstalowana globalnie większa moc energii fotowoltaicznej niż (...) czytam dalej »

Zobacz osprzęt i rozwiązania stosowane w przemyśle »

Osprzęt i rozwiązania dla przemysłu WRozwiązania elektryczne stosowane w przemyśle muszą być wytrzymałe i odporne na wiele czynników. Począwszy od zalania, zabrudzenia (...) czytam dalej »


Stabilność systemu elektroenergetycznego»

Targi Energetab 2018 już wkrótce »

Stabilność systemu elektroenergetycznego - książka Enegetab targi 2018
System elektroenergetyczny jest to zbiór urządzeń przeznaczony do wytwarzania, przesyłu, rozdziału, magazynowania i użytkowania energii elektrycznej, połączonych ze sobą w system umożliwiający realizację dostaw energii elektrycznej na terenie kraju w sposób ciągły i (...) czytam dalej » Przed nami 31. edycja targów ENERGETAB 2018. Przez kolejne trzy dni będą spotykać się czołowi przedstawiciele sektora elektroenergetycznego i poznawać najnowsze rozwiązania (...) czytam dalej »

Projektuj za pomocą bezpiecznej i niezawodnej aparatury łączeniowej »
Projektowanie z aparaturą łączeniową

Aparatura łączeniową i sterownicza dla automatyki przemysłowej, techniki medycznej oraz automatyki budynków... czytam dalej »


Jak sprawdzić gdzie mogą nastąpić awarie w urządzeniach elektrycznych»

Pierwszy oscyloskop klasy średniej z pasmem 8 GHz i prędkością próbkowania 25 GS/s jednocześnie na wszystkich 4 kanałach»

Diagnozowanie urządzeń elektrycznych Oscyloskop klasy średniej
Wykrycie elementu przegrzanego i prawidłowa klasyfikacja zagrożenia w zależności od obciążenia prądowego i przyrostu temperatury – to typowe zadania ... czytam dalej » Tektronix oferuje jeszcze większą prędkość próbkowania oraz najniższy poziom szumów zapewniając najwyższą wiarygodność pomiaru dzięki MSO serii 6 Mixed Signal Oscilloscope (...) czytam dalej »

Bezpłatne ebooki dla elektryków i nie tylko !
Ebooki dla elektryków i nie tylko

Darmowe ebooki i poradniki: projektowanie, budowa, osprzęt... (...) czytam dalej »


Jak w czasie rzeczywistym monitorować pobór mocy i jakość dostarczanej energii?

Projektowanie i wykonawstwo instalacji elektrycznych średnio- i niskonapięciowych»

Monitoring poboru mocy Prąd budowlany - skąd czerpać?
Jak pozyskiwać, gromadzić, przetwarzać oraz archiwizować dane o poborze energii, jej rozpływie, wielkość mocy czynnej i biernej, a także... czytam dalej » Zasoby materialne w dziedzinie projektowania nowoczesnych (pod względem technicznym) konstrukcji i technologii oraz wykonywania niezbędnego oprzyrządowania zadaniowego do realizacji produkcji podstawowej i usług oraz planowanych prac modernizacyjnych i (...) czytam dalej »
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
9/2018

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 9/2018
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne urządzenia rozdzielcze zwiększające bezpieczeństwo pracy
  • - Projekt zasilania osiedla domków jednorodzinnych w energię elektryczną
Zobacz szczegóły
Essentra Components Essentra Components
Essentra plc jest spółką notowaną w indeksie FTSE 250 i wiodącym międzynarodowym dostawcą specjalistycznych produktów i rozwiązań ....
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl