Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Programowanie sterowników PLC w języku drabinkowym

mgr inż. Julian Wiatr  |  03.03.2007

Jedną z ciekawszych publikacji z zakresu automatyki, jaka ukazała się na rynku księgarskim w 2006 roku, jest książka pt. „Programowanie sterowników PLC w języku drabinkowym” autorstwa dr. inż. Stanisława Flagi, będąca wynikiem doświadczeń autora wyniesionych z prowadzonego w Akademii Górniczo-Hutniczej projektu pt. „Wirtualne Laboratorium Programowalnych Sterowników Logicznych”. Na rynku wydawniczym jest dostępnych wiele publikacji na temat sterowników PLC, często jednak czytelnicy mają problemy z wykorzystaniem zdobytej wiedzy w praktyce, programując rzeczywiste urządzenie. Wprawdzie producenci sterowników dysponują komercyjnymi programami, które służą do tego celu, jednak ich nabycie przez przeciętnego odbiorcę jest dość kłopotliwe ze względu na ich wysoką cenę.

KUP TERAZ w Księgarni Technicznej >>

Prezentowana książka jest jedną z nielicznych publikacji pozwalających na sprawdzenie zdobytych wiadomości przy wykorzystaniu dołączonego do niej na CD autorskiego programu symulacyjnego. Została ona podzielona na siedemnaście rozdziałów, w których autor opisał podstawy teoretyczne układów przełączających, architekturę i zasadę działania sterowników PLC oraz zasady ich programowania.

W rozdziale poświęconym budowie sterownika CPM1/CPMA1 omówiono mapę pamięci. Opisane zostały poszczególne obszary pamięci sterownika oraz podstawowe elementy związane z jego programowaniem. Znaczna część książki opisuje zestawy instrukcji w języku LD dla sterowników rodziny CPM1/CPM1A. Chociaż dotyczą one sterowników firmy Omron, to są wystarczające do zrealizowania większości spotykanych w praktyce aplikacji. Instrukcje dotyczące programowania sterowników zostały przez autora tak dobrane, by mogły stanowić bazę do programowania sterowników innych producentów.

Dużą zaletą publikacji są liczne przykłady wyjaśniające działanie poszczególnych instrukcji. W końcowej części książki autor zamieścił rozdział poświęcony programowi komputerowemu CX-programmer, który jest podstawowym narzędziem służącym do pisania programów dla sterowników firmy Omron. Przedstawiono zasady podglądania przebiegów czasowych wybranych zmiennych oraz wykrywania zbocza narastającego i zbocza opadającego przebiegu czasowego funkcji sterującej. Zaprezentowano również przykładowy program sterujący napisany z użyciem programu CX-Programmer oraz jego symulację z wykorzystaniem autorskiego programu symulacyjnego.

Książka w sposób metodyczny opisuje programowanie sterowników PLC w języku drabinkowym na przykładzie produktów firmy Ormon. Sposób wyjaśnienia elementarnych pojęć, liczne przykłady zamieszczone w treści, bogato ilustrowane rysunkami oraz autorski program symulacyjny zamieszczony na CD dołączony do książki sprawiają, że jest to pozycja, która może stanowić cenną pomoc dla studentów automatyki oraz kadry inżynierskiej wykorzystującej w swojej praktyce sterowniki w układach automatyki przemysłowej. Ze względu na przystępnie wyjaśniony materiał książka może być również wykorzystywana przez uczniów średnich szkół technicznych, wykonawców urządzeń automatyki, a także wszystkich zainteresowanych tą tematyką. Forma przedstawienia materiału umożliwia samodzielną naukę programowania sterowników. Cena 30 zł.

Tagi: 
recenzje | 
elektro.info | 
plc | 
sterowniki plc

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Zdobądź certyfikat i uprawnienia - Opomiarowanie i dozór elektryczny

Kurs kwalifikacyjny Grupa 1 elektroenergetyczna Po zakończeniu szkolenia odbędzie się praktyczny test egzaminacyjny. Uczestnik, który pozytywnie zaliczy test oraz zda pozytywnie egzamin kwalifikacyjny przed Państwową Komisją Kwalifikacyjną, otrzymuje imienne świadectwo upoważniające go do samodzielnego wykonywania pomiarów elektrycznych(...) czytam dalej »


Normy na urządzenia zasilające a ups-y kompensacyjne »
Upsy kompensacyjne

Wymagania dotyczące jakości dostarczanej energii poza zakresem zmian napięcia i częstotliwości sprowadzają (...) czytam dalej »


Detektor zwarć łukowych - maksymalizacja bezpieczeństwa »

Zalety i funkcje ładowarek podtynkowych »

Zwarcia łukowe ładowarki podtynkowe
Co roku w całej Europie wybuchają tysiące pożarów wywołanych awarią w instalacji elektrycznej, których przyczyną są niebezpieczne zwarcia łukowe. Sprawdź.... czytam dalej » Już nie musisz szukać wolnego przewodu, ponieważ punkt ładowania znajduje się zawsze w tym samym miejscu i jest gotowy do naładowania Twojego (...) czytam dalej »

Zalety modułowych rozdzielnic nn »
rozdzielnice modułowe

Rozdzielnice niskonapięciowe (rozdzielnice nn) są elementami złożonymi z jednego lub kilku aparatów niskiego napięcia, które współpracują z urządzeniami sterowniczymi, sygnalizacyjnymi oraz pomiarowymi. Dodatkowo służą do łączenia... czytaj dalej »


Czy naprawdę warto? - Nowa seria ograniczników przepięć » Jak diagnozować urządzenia elektryczne za pomocą termowizji »
Ograniczniki przepięć Pomiar za pomocą termowizji
Szeregowe połączenie iskierników w stosunku do warystora powoduje, że ograniczniki typu 1, 2 w czasie normalnej pracy (…) czytaj dalej »
Kamera termowizyjna jest urządzeniem służącym do bezkontaktowego zobrazowania rozkładu temperatury na obserwowanej powierzchni na podstawie pomiaru (...) czytam dalej»

Jakie wybrać agregaty prądotwórcze »
Agregaty prądotwórcze - jakie wybrać

Niezawodne zasilanie i rozdział energii elektrycznej, doświadczona obsługa techniczna to... czytam dalej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
4/2018

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 4/2018
W miesięczniku m.in.:
  • - Zasady i kryteria doboru wyłączników różnicowoprądowych do selektywnej współpracy
  • - Projekt instalacji piorunochronnej budynku hali produkcyjnej
Zobacz szczegóły
Transformatory PSS N

Transformatory PSS N

Wyraziste kolory, łatwość montażu, zgodność wymiarów z aparaturą modułową oraz znakomite przystosowanie do szyny TH-35. Takie właśnie są nowe transformatory serii...
MICROS sp.j. W. Kędra i J. Lic MICROS sp.j. W. Kędra i J. Lic
Firma Micros istnieje na polskim rynku elektronicznym nieprzerwanie od 1988 roku. Jej początki to mały sklep z asortymentem elektronicznym,...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl