Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Poradnik projektanta elektryka

To już trzecie wydanie bardzo popularnego i cieszącego się uznaniem czytelników „Poradnika projektanta elektryka”. Książka zdobyła przychylność czytelników dzięki prezentowanej w niej szerokiej tematyce, obejmującej sieci elektroenergetyczne oraz instalacje i urządzenia elektryczne w obiektach budowlanych, oraz przyjętej przez autorów zasadzie, że każde rozwiązanie omówione w poradniku poparte jest przykładowymi schematami i dokonanymi obliczeniami.

KUP TERAZ w Księgarni Technicznej >>

W III wydaniu książki zostały omówione następujące zagadnienia:
 • wykonywanie projektu budowlanego i zasady jego uzgadniania,
 • podstawy zasilania budynków nieprzemysłowych (w tym lokalizacja urządzeń zasilających i system zasilania budynków użyteczności publicznej, przyłączanie podmiotów do sieci elektroenergetycznej, jakość energii elektrycznej i taryfy za energię, układy sieci niskiego i średniego napięcia, odbiorniki energii elektrycznej, zasady obliczania mocy zapotrzebowanej oraz układy pomiarowe),
 • sieciowe urządzenia zasilające (w tym stacje transformatorowe SN/nn, rozdzielnice niskiego napięcia oraz zabezpieczenia transformatorów SN i stacji transformatorowych), linie elektroenergetyczne nn i SN kablowe i napowietrzne,
 • obliczanie prądów zwarciowych,
 • dobór przewodów i ich zabezpieczeń, w tym zabezpieczanie silników i selektywność zabezpieczeń, układy i urządzenia zasilania rezerwowego, awaryjnego i gwarantowanego (w tym samoczynne załączanie rezerwy SZR, zasilacze bezprzerwowe UPS, siłownie telekomunikacyjne STK oraz zespoły prądotwórcze spalinowo-elektryczne ZSE),
 • kompensacja mocy biernej indukcyjnej,
 • zasilanie terenu budowy, tymczasowej imprezy masowej, obiektów łączności oraz oświetlenia ulicznego,
 • wybrane zagadnienia ochrony przeciwporażeniowej,
 • badania instalacji elektrycznych nn,
 • wykaz opracowań literaturowych, norm i przepisów.
Z recenzji „Poradnika projektanta elektryka”...

Duże zainteresowanie zarówno pierwszym, jak i drugim wydaniem „Poradnika projektanta elektryka” świadczy o tym, że na rynku jest zapotrzebowanie na tego typu wydawnictwa fachowe. Zainteresowanie to oraz kolejne uwagi zarówno projektantów, jak i studentów spowodowały, że autorzy zdecydowali się na trzecie wydanie. Zostało ono zaktualizowane i rozszerzone m.in. o tak istotne zagadnienia jak: jakość energii elektrycznej, wykorzystanie zasilaczy bezprzerwowych typu UPS i zespołów prądotwórczych do realizacji zasilania rezerwowego i awaryjnego oraz zagadnienia związane z projektowaniem instalacji w obiektach zagrożonych pożarem lub wybuchem. Zamieszczony materiał w wielu przypadkach opracowany został na podstawie rzeczywistych projektów, które znalazły swoje realizacje praktyczne. Jest to bardzo interesująca publikacja, która może być przydatna nie tylko projektantom praktykom przy realizacji podobnych zagadnień projektowych, ale także jako cenny materiał w procesie dydaktycznym.

dr inż. Kazimierz Herlender, Instytut Energoelektryki Politechniki Wrocławskiej

Cennym uzupełnieniem tej tematyki są podane w załączeniu do poradnika opracowania:

 • tabele doboru kabli i przewodów,
 • symbole graficzne stosowane w schematach elektrycznych i mapach geodezyjnych,
 • tabele rezystancji i reaktancji transformatorów, linii napowietrznych i kabli,
 • wzory wybranych protokołów z pomiarów ochronnych,
 • ochrona sprzętu i urządzeń elektrycznych przez obudowy (stopnie ochrony – kod IP),
 • wybrane definicje z zakresu elektryki,
 • zasady udzielania świadectw kwalifikacyjnych D i E,
 • charakterystyki wybranych aparatów elektrycznych (w tym charakterystyki czasowo- prądowe i charakterystyki całek Joule’a oraz charakterystyki prądów ograniczonych wkładek topikowych, porównanie charakterystyk czasowo-prądowych wyłączników nadprądowych (A, B, C i D) oraz kategorie użytkowania łączników manewrowych nn,
 • wykaz wybranych Polskich Norm elektrycznych,
 • tabele pomocnicze do oceny skuteczności samoczynnego wyłączenia zasilania.

W liczącej blisko 800 stron pozycji zamieszczono również dodatki, które z pewnością przydadzą się w codziennej pracy wielu projektantom i elektrykom. Są to:

 • zasady opracowywania instrukcji techniczno- ruchowej dla rozdzielnic SN i WN,
 • wymagania dotyczące instalowania przeciwpożarowego wyłącznika prądu,
 • wymagania i zasady zasilania oświetlenia awaryjnego w budynkach, ochrona przeciwprzepięciowa w instalacjach elektrycznych obiektów budowlanych,
 • zagrożenia pożarowe oraz porażeniowe pochodzące od ograniczników przepięć,
 • urządzenia elektryczne w przestrzeniach zagrożonych wybuchem oraz sterowanie wentylacją w pomieszczeniach ładowania akumulatorów,
 • wymagania odległościowe dla sieci elektroenergetycznych od budynków,
 • zasady projektowania sterowań instalacjami do odprowadzania dymu i ciepła,
 • podstawy projektowania ogrzewania elektrycznego,
 • ochrona pożarowa kanałów i tuneli kablowych, przykłady specyfikacji technicznej wykonania i odbioru robót budowlanych.
Na płycie CD dołączonej do książki znalazły się:
 • projekty,
 • rysunki,
 • programy: NKT Cables, Schneider Electric (Ecodial 3.38), Vector Soft (Bricscad V 8 Classic PL ElsoftCad),
 • programy bezpłatne CAD,
 • narzędzia (m.in. Sphygmic Software Spreadsheet – arkusz kalkulacyjny posiadający 125 wbudowanych funkcji, włączając w to operacje na tekście, statystyczne, daty i czasu oraz finansowe),
 • wykaz obowiązujących aktów prawnych związanych z wykonywaniem zawodu elektryka w branży budowlanej według stanu prawnego na dzień 15 kwietnia 2008 r.


Zgromadzony w poradniku materiał został opisany w przystępny sposób. Książka jest przeznaczona przede wszystkim dla projektantów i inspektorów nadzoru inwestorskiego oraz wykonawców. Mogą z niej także korzystać właściciele oraz zarządcy różnych obiektów budowlanych oraz studenci i uczniowie średnich szkół elektrycznych.

Aktualność pochodzi z: miesięcznika elektro.info 7-8/2008
Tagi: 
elektro.info | 
recenzje

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Kompleksowe inspekcje termowizyjne - gdzie szukać pomocy? »

Termowizja inspekcja

Przez ostatnie stulecie zbudowano wiele urządzeń pomiarowych w zakresie podczerwieni, ale największe możliwości i popularność zyskały rozwiązania... czytam dalej »

 


Jaki silnik elektryczny wybrać? »

silnik elektryczny

W działaniu wielu maszyn i urządzeń technicznych wymagany jest ruch postępowy lub postępowo-zwrotny. Zazwyczaj ruch ten wytwarzają (...) czytam więcej »

 


Łączniki elektroinstalacyjne - rodzaje i sposób działania?

Oświetlenie zewnętrzne LED - dobór i zastosowanie»

Ranki łączniki gniazdka oswietlenie zewnętrzen LED
W każdej standardowej instalacji elektrycznej w budynku występują gniazda wtyczkowe oraz łączniki. Ich budowa oraz sposób zamocowania zależą od miejsca zainstalowania oraz metody wykonania (...) czytam więcej » Wymiana opraw oświetlenia zewnętrznego ze źródłami LED przynosi przede wszystkim poprawę efektywności energetycznej oświetlenia ulicznego. Oświetlenie LED posiada również (...) czytam dalej »

 


Przyrządy kontrolne i pomiarowe - zobacz niezawodne rozwiązania»

narzedzia pomiarowe dla elektryka Miernik napięcia, ciągłości i kolejności faz są zaprojekotwane do testowania napięcia, fazy, polaryzacji, kolejności faz i półprzewodników. Cyfrowy multimetr oraz cyfrowy miernik cęgowy oferują idealne rozwiązania dla wszystkich wymagań i możliwych zastosowań. Mierniki wykorzystują standardowe (...) czytam dalej »


Zobacz jakie oprawy zaprezentowano na Energetab 2019  »

Wiele nowych produktów od najlepszych w branży marek »

Samochody elektryczne i mobilne stacje elektronika
Oświetlenie awaryjne ma zapewnić bezpieczne opuszczenie zajmowanych przestrzeni podczas awarii zasilania opraw oświetlenia podstawowego. Niejednokrotnie zanik oświetlenia podstawowego nie jest spowodowany zwykłą awarią zasilania czy wyłączeniem(...) czytam więcej » Poznaj pierwszy w branży przewodnik elektroniczny po złączach. Internetowe narzędzie referencyjne ułatwiające dobór złączy. (...) chcę zobaczyć »

 


Odpowiednie oświetlenie - prawidłowy dobór oświetlenia w projekcie »

projekt oświetlenia Są takie miejsca w domu, o których nie myśli się w pierwszej kolejności. Zostawia się je na później, dopiero wtedy, gdy zadba się o ważniejsze pomieszczenia. Tak jest często (...) czytam dalej »

 


Jak zapewnić bezprzerwowe zasilanie gwarantowane? »

Kolektor słoneczny – urządzenie do konwersji energii promieniowania słonecznego na ciepło »

zasilanie gwarantowane panele słoneczne
Co rusz znaczenie tego problemu uświadamiają nam przechodzące nad naszym krajem orkany i wichury oraz widmo blackoutu, wynikające z pojawiającego się latem ogromnego zapotrzebowania na ... czytam więcej » Udział energii słonecznej w Polsce jest bardzo niski i według urzędu statystycznego, pozyskanie energii z promieniowania słonecznego w porównaniu do innych źródeł odnawialnych w 2017 roku wyniósł niecałe 1%.... czytam dalej »

Szafy energetyczne, sterowniczne, rozdzielcze - dlaczego nie wiesz co wybrać? »

szafy rozdzielcze i sterownicze Zgrupowanie urządzeń elektroenergetycznych wraz z szynami zbiorczymi, połączeniami elektrycznymi, elementami izolacyjnymi i osłonami, służący do rozdziału energii elektrycznej i łączenia oraz ... czytam dalej »


Bezprzewodowa automatyka domowa - i możesz sterować wszystkim w domu »

Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami !

Automatyka domowa - sterowaniem ze smatfona Projektowanie listew - oprogramowanie
Nowoczesny smartdom powinien być gotów na każde życzenie. Dlatego rozwiązania bezprzewodowej automatyki domowej dają Ci zdalną kontrolę nad funkcjami Twojego domu - oświetleniem, roletami, ogrzewaniem ... czytam więcej » Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami oraz profesjonalnego opisywania oznaczników do złączek szynowych, przewodów, kabli, urządzeń i instalacji. Oprogramowanie dostępne jest bezpłatnie na stronie www ... chcę poznać »

Małe, średnie i duże systemy sterowania »

Sterowniki plc Jeszcze kilka lat temu sterowniki PLC „tylko” wspierały pracowników przy wykonywaniu monotonnych zadań i zwiększaniu szybkości produkcji. Aktualnie każda produkcja ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Technologie robotyczne zgodne z koncepcją Industry 4.0 » »

wyświetlacze cyfrowe robotyka i automatyka
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Nowoczesne urządzenia mechaniczne nic nie znaczyłyby bez ukrytej w nich elektroniki, dizęki której ... czytam dalej »


Odczyty cyfrowe - przyrządy przeznaczone do wyświetlania położenia »

czytniki cyfrowe Współpracują z przetwornikami przemieszczeń liniowych (liniały) i kątowych (enkodery). Wykonywane są w różnych wersjach dostosowanych do (...) czytam dalej »


1-fazowe liczniki energii elektrycznej - widziałeś to?!

Inteligentny system dystrybucji mocy »

Liczniki energii jakie wybrać moc
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Uniwersalne zastosowanie, w pojedynczych szafach sterowniczych, jak też w kompletnych systemach... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
10/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 10/2019
W miesięczniku m.in.:
 • - Projekt zasilania pompowni pożarowej
 • - Przekładniki niekonwencjonalne wykorzystywane w automatyce elektroenergetycznej
Zobacz szczegóły
COMEX S.A. COMEX S.A.
O firmie COMEX S.A. od początku swojej działalności, tj. od 1987 zajmuje się kompleksową obsługą klientów w zakresie zasilania...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Termomodernizacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl