Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Poradnik projektanta elektryka

To już trzecie wydanie bardzo popularnego i cieszącego się uznaniem czytelników „Poradnika projektanta elektryka”. Książka zdobyła przychylność czytelników dzięki prezentowanej w niej szerokiej tematyce, obejmującej sieci elektroenergetyczne oraz instalacje i urządzenia elektryczne w obiektach budowlanych, oraz przyjętej przez autorów zasadzie, że każde rozwiązanie omówione w poradniku poparte jest przykładowymi schematami i dokonanymi obliczeniami.

KUP TERAZ w Księgarni Technicznej >>

W III wydaniu książki zostały omówione następujące zagadnienia:
 • wykonywanie projektu budowlanego i zasady jego uzgadniania,
 • podstawy zasilania budynków nieprzemysłowych (w tym lokalizacja urządzeń zasilających i system zasilania budynków użyteczności publicznej, przyłączanie podmiotów do sieci elektroenergetycznej, jakość energii elektrycznej i taryfy za energię, układy sieci niskiego i średniego napięcia, odbiorniki energii elektrycznej, zasady obliczania mocy zapotrzebowanej oraz układy pomiarowe),
 • sieciowe urządzenia zasilające (w tym stacje transformatorowe SN/nn, rozdzielnice niskiego napięcia oraz zabezpieczenia transformatorów SN i stacji transformatorowych), linie elektroenergetyczne nn i SN kablowe i napowietrzne,
 • obliczanie prądów zwarciowych,
 • dobór przewodów i ich zabezpieczeń, w tym zabezpieczanie silników i selektywność zabezpieczeń, układy i urządzenia zasilania rezerwowego, awaryjnego i gwarantowanego (w tym samoczynne załączanie rezerwy SZR, zasilacze bezprzerwowe UPS, siłownie telekomunikacyjne STK oraz zespoły prądotwórcze spalinowo-elektryczne ZSE),
 • kompensacja mocy biernej indukcyjnej,
 • zasilanie terenu budowy, tymczasowej imprezy masowej, obiektów łączności oraz oświetlenia ulicznego,
 • wybrane zagadnienia ochrony przeciwporażeniowej,
 • badania instalacji elektrycznych nn,
 • wykaz opracowań literaturowych, norm i przepisów.
Z recenzji „Poradnika projektanta elektryka”...

Duże zainteresowanie zarówno pierwszym, jak i drugim wydaniem „Poradnika projektanta elektryka” świadczy o tym, że na rynku jest zapotrzebowanie na tego typu wydawnictwa fachowe. Zainteresowanie to oraz kolejne uwagi zarówno projektantów, jak i studentów spowodowały, że autorzy zdecydowali się na trzecie wydanie. Zostało ono zaktualizowane i rozszerzone m.in. o tak istotne zagadnienia jak: jakość energii elektrycznej, wykorzystanie zasilaczy bezprzerwowych typu UPS i zespołów prądotwórczych do realizacji zasilania rezerwowego i awaryjnego oraz zagadnienia związane z projektowaniem instalacji w obiektach zagrożonych pożarem lub wybuchem. Zamieszczony materiał w wielu przypadkach opracowany został na podstawie rzeczywistych projektów, które znalazły swoje realizacje praktyczne. Jest to bardzo interesująca publikacja, która może być przydatna nie tylko projektantom praktykom przy realizacji podobnych zagadnień projektowych, ale także jako cenny materiał w procesie dydaktycznym.

dr inż. Kazimierz Herlender, Instytut Energoelektryki Politechniki Wrocławskiej

Cennym uzupełnieniem tej tematyki są podane w załączeniu do poradnika opracowania:

 • tabele doboru kabli i przewodów,
 • symbole graficzne stosowane w schematach elektrycznych i mapach geodezyjnych,
 • tabele rezystancji i reaktancji transformatorów, linii napowietrznych i kabli,
 • wzory wybranych protokołów z pomiarów ochronnych,
 • ochrona sprzętu i urządzeń elektrycznych przez obudowy (stopnie ochrony – kod IP),
 • wybrane definicje z zakresu elektryki,
 • zasady udzielania świadectw kwalifikacyjnych D i E,
 • charakterystyki wybranych aparatów elektrycznych (w tym charakterystyki czasowo- prądowe i charakterystyki całek Joule’a oraz charakterystyki prądów ograniczonych wkładek topikowych, porównanie charakterystyk czasowo-prądowych wyłączników nadprądowych (A, B, C i D) oraz kategorie użytkowania łączników manewrowych nn,
 • wykaz wybranych Polskich Norm elektrycznych,
 • tabele pomocnicze do oceny skuteczności samoczynnego wyłączenia zasilania.

W liczącej blisko 800 stron pozycji zamieszczono również dodatki, które z pewnością przydadzą się w codziennej pracy wielu projektantom i elektrykom. Są to:

 • zasady opracowywania instrukcji techniczno- ruchowej dla rozdzielnic SN i WN,
 • wymagania dotyczące instalowania przeciwpożarowego wyłącznika prądu,
 • wymagania i zasady zasilania oświetlenia awaryjnego w budynkach, ochrona przeciwprzepięciowa w instalacjach elektrycznych obiektów budowlanych,
 • zagrożenia pożarowe oraz porażeniowe pochodzące od ograniczników przepięć,
 • urządzenia elektryczne w przestrzeniach zagrożonych wybuchem oraz sterowanie wentylacją w pomieszczeniach ładowania akumulatorów,
 • wymagania odległościowe dla sieci elektroenergetycznych od budynków,
 • zasady projektowania sterowań instalacjami do odprowadzania dymu i ciepła,
 • podstawy projektowania ogrzewania elektrycznego,
 • ochrona pożarowa kanałów i tuneli kablowych, przykłady specyfikacji technicznej wykonania i odbioru robót budowlanych.
Na płycie CD dołączonej do książki znalazły się:
 • projekty,
 • rysunki,
 • programy: NKT Cables, Schneider Electric (Ecodial 3.38), Vector Soft (Bricscad V 8 Classic PL ElsoftCad),
 • programy bezpłatne CAD,
 • narzędzia (m.in. Sphygmic Software Spreadsheet – arkusz kalkulacyjny posiadający 125 wbudowanych funkcji, włączając w to operacje na tekście, statystyczne, daty i czasu oraz finansowe),
 • wykaz obowiązujących aktów prawnych związanych z wykonywaniem zawodu elektryka w branży budowlanej według stanu prawnego na dzień 15 kwietnia 2008 r.


Zgromadzony w poradniku materiał został opisany w przystępny sposób. Książka jest przeznaczona przede wszystkim dla projektantów i inspektorów nadzoru inwestorskiego oraz wykonawców. Mogą z niej także korzystać właściciele oraz zarządcy różnych obiektów budowlanych oraz studenci i uczniowie średnich szkół elektrycznych.

Aktualność pochodzi z: miesięcznika elektro.info 7-8/2008
Tagi: 
elektro.info | 
recenzje

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Gdzie szukać pomocy przy doborze właściwego źródła zasilania »

Dobór źródła zasilania

Optymalne rozwiązania na każdym etapie, zarówno dystrybucji, jak i tworzenia dedykowanych pakietów zasilania. Wszystko po to, aby zapewnić jak najwyższą jakość ... czytam dalej »

 


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

koszt prądu

Oszczędzanie na rachunkach za prąd w domu lub firmie jest możliwe. Wystarczy dokładnie sprawdzić (...) zobacz ile możesz oszczędzić »

 


Jednoobwodowy licznik energii - jaki wybrać?»

Zobacz co nowego poznamy na targach Energetab 2019 »

Licznik energii jaki wybrać Energetab 2019 logo
Zasilacze awaryjne trzeciej generacji z bardzo wysoką sprawnością 96% w trybie On-Line oraz ze znakomitym współczynnikiem mocy 1(...) czytam więcej » ENERGETAB – największe w Polsce targi nowoczesnych urządzeń, aparatury i technologii dla przemysłu energetycznego, to miejsce jednych z najważniejszych spotkań czołowych przedstawicieli branży elektrotechnicznej w Polsce.(...) czytam dalej »

 


Łączniki i gniazda instalacyjne - jakie wybrać?

Kamery termowizyjne Perfekcyjne dopełnienie nowoczesnego wnętrza.
Prosta, ponadczasowa forma, jakość wykonania, niezawodny system, to tylko niektóre (...)
czytam dalej »


Automatyka przemysłowa i sterowanie - na jakie produkty zwrócić uwagę »

Przewodnik po złączach - znajdż idealne rozwiązanie dla siebie »

automatyka przemysłowa Przewodnik po złączach
Jak sztuczna inteligencja wspomoże pracę elektrowni i fabryk? Aż 63 proc. respondentów twierdzi, że sztuczna inteligencja pomoże zwalczyć (...) czytam więcej » Poznaj pierwszy w branży przewodnik elektroniczny po złączach. Internetowe narzędzie referencyjne ułatwiające dobór złączy. (...) chcę zobaczyć »

 


Oznaczniki mobilne na przewody i osprzęt - które wybrać »

Kamery termowizyjne Technika laminowania taśm, zapewnia trwałe nadruki poprzez całkowitą ochronę tekstu przed czynnikami niszczącymi, takimi jak: zdrapywanie, ścieranie, zmywanie, promieniowanie UV a nawet substancj (...) czytam dalej »

 


Dobór ograniczników przepięć typu 1 »

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

ograniczniki bezpanelowa energia słoneczna
Kombinowane ograniczniki przepięć jako urządzenia do ograniczania przepięć mają za zadanie zmniejszenie do bezpiecznych poziomów napięcia w instalacji elektrycznej oraz na wejściu zasilanych urządzeń: podczas operacji łączeniowych ń (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Szybki i łatwy sposób na budowę Twojego indywidualnego systemu wizyjnego»

zasilanie gwarantowane Badania przeprowadzone przez Computer Business Review wykazały, że od 2013 roku mamy do czynienia z dynamicznym wzrostem przenoszenia przez przedsiębiorców zasobów danych do tzw. chmury obliczeniowej (cloud computing). W związku z tym stale wzrastają wydatki przeznaczan ... czytam dalej »


Bramka IoT chmury do integracji nowych i istniejących systemów bez konieczności programowania.»

Zobacz jak robot testuje bankomaty?

bramka iot Robot testuje bankomaty
Dzięki prostemu połączeniu z procesem za pomocą protokołów, np. Modbus/TCP, dane czujników i dane procesowe są zbierane, przetwarzane i monitorowane ... czytam więcej » Około 30 sekund zajmuje średnio wypłacenie pieniędzy z wielofunkcyjnego bankomatu ATM. Urządzenia, które są dostępne „za rogiem” w większości miast, zmieniły nasze podejście ... czytam dalej »

Jaką zastosować ochronę urządzeń elektrycznych i elektronicznych przed przepięciami »

ochrona przed przepięciami Każdy ogranicznik przepięć ma pewną określoną zdolność do przenoszenia przez siebie pewnej energii udaru. Jeśli po zadziałaniu ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Przewdonik "Eliminuj błędy
i usprawnij instalacje przewodów" »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - przewodnik
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Poznaj najskuteczniejsze sposoby oznaczania kabli i komponentów wykorzystywanych w branżach elektrycznych i telekomunikacyjnych... czytam dalej »


Transformatory oraz dławiki dostosowane do indywidualnych wymagań »

transformatory ei Mają zastosowanie w sieciach przesyłowych i rozdzielczych. Stosowane są do zasilania układów trakcyjnych w pojazdach szynowych, w instalacjach wykorzystujących napędy (...) czytam dalej »


1-fazowe liczniki energii elektrycznej - widziałeś to?!

Switch zarządzalny – czy warto? Jaki wybrać?

Liczniki energii jakie wybrać Switche niezarządzalne
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Switch zarządzalny daje możliwość nie tylko stworzenia siecilokalnej, ale daje wiele innicf możliwości. Między innymi pozwala także dostosować porty, a więc i parametry sieci do... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
9/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 9/2019
W miesięczniku m.in.:
 • - Metody badania funkcji zabezpieczeń nadprądowych przekaźników elektroenergetycznych
 • - Fotowoltaika szansą rozwoju dla komunikacji miejskiej
Zobacz szczegóły

SEP świętuje 100 lat!

Jak co roku targom ENERGETAB towarzyszą konferencje organizowane przez izby i stowarzyszenia patronujące. Z okazji obchodzonego w tym roku 100-lecia Stowarzyszenia Elektryków Polskich...

Przekaźnik instalacyjny o wysokiej odporności na prąd udarowy

RPI-1ZI-U24A firmy Relpol, to nowy przekaźnik instalacyjny, który wytrzymuje prąd załączania 120 A w czasie 20 ms. Przekaźnik ten przeznaczony jest do załączania obwodów o wysokim...
.steute Polska .steute Polska
steute jest międzynarodowym przedsiębiorstwem specjalizującym się w projektowaniu oraz produkcji bezpiecznej, niezawodnej aparatury...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl