Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Elektrotechnika i elektronika dla nieelektryków

mgr inż. Julian Wiatr  |  01.04.2007

Powszechność zastosowań urządzeń elektrycznych oraz układów elektronicznych w różnych gałęziach gospodarki spowodowała, że od kilku lat na wielu wydziałach nieelektrycznych politechnik prowadzone są wykłady z elektrotechniki. Ich słuchaczom z pewnością przyda się przekrojowa pozycja poświęcona temu zagadnieniu, pt. Elektrotechnika i elektronika dla nieelektryków, która ukazała się niedawno na rynku księgarskim. W jej opracowanie zaangażowało się wielu autorów, pracowników naukowych uczelni technicznych, zajmujących się różnymi gałęziami elektrotechniki oraz elektroniki.

KUP TERAZ w Księgarni Technicznej >>

Książka składa się z siedmiu rozdziałów poświęconych różnym zagadnieniom:

  • w pierwszym rozdziale zostały wyjaśnione podstawowe zjawiska fizyczne towarzyszące przepływowi prądu elektrycznego i zasady rozwiązywania podstawowych obwodów elektrycznych prądu stałego i przemiennego, zarówno jedno-, jak i trójfazowego
  • w drugim rozdziale omówiono działanie podstawowych elementów elektronicznych zarówno dyskretnych, jak i scalonych. Wyjaśniono zasadę działania poszczególnych wzmacniaczy elektronicznych i generatorów LC i RC. W tym rozdziale Czytelnicy znajdą również informacje z zakresu elektronicznych układów impulsowych, cyfrowych oraz elektronicznych układów zasilających
  • trzeci rozdział został poświęcony pomiarom wielkości elektrycznych i nieelektrycznych. Zostały w nim opisane zasady działania podstawowych mierników elektrycznych oraz wykonywania pomiarów wielkości elektrycznych, takich jak: prąd, pojemność, idukcyjność, rezystancja, moc i energia. W końcowej części rozdziału wyjaśniono zasady przetwarzania wielkości nieelektrycznych na elektryczne na przykładzie pomiaru temperatury, ciepła oraz natężenia przepływu
  • w czwartym rozdziale zostały omówione podstawy maszyn elektrycznych. Szczegółowo opisano zasadę działania transformatora, silnika prądu stałego i przemiennego, prądnicy prądu stałego i prądu przemiennego, a także silnika skokowego oraz liniowego
  • rozdział piąty dotyczy użytkowania energii elektrycznej. Jego pierwsza część stanowi uzupełnienie rozdziału poprzedniego i dotyczy napędów elektrycznych. W drugiej części zawarto wiadomości na temat źródeł światła i elektrotermii. Omówiono problematykę nagrzewnic elektrodowych, łukowych, pojemnościowych i indukcyjnych
  • rodział szósty został w całości pświęcony elektroenergetyce. Znalazły się w nim podstawowe informacje na temat wytwarzania energii elektrycznej oraz jej przesyłu i rozdziału. Opisano również zagadnienia związane z jakością energii elektrycznej oraz doborem zabezpieczeń stosowanych w sieciach i instalacjach elektrycznych. W końcowej części przedstawiono podstawowe zagadnienia związane z ochroną przedciwporażeniową, której znajomość jest wymagana podczas egzaminu kwalifikacyjnego w zakresie grupy 1, zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 12 kwietnia 2003 r. w sprawie szczegółowych zasad stwierdzania posiadania kwalifikacji przez osoby zajmujące się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci (DzU nr 89/2003, poz. 828)
  • w ostatnim, siódmym rozdziale opisano wybrane układy energoelektroniki, takie jak prostowniki niesterowane, prostowniki sterowane, falowniki napięcia i prądu oraz łączniki i sterowniki prądu przemiennego.

Prezentowana książka to doskonałe kompendium wiedzy z zakresu elektrotechniki oraz elektroniki i przydatny dla studentów wydziałów nieelektryczych podręcznik akademicki. Niezwykle przystępna forma przedstawienia poszczególnych zagadnień sprawia, że może ona być przydatna także uczniom średnich szkół elektrycznych oraz inżynierom nie elektrykom.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Gdzie szukać pomocy przy doborze właściwego źródła zasilania »

Dobór źródła zasilania

Optymalne rozwiązania na każdym etapie, zarówno dystrybucji, jak i tworzenia dedykowanych pakietów zasilania. Wszystko po to, aby zapewnić jak najwyższą jakość ... czytam dalej »

 


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

koszt prądu

Oszczędzanie na rachunkach za prąd w domu lub firmie jest możliwe. Wystarczy dokładnie sprawdzić (...) zobacz ile możesz oszczędzić »

 


Jednoobwodowy licznik energii - jaki wybrać?»

Zobacz co nowego poznamy na targach Energetab 2019 »

Licznik energii jaki wybrać Energetab 2019 logo
Zasilacze awaryjne trzeciej generacji z bardzo wysoką sprawnością 96% w trybie On-Line oraz ze znakomitym współczynnikiem mocy 1(...) czytam więcej » ENERGETAB – największe w Polsce targi nowoczesnych urządzeń, aparatury i technologii dla przemysłu energetycznego, to miejsce jednych z najważniejszych spotkań czołowych przedstawicieli branży elektrotechnicznej w Polsce.(...) czytam dalej »

 


Łączniki i gniazda instalacyjne - jakie wybrać?

Kamery termowizyjne Perfekcyjne dopełnienie nowoczesnego wnętrza.
Prosta, ponadczasowa forma, jakość wykonania, niezawodny system, to tylko niektóre (...)
czytam dalej »


Automatyka przemysłowa i sterowanie - na jakie produkty zwrócić uwagę »

Przewodnik po złączach - znajdż idealne rozwiązanie dla siebie »

automatyka przemysłowa Przewodnik po złączach
Jak sztuczna inteligencja wspomoże pracę elektrowni i fabryk? Aż 63 proc. respondentów twierdzi, że sztuczna inteligencja pomoże zwalczyć (...) czytam więcej » Poznaj pierwszy w branży przewodnik elektroniczny po złączach. Internetowe narzędzie referencyjne ułatwiające dobór złączy. (...) chcę zobaczyć »

 


Oznaczniki mobilne na przewody i osprzęt - które wybrać »

Kamery termowizyjne Technika laminowania taśm, zapewnia trwałe nadruki poprzez całkowitą ochronę tekstu przed czynnikami niszczącymi, takimi jak: zdrapywanie, ścieranie, zmywanie, promieniowanie UV a nawet substancj (...) czytam dalej »

 


Dobór ograniczników przepięć typu 1 »

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

ograniczniki bezpanelowa energia słoneczna
Kombinowane ograniczniki przepięć jako urządzenia do ograniczania przepięć mają za zadanie zmniejszenie do bezpiecznych poziomów napięcia w instalacji elektrycznej oraz na wejściu zasilanych urządzeń: podczas operacji łączeniowych ń (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Szybki i łatwy sposób na budowę Twojego indywidualnego systemu wizyjnego»

zasilanie gwarantowane Badania przeprowadzone przez Computer Business Review wykazały, że od 2013 roku mamy do czynienia z dynamicznym wzrostem przenoszenia przez przedsiębiorców zasobów danych do tzw. chmury obliczeniowej (cloud computing). W związku z tym stale wzrastają wydatki przeznaczan ... czytam dalej »


Bramka IoT chmury do integracji nowych i istniejących systemów bez konieczności programowania.»

Zobacz jak robot testuje bankomaty?

bramka iot Robot testuje bankomaty
Dzięki prostemu połączeniu z procesem za pomocą protokołów, np. Modbus/TCP, dane czujników i dane procesowe są zbierane, przetwarzane i monitorowane ... czytam więcej » Około 30 sekund zajmuje średnio wypłacenie pieniędzy z wielofunkcyjnego bankomatu ATM. Urządzenia, które są dostępne „za rogiem” w większości miast, zmieniły nasze podejście ... czytam dalej »

Jaką zastosować ochronę urządzeń elektrycznych i elektronicznych przed przepięciami »

ochrona przed przepięciami Każdy ogranicznik przepięć ma pewną określoną zdolność do przenoszenia przez siebie pewnej energii udaru. Jeśli po zadziałaniu ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Przewdonik "Eliminuj błędy
i usprawnij instalacje przewodów" »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - przewodnik
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Poznaj najskuteczniejsze sposoby oznaczania kabli i komponentów wykorzystywanych w branżach elektrycznych i telekomunikacyjnych... czytam dalej »


Transformatory oraz dławiki dostosowane do indywidualnych wymagań »

transformatory ei Mają zastosowanie w sieciach przesyłowych i rozdzielczych. Stosowane są do zasilania układów trakcyjnych w pojazdach szynowych, w instalacjach wykorzystujących napędy (...) czytam dalej »


1-fazowe liczniki energii elektrycznej - widziałeś to?!

Switch zarządzalny – czy warto? Jaki wybrać?

Liczniki energii jakie wybrać Switche niezarządzalne
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Switch zarządzalny daje możliwość nie tylko stworzenia siecilokalnej, ale daje wiele innicf możliwości. Między innymi pozwala także dostosować porty, a więc i parametry sieci do... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
9/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Metody badania funkcji zabezpieczeń nadprądowych przekaźników elektroenergetycznych
  • - Fotowoltaika szansą rozwoju dla komunikacji miejskiej
Zobacz szczegóły

Elektryczność dla dzieci

Tauron udostępnia edukacyjną platformę e-learningową skierowaną do uczniów i nauczycieli, w której znajdują się m.in. zasady bezpieczeństwa i wyjaśnienie zjawiska elektryczności, gry...

Przekaźnik instalacyjny o wysokiej odporności na prąd udarowy

RPI-1ZI-U24A firmy Relpol, to nowy przekaźnik instalacyjny, który wytrzymuje prąd załączania 120 A w czasie 20 ms. Przekaźnik ten przeznaczony jest do załączania obwodów o wysokim...
.steute Polska .steute Polska
steute jest międzynarodowym przedsiębiorstwem specjalizującym się w projektowaniu oraz produkcji bezpiecznej, niezawodnej aparatury...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl