Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Nadchodzą zimowe wyzwania dla sprzętu elektronicznego

 Redakcja  |  03.12.2010
Nadchodzą zimowe wyzwania dla sprzętu elektronicznego
Nadchodzą zimowe wyzwania dla sprzętu elektronicznego

- Coraz więcej kierowców pamięta o wymianie opon na zimowe z korzyścią dla wszystkich. Natomiast często bagatelizujemy kwestię sezonowych kłopotów z prądem. A przecież nie jest żadną tajemnicą, że zaniki napięcia mogą uszkodzić sprzęt lub doprowadzić do utraty danych w przypadku awarii peceta. Z drugiej strony, dobrze jest posiedzieć przy działającym kinie domowym i świetle lampki w czasie, gdy zakład energetyczny stara się jak najszybciej naprawić szkody, jakie poczyniła surowa aura - mówi Mariusz Piątkiewicz, Dyrektor ds. Handlu i Marketingu EVER.

W listopadzie br. pierwszymi ofiarami zimy byli mieszkańcy powiatu brzeskiego, dąbrowskiego i tarnowskiego (Małopolska). Silne opady śniegu niemal natychmiast skutkowały awariami linii energetycznych. Niestety, zima to nie jedyny problem rodzimych dostawców energii. Aby za osiem lat nie zabrakło w Polsce prądu, należy zainwestować w elektrownie gigantyczne kwoty liczone w miliardach złotych - wynika z najnowszych firmy doradczej Deloitte. Potrzebne są zresztą nie tylko nowe elektrownie, ale także linie energetyczne.

- Największym problemem naszego sektora są starzejące się moce wytwórcze i brak lub opóźnienia odpowiednich inwestycji w nowe projekty. Z naszych szacunków wynika, że nakłady potrzebne na rozwój polskiej elektroenergetyki mogą przekroczyć 50 mld euro do 2030 roku, nie licząc inwestycji sieciowych - podkreśla Wojciech Hann, partner kierujący Zespołem Energii i Zasobów Działu Doradztwa Finansowego Deloitte.

Nie tylko sprzęt IT
Użytkownicy zasilaczy awaryjnych wykorzystują ich działanie na coraz więcej sposobów. Do niedawna UPS-y kojarzone były głównie z podtrzymywaniem pracy komputerów stacjonarnych, serwerów oraz lokalnych, domowych sieci informatycznych. Z czasem zalety zasilaczy awaryjnych docenili posiadacze akwariów - zwłaszcza z wyjątkowo cennymi okazami rybek. W razie awarii prądu, UPS bez problemu podtrzyma pracę sprzętu natleniającego czy filtrów.

UPS okaże się przydatny również dla użytkowników rolet antywłamaniowych sterowanych elektronicznie. Podniosą się lub opadną nawet, jeśli energia elektryczna przez jakiś czas nie dociera do domu lub mieszkania. To samo dotyczy automatycznych bram wjazdowych. Zdarza się, że mechanizmy otwierające przestają działać po uderzeniu pioruna w czasie burzy. Właściciel auta, który zainwestował w zasilanie awaryjne, nie musi w takiej sytuacji zastawiać auta przed posesją. Brama otworzy się i zamknie pomimo braku prądu w instalacji.

Kolejnymi urządzeniami, które mogą korzystać z zasilania awaryjnego są projektory. W domach i mieszkaniach stanowią namiastkę sali kinowej. Dla projektorów awarie zasilania mogą okazać się bardzo szkodliwe. Jeśli prąd zostanie wyłączony w czasie, gdy lampa jest nagrzana, może ona nawet ulec pęknięciu. Wymiana na nową wiąże się z wydatkiem rzędu co najmniej kilkuset złotych - nie licząc kosztów pracy serwisu.

Według specjalistów od zasilania gwarantowanego, współczesne UPS-y mogą chronić każdy rodzaj domowego sprzętu, który korzysta z energii elektrycznej. Dotyczy to także: telewizorów, lodówek, sprzętu audio czy oświetlenia. Na rynek weszły już także UPS-y polskiej produkcji EVER Specline do zasilania awaryjnego pieców C.O. i pomp wodnych. Zakłada się, że rola zasilaczy awaryjnych w domach i mieszkaniach będzie coraz większa ze względu na rosnącą liczbę stosowanych urządzeń i nie najlepszy stan polskiej sieci energetycznej.

materiały: EVER

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jakie wybrać kable, przewody i osprzęt kablowy!

kable i przewody - przewodnik

Rozporządzenia CPR, dotyczące kabli i przewodów elektrycznych w zakresie reakcji na ogień. Została przedstawiona klasyfikacja materiałów budowlanych w zakresie reakcji na ogień oraz... czytam więcej »

 


Kamery termowizyjne nawet 40% taniej!

Promocja na kamery termowizyjne FLIR

Tylko do 9 grudnia możesz kupić kamery termowizyjne do prac elektrycznych i energetycznych w dużo niższych cenach... sprawdź za ile »

 


System zasilania gwarantowanego - jaki wybrać?

Rodzaje zasilania

Współczesne urządzenia elektryczne i elektroniczne spełniają ogrom funkcji, których oczekują ich użytkownicy. Są znakomitą pomocą w życiu i pracy, jednak wymagają zadbania o jeden aspekt – niezawodną, łatwo... czytam dalej »

 


Jaki silnik elektryczny wybrać? »

silnik elektryczny

W działaniu wielu maszyn i urządzeń technicznych wymagany jest ruch postępowy lub postępowo-zwrotny. Zazwyczaj ruch ten wytwarzają (...) czytam więcej »

 


Łączniki elektroinstalacyjne - rodzaje i sposób działania?

Oświetlenie zewnętrzne LED - dobór i zastosowanie»

Ranki łączniki gniazdka oswietlenie zewnętrzen LED
W każdej standardowej instalacji elektrycznej w budynku występują gniazda wtyczkowe oraz łączniki. Ich budowa oraz sposób zamocowania zależą od miejsca zainstalowania oraz metody wykonania (...) czytam więcej » Wymiana opraw oświetlenia zewnętrznego ze źródłami LED przynosi przede wszystkim poprawę efektywności energetycznej oświetlenia ulicznego. Oświetlenie LED posiada również (...) czytam dalej »

 


Przyrządy kontrolne i pomiarowe - zobacz niezawodne rozwiązania»

narzedzia pomiarowe dla elektryka Miernik napięcia, ciągłości i kolejności faz są zaprojekotwane do testowania napięcia, fazy, polaryzacji, kolejności faz i półprzewodników. Cyfrowy multimetr oraz cyfrowy miernik cęgowy oferują idealne rozwiązania dla wszystkich wymagań i możliwych zastosowań. Mierniki wykorzystują standardowe (...) czytam dalej »


Zobacz jakie oprawy zaprezentowano na Energetab 2019  »

Wiele nowych produktów od najlepszych w branży marek »

Samochody elektryczne i  mobilne stacje elektronika
Oświetlenie awaryjne ma zapewnić bezpieczne opuszczenie zajmowanych przestrzeni podczas awarii zasilania opraw oświetlenia podstawowego. Niejednokrotnie zanik oświetlenia podstawowego nie jest spowodowany zwykłą awarią zasilania czy wyłączeniem(...) czytam więcej » Poznaj pierwszy w branży przewodnik elektroniczny po złączach. Internetowe narzędzie referencyjne ułatwiające dobór złączy. (...) chcę zobaczyć »

 


Odpowiednie oświetlenie - prawidłowy dobór oświetlenia w projekcie »

projekt oświetlenia Są takie miejsca w domu, o których nie myśli się w pierwszej kolejności. Zostawia się je na później, dopiero wtedy, gdy zadba się o ważniejsze pomieszczenia. Tak jest często (...) czytam dalej »

 


Jak zapewnić bezprzerwowe zasilanie gwarantowane? »

Kolektor słoneczny – urządzenie do konwersji energii promieniowania słonecznego na ciepło »

zasilanie gwarantowane panele słoneczne
Co rusz znaczenie tego problemu uświadamiają nam przechodzące nad naszym krajem orkany i wichury oraz widmo blackoutu, wynikające z pojawiającego się latem ogromnego zapotrzebowania na ... czytam więcej » Udział energii słonecznej w Polsce jest bardzo niski i według urzędu statystycznego, pozyskanie energii z promieniowania słonecznego w porównaniu do innych źródeł odnawialnych w 2017 roku wyniósł niecałe 1%.... czytam dalej »

Szafy energetyczne, sterowniczne, rozdzielcze - dlaczego nie wiesz co wybrać? »

szafy rozdzielcze i sterownicze Zgrupowanie urządzeń elektroenergetycznych wraz z szynami zbiorczymi, połączeniami elektrycznymi, elementami izolacyjnymi i osłonami, służący do rozdziału energii elektrycznej i łączenia oraz ... czytam dalej »


Bezprzewodowa automatyka domowa - i możesz sterować wszystkim w domu »

Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami !

Automatyka domowa - sterowaniem ze smatfona Projektowanie listew - oprogramowanie
Nowoczesny smartdom powinien być gotów na każde życzenie. Dlatego rozwiązania bezprzewodowej automatyki domowej dają Ci zdalną kontrolę nad funkcjami Twojego domu - oświetleniem, roletami, ogrzewaniem ... czytam więcej » Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami oraz profesjonalnego opisywania oznaczników do złączek szynowych, przewodów, kabli, urządzeń i instalacji. Oprogramowanie dostępne jest bezpłatnie na stronie www ... chcę poznać »

Małe, średnie i duże systemy sterowania »

Sterowniki plc Jeszcze kilka lat temu sterowniki PLC „tylko” wspierały pracowników przy wykonywaniu monotonnych zadań i zwiększaniu szybkości produkcji. Aktualnie każda produkcja ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Technologie robotyczne zgodne z koncepcją Industry 4.0 » »

wyświetlacze cyfrowe robotyka i automatyka
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Nowoczesne urządzenia mechaniczne nic nie znaczyłyby bez ukrytej w nich elektroniki, dizęki której ... czytam dalej »


Odczyty cyfrowe - przyrządy przeznaczone do wyświetlania położenia »

czytniki cyfrowe Współpracują z przetwornikami przemieszczeń liniowych (liniały) i kątowych (enkodery). Wykonywane są w różnych wersjach dostosowanych do (...) czytam dalej »


1-fazowe liczniki energii elektrycznej - widziałeś to?!

Inteligentny system dystrybucji mocy »

Liczniki energii jakie wybrać moc
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Uniwersalne zastosowanie, w pojedynczych szafach sterowniczych, jak też w kompletnych systemach... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
11/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 11/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Instalacje elektryczne na terenie imprez plenerowych – błędy oraz wymagania
  • - Ochrona przed pożarem z wykorzystaniem wyłączników różnicowoprądowych
Zobacz szczegóły
COMEX S.A. COMEX S.A.
O firmie COMEX S.A. od początku swojej działalności, tj. od 1987 zajmuje się kompleksową obsługą klientów w zakresie zasilania...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Termomodernizacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl