Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

ENERGETAB 2007 - zakończony

 Redakcja  |  17.09.2007

Dwudzieste, jubileuszowe, najbardziej popularne targi energetyków zakończone. Wszystko rozpoczęło się 23 lata temu, kiedy to zorganizowano "Krajową Giełdę Elektrownianych Projektów Wynalazczych". Imprezę zorganizował wówczas protoplasta dzisiejszego ZIAD Bielsko-Biała - Ośrodek Wdrażania Postępu Technicznego w Energetyce. Od tamtej pory targi nabrały tempa i prestiżu. Najpierw co dwa lata, a od 1992 rokrocznie pod Szyndzielnią spotykają się na nich wszyscy, którzy chcą liczyć się w branży energetycznej.

 Fot. elektro.info
 Fot. elektro.info
 Fot. elektro.info
 Fot. elektro.info
 Fot. elektro.info
 Fot. elektro.info
 Fot. elektro.info
 Fot. elektro.info
 Fot. elektro.info
 Fot. elektro.info
 Fot. elektro.info
 Fot. elektro.info
 Fot. elektro.info
I tak już po raz dwudziesty w pięknej scenerii Podbeskidzia, przy zmiennej i niezbyt przyjaznej aurze spotkali się wystawcy, kontrahenci, przedstawiciele instytucji badawczych, energetycy, inżynierowie, zwiedzający - słowem wszyscy zainteresowani tym co dzieje się w branży elektroenergetycznej. A dzieje się dużo,. w tym roku na targach spotkała się rekordowa liczba wystawców z 17 państw. Na powierzchni ponad 24 tys m2 pokazało się 656 firm z bogatą i nowoczesną ofertą.

Prezentowane były między innymi: urządzenia do wytwarzania, przesyłu i dystrybucji energii elektrycznej, różne komponenty techniki energetycznej, nowe rozwiązania systemów informatycznych, elektrotechniczne materiały, konstrukcje i urządzenia stosowane w różnych gałęziach techniki, przemysłu i budownictwa, sprzęt, urządzenia i akcesoria związane z szeroko rozumianym oświetleniem, ogrzewaniem, chłodzeniem, wentylacją, klimatyzacją, aparatura i układy elektroniki przemysłowej. Na tegorocznych targach, których motto brzmi: "Nowoczesna Technika w Energetyce" zaprezentowano aż 67 nowości. Są to zarówno drobne nowinki ułatwiające codzienne życie, jak i rozwiązania kompleksowe, pozwalające na lepsze funkcjonowanie infrastruktury systemów energetycznych.

Kapituła targów wybrała najlepsze z tych produktów. Producenci ubiegali się o Puchar Ministra Gospodarki, Puchar Prezesa Polskiego Towarzystwa Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej, Statuetkę Fundacji im. Kazimierza Szpotańskiego czy Medale Prezesa Stowarzyszenia Elektryków Polskich. Targom towarzyszą prezentacje promocyjne wystawców oraz seminaria. Duże zainteresowanie wzbudziło seminarium Stowarzyszenia Elektryków Polskich nt. "Elektroenergetyka w budownictwie" poświęcone m.in. nowym możliwościom w systemach uziemiających i odgromowych oraz wykład Zbigniewa Turleja z Zakładu Technik i Systemów Oświetlenia Instytutu Elektrotechniki w Warszawie o "Wpływie oświetlenia na samopoczucie i zdrowie w pracy i w domu", a także prelekcje firmowe: "Oznaczenia, budowa i zastosowanie kabli - wskazówki do projektów" (Helukabel Polska), "System monitoringu oświetlenia awaryjnego i ewakuacyjnego DATA-S" (TM Technologie), "Przedpłatowy rodzaj pracy liczników energii elektrycznej w systemach AMM" (Politech) oraz "DOMITO" nowy standard inteligentnych instalacji domowych" (MCD Electronics).

Uroczyście obchodzono jubileusz dwudziestolecia targów. Miesięcznik "elektro.info" zgotował organizatorom, wystawcom i gościom niespodziankę. Był nią występ poznańskiej rewii tanecznej Viva. Goście bankietu, podczas którego odbył się występ mogli podziwiać brazylijską sambę, tańce w rytm dzikiej afrykańskiej muzyki, taniec brzucha oraz ekstrawaganckiego kankana. Na urodzinowym bankiecie pojawiła się również druga niespodzianka w postaci wielkiego, malinowego tortu. Miał on kształt elektrowni z liniami napowietrznymi SN - ważył 40 kilogramów. Uroczyście pokroili go kroili dyrektor ds. targów i szkolenia ZIAD Bielsko-Biała Ryszard Migdalski oraz redaktor naczelna miesięcznika "elektro.info" Bogusława Wiewiórowska-Paradowska i redaktor prowadzący Julian Wiatr.

Posileni tortem i zachęceni występami tanecznymi uczestnicy bankietu bawili się do białego rana przy dźwiękach dyskotekowej muzyki. Podczas bankietu organizatorzy uhonorowali także firmy szczególnie zasłużone w historii targów ENERGETAB. Byli to: APATOR SA, APS ENERGIA Sp. z o.o., AREVA T&D Sp. z o.o., BELOS S.A., ELEKTROBUDOWA SA, ELKOMTECH SA, EL-Q Sp. z o.o., ENERGOPOMIAR-ELEKTRYKA, ENSTO POL Sp. z o.o., GALMAR Marciniak S.j., IASE, INSTYTUT ELEKTROTECHNIKI, INSTYTUT ENERGETYKI – Zakład Doświadczalny, JM–TRONIK, MEDCOM Sp. z o.o., MIKRONIKA Badawczo-Rozwojowa Spółdzielnia Pracy Mikroprocesorowych Systemów Automatyki, OBO Bettermann Polska Sp. z o.o., OLMEX S.A., Przedsiębiorstwo Badawczo-Wdrożeniowe RELPOL SA, ROSA Zakład Produkcji Sprzętu Oświetleniowego Stanisław Rosa, SIEMENS Sp. z o.o., TRANZEX-GLIWICE, WIRBET SA, ZEG – ENERGETYKA Sp. z o.o., ZPUE S.A., ENERGA S.A. – Zakład Energetyczny AKTYWIZACJA, Wytwórnia Sprzętu Elektroenergetycznego, Joanna KURANT Wytwórnia Artykułów z Tworzyw Sztucznych.

Pozostaje tylko zaprosić wszystkich na następną, 21. edycję Międzynarodowych Energetycznych Targów Bielskich ENERGETAB 2008. Tym bardziej, że organizatorzy i władze Podbeskidzia zapowiadają, długo oczekiwaną, poprawę warunków ekspozycji. Do przyszłych targów ma powstać zespół hal o łącznej powierzchni 12 tys. m2 i obszerny parking. Do zobaczenia 16-18 września 2008.

Laureaci Konkursu ENERGETAB 2007


Puchar Ministra Gospodarki otrzymała Fabryka Przewodów Energetycznych S.A. za typoszereg przewodów energetycznych.
Puchar Prezesa Polskiego Towarzystwa Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej za system stalowych pomiedziowanych uziemień dla urządzeń energetycznych, telekomunikacyjnych i ochrony odgromowej otrzymała firma GALMAR MARCINIAK S.j.
Złoty Lew Kazimierza Szpotańskiego za wyrób wysokiej jakości elektrotechnicznej produkcji fabryki polskiej odebrała firma APATOR SA za AMR system APATOR.
Medal Prezesa Stowarzyszenia Elektryków Polskich odebrał SONEL SA za MIC-5000.

Medale Polskich Sieci Elektroenergetycznych S.A.

Złoty Medal za zabezpieczenie częstotliwościowe typu RFT-451 zgłoszone przez firmę ZEG-ENERGETYKA Sp. z o.o.
Srebrny Medal dla PPHU „TRANZEX” Sp. z o.o. za KABLOWE LINIE UNIWERSALNE z przewodami w pełnej izolacji i stalowa linka nośna – opracowanie i wdrożenie technologii projektowania i budowy
Brązowy Medal za technologie oraz urządzenie do wymiany izolacji i osprzętu na słupach odporowych i odporowo-narożnych linii 400 kV w zawieszeniu Ł02 i Ł03 realizowana pod napięciem zgłoszona przez firmę ENERGA-OPERATOR SA Oddział w Toruniu

Medale XX Międzynarodowych Energetycznych Targów Bielskich ENERGETAB 2007
Złoty Medal za system monitoringu infrastruktury technicznej obiektów telekomunikacyjnych i transmisji danych dla energetyki dla ELECTRONIC POWER AND MARKET Sp. z o.o.
Srebrny Medal za cyfrowy rejestrator zakłóceń RZ-1 zgłoszony przez KARED Sp. z o.o.
Brązowy Medal dla Zakładu Produkcji Sprzętu Oświetleniowego ROSA Stanisław Rosa za grupę słupów SAL-P (SAL-P dz).

Wyróżnienia

 • Wytwórnia Sprzętu Elektroenergetycznego AKTYWIZACJA Sp. Pracy za akustyczno-optyczny uzgadniacz faz AOUF-1/2
 • Przedsiębiorstwo Produkcyjne BEZPOL S.j. za system przeciwawaryjnego wyizolowania elementów średniego napięcia Głównych Punktów Zasilania
 • ELKO-BIS Systemy Odgromowe R. Kohut, Sz. Klaczak S.j. za system odgromowych masztów wolno stojących
 • C&T ELMECH Sp. z o.o. za XINUS
 • Instytut Automatyki Systemów Energetycznych za system oceny jakości energii elektrycznej SOJE 
 • LUMEL - SLASK Sp. z o.o. LUMEL SA za miernik parametrów sieci N14
 • Przedsiębiorstwo Badawczo-Wdrożeniowe OLMEX SA za metodę oceny stanu technicznego linii kablowych SN na podstawie pomiaru WNZ
 • UESA POLSKA Sp. z o.o. za rozłączniki wnętrzowe SN z teleskopowa komora gaszeniowa, typ KL, KLS, CK
 • Przedsiębiorstwo Produkcji Strunobetonowych Żerdzi Wirowanych WIRBET SA za trójtorową linię napowietrzną 20kV z przewodami niepełnoizolowanymi (typu PAS) o przekroju 70 mm kw.
 • ZPUE SA za system przełączania zasilań.

Wyróżnienie za aranżację stoiska otrzymał MEDCOM Sp. z o.o.
tekst i zdjęcia Redakcja elektro.info

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Kompleksowe inspekcje termowizyjne - gdzie szukać pomocy? »

Termowizja inspekcja

Przez ostatnie stulecie zbudowano wiele urządzeń pomiarowych w zakresie podczerwieni, ale największe możliwości i popularność zyskały rozwiązania... czytam dalej »

 


Jaki silnik elektryczny wybrać? »

silnik elektryczny

W działaniu wielu maszyn i urządzeń technicznych wymagany jest ruch postępowy lub postępowo-zwrotny. Zazwyczaj ruch ten wytwarzają (...) czytam więcej »

 


Łączniki elektroinstalacyjne - rodzaje i sposób działania?

Oświetlenie zewnętrzne LED - dobór i zastosowanie»

Ranki łączniki gniazdka oswietlenie zewnętrzen LED
W każdej standardowej instalacji elektrycznej w budynku występują gniazda wtyczkowe oraz łączniki. Ich budowa oraz sposób zamocowania zależą od miejsca zainstalowania oraz metody wykonania (...) czytam więcej » Wymiana opraw oświetlenia zewnętrznego ze źródłami LED przynosi przede wszystkim poprawę efektywności energetycznej oświetlenia ulicznego. Oświetlenie LED posiada również (...) czytam dalej »

 


Przyrządy kontrolne i pomiarowe - zobacz niezawodne rozwiązania»

narzedzia pomiarowe dla elektryka Miernik napięcia, ciągłości i kolejności faz są zaprojekotwane do testowania napięcia, fazy, polaryzacji, kolejności faz i półprzewodników. Cyfrowy multimetr oraz cyfrowy miernik cęgowy oferują idealne rozwiązania dla wszystkich wymagań i możliwych zastosowań. Mierniki wykorzystują standardowe (...) czytam dalej »


Zobacz jakie oprawy zaprezentowano na Energetab 2019  »

Wiele nowych produktów od najlepszych w branży marek »

Samochody elektryczne i mobilne stacje elektronika
Oświetlenie awaryjne ma zapewnić bezpieczne opuszczenie zajmowanych przestrzeni podczas awarii zasilania opraw oświetlenia podstawowego. Niejednokrotnie zanik oświetlenia podstawowego nie jest spowodowany zwykłą awarią zasilania czy wyłączeniem(...) czytam więcej » Poznaj pierwszy w branży przewodnik elektroniczny po złączach. Internetowe narzędzie referencyjne ułatwiające dobór złączy. (...) chcę zobaczyć »

 


Odpowiednie oświetlenie - prawidłowy dobór oświetlenia w projekcie »

projekt oświetlenia Są takie miejsca w domu, o których nie myśli się w pierwszej kolejności. Zostawia się je na później, dopiero wtedy, gdy zadba się o ważniejsze pomieszczenia. Tak jest często (...) czytam dalej »

 


Jak zapewnić bezprzerwowe zasilanie gwarantowane? »

Kolektor słoneczny – urządzenie do konwersji energii promieniowania słonecznego na ciepło »

zasilanie gwarantowane panele słoneczne
Co rusz znaczenie tego problemu uświadamiają nam przechodzące nad naszym krajem orkany i wichury oraz widmo blackoutu, wynikające z pojawiającego się latem ogromnego zapotrzebowania na ... czytam więcej » Udział energii słonecznej w Polsce jest bardzo niski i według urzędu statystycznego, pozyskanie energii z promieniowania słonecznego w porównaniu do innych źródeł odnawialnych w 2017 roku wyniósł niecałe 1%.... czytam dalej »

Szafy energetyczne, sterowniczne, rozdzielcze - dlaczego nie wiesz co wybrać? »

szafy rozdzielcze i sterownicze Zgrupowanie urządzeń elektroenergetycznych wraz z szynami zbiorczymi, połączeniami elektrycznymi, elementami izolacyjnymi i osłonami, służący do rozdziału energii elektrycznej i łączenia oraz ... czytam dalej »


Bezprzewodowa automatyka domowa - i możesz sterować wszystkim w domu »

Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami !

Automatyka domowa - sterowaniem ze smatfona Projektowanie listew - oprogramowanie
Nowoczesny smartdom powinien być gotów na każde życzenie. Dlatego rozwiązania bezprzewodowej automatyki domowej dają Ci zdalną kontrolę nad funkcjami Twojego domu - oświetleniem, roletami, ogrzewaniem ... czytam więcej » Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami oraz profesjonalnego opisywania oznaczników do złączek szynowych, przewodów, kabli, urządzeń i instalacji. Oprogramowanie dostępne jest bezpłatnie na stronie www ... chcę poznać »

Małe, średnie i duże systemy sterowania »

Sterowniki plc Jeszcze kilka lat temu sterowniki PLC „tylko” wspierały pracowników przy wykonywaniu monotonnych zadań i zwiększaniu szybkości produkcji. Aktualnie każda produkcja ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Technologie robotyczne zgodne z koncepcją Industry 4.0 » »

wyświetlacze cyfrowe robotyka i automatyka
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Nowoczesne urządzenia mechaniczne nic nie znaczyłyby bez ukrytej w nich elektroniki, dizęki której ... czytam dalej »


Odczyty cyfrowe - przyrządy przeznaczone do wyświetlania położenia »

czytniki cyfrowe Współpracują z przetwornikami przemieszczeń liniowych (liniały) i kątowych (enkodery). Wykonywane są w różnych wersjach dostosowanych do (...) czytam dalej »


1-fazowe liczniki energii elektrycznej - widziałeś to?!

Inteligentny system dystrybucji mocy »

Liczniki energii jakie wybrać moc
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Uniwersalne zastosowanie, w pojedynczych szafach sterowniczych, jak też w kompletnych systemach... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
10/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 10/2019
W miesięczniku m.in.:
 • - Projekt zasilania pompowni pożarowej
 • - Przekładniki niekonwencjonalne wykorzystywane w automatyce elektroenergetycznej
Zobacz szczegóły
COMEX S.A. COMEX S.A.
O firmie COMEX S.A. od początku swojej działalności, tj. od 1987 zajmuje się kompleksową obsługą klientów w zakresie zasilania...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Termomodernizacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl