Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

EXPOPOWER 2009

 Redakcja  |  26.05.2009

Ponad 200 wystawców prezentowało najnowsze rozwiązania z zakresu energetyki i elektrotechniki podczas Międzynarodowych Targów Energetyki EXPOPOWER 2009, które odbyły się w Poznaniu w dniach 19-21 maja.

Ubiegłoroczna edycja tych targów była dwukrotnie większa od targowego debiutu. Tym bardziej warto podkreślić, że zdaniem organizatorów tegoroczne, trzecie już EXPOPOWER były pod wieloma względami rekordowe, zarówno jeśli chodzi o liczbę wystawców, jak i zwiedzających. Ze wstępnych szacunków organizatorów wynika, że liczba zwiedzających jest w tym roku trzykrotnie większa niż podczas ubiegłorocznej edycji. Jak widać, majowa impreza na stałe wpisała się w targowy kalendarz i nie obawia się konkurentów z tradycjami – czyli bielskiego ENERGETABU.

Wobec odczuwanego, także przez firmy z branży elektroenergetycznej, spowolnienia gospodarczego odnotowane rekordy tym bardziej zasługują na podkreślenie. Wśród wystawców i firm reprezentowanych uczestniczących w targach byli wiodący przedstawiciele branży energetycznej i elektrotechnicznej, m.in. ABB, Apator, Elektrobudowa, Elektromontaż Poznań, Elektromontaż Lublin, ENEA, Kompania Węglowa, Merazet, Philips, PKP Energetyka, Siemens, Tele-fonika Kable, Weidmüller i ZPUE. Firmy z 6 państw (Belgii, Czech, Hiszpanii, Niemiec, Polski i Stanów Zjednoczonych) zaprezentowały swoją innowacyjną ofertę w pawilonach o łącznej powierzchni 10 016 m2.
Fot. A. Kuziemska
Patronat honorowy nad EXPOPOWER 2009 objął przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Energetyki, poseł Andrzej Czerwiński. Targom patronowało Ministerstwo Gospodarki oraz organizacje branżowe: Izba Gospodarcza CIEPŁOWNICTWO POLSKIE, Izba Gospodarcza Energetyki i Ochrony Środowiska, Polska Izba Producentów Urządzeń i Usług na Rzecz Kolei, Polskie Towarzystwo Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej, Stowarzyszenie Elektryków Polskich oraz Towarzystwo Gospodarcze Polskie Elektrownie.

Największą atrakcją dla zwiedzających targi profesjonalistów były liczne nowości prezentowane na stoiskach. Targi to bowiem doskonała okazja do zapoznania się z najnowszymi produktami i technologiami, które wprowadzane są na polski rynek. Wystawcy EXPOPOWER zaprezentowali kilkadziesiąt nowych rozwiązań. Stoiska wystawców, którzy zgłosili swoje nowości, zostały specjalnie oznakowane.

Atrakcją dla zwiedzających był bogaty program wydarzeń przygotowywanych przez Międzynarodowe Targi Poznańskie we współpracy z partnerami branżowymi. Stowarzyszenie Elektryków Polskich przygotowało dla uczestników EXPOPOWER dwie konferencje. Pierwszego dnia wspólnie z Wielkopolską Okręgową Izbą Inżynierów Budownictwa (WOIIB) zaprosiło na Konferencję Naukowo-Techniczną „Energetyka w budownictwie”. Drugiego dnia SEP wspólnie z WOIIB, ABB, DEHN Polska i Wydziałem Elektrycznym Politechniki Poznańskiej zorganizowały VII Konferencję Naukowo-Techniczną z cyklu „Instalacje elektryczne niskiego, średniego i wysokiego napięcia”.

Spotkanie miało charakter forum, podczas którego można było wymienić się doświadczeniami w zakresie prac badawczych, konstruktorskich, projektowych i wykonawczych w zakresie aparatów i urządzeń rozdzielczych. Polskie Towarzystwo Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej zorganizowało konferencję „Potrzeba rozwoju energetycznej infrastruktury sieciowej. Uwarunkowania prawne i środowiskowe” z udziałem byłego premiera a obecnie posła do Parlamentu Europejskiego, prof. Jerzego Buzka. Uczestnicy konferencji próbowali odpowiedzieć na pytanie, jak zmieniać polską energetykę w interesie odbiorcy i środowiska.

Ostatniego dnia targów odbył się finał ogólnopolskiej akcji edukacyjnej „Bezpieczniej z prądem”, w którym wzięło udział kilkaset dzieci i młodzieży z całej Polski. Program „Bezpieczniej z prądem” został zainicjowany przez Polskie Towarzystwo Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej oraz spółki energetyczne w 2002 roku. Od tego czasu odbyło się już pięć edycji. Celem programu jest podnoszenie świadomości właściwego korzystania z urządzeń elektrycznych wśród dzieci i młodzieży oraz promowanie bezpiecznego i racjonalnego użytkowania energii elektrycznej.

Co warte podkreślenia, organizatorzy nie osiadają na laurach, tylko starają się przy okazji targów energetycznych równolegle organizować targi, które znacząco poszerzałyby zasięg oddziaływania całej imprezy. Dlatego wsłuchując się w głos przedstawicieli branży, Międzynarodowe Targi Poznańskie i Polska Izba Gospodarcza Energii Odnawialnej postanowiły nawiązać współpracę w celu przygotowania profesjonalnych targów poświęconych najnowszym rozwiązaniom w zakresie wykorzystania energii odnawialnej. Wynikiem podjętej współpracy było zorganizowanie równolegle z EXPOPOWER pierwszej edycji Międzynarodowych Targów Energii Odnawialnej GREENPOWER.

Głównym wydarzeniem tych targów był pierwszy Międzynarodowy Kongres Energii Odnawialnej. Specjaliści z branży sugerowali także poszerzenie oferty EXPOPOWER o specjalistyczne targi automatyki. W tym roku odbyła się pierwsza edycja Międzynarodowych Targów Robotyki, Automatyki i Aparatury Kontrolno-Pomiarowej AUTOMA. Ciekawostką targów AUTOMA był event robotyczny organizowany przez Wobit i Międzynarodowe Targi Poznańskie. W programie tego wydarzenia znalazły się m.in. wyścigi i zawody piłkarskie robotów oraz mistrzostwa miniSUMO. Kolejna edycja targów EXPOPOWER odbędzie sie w dniach 18-20 maja 2010 roku.

ZŁOTE MEDALE MTP (przyznawane za najlepsze, szczególnie innowacyjne produkty prezentowane podczas targów):
 • Napęd elektryczny nowej generacji dla rozłączników napowietrznych SN zdalnie sterowanych Przedsiębiorstwo Produkcyjne Aparatów i Konstrukcji Energetycznych „ZEMER” Sp. z o.o.
 • Zasilacz UPS SUPERLINE EVER Sp. z o.o., Swarzędz
 • Rejestrator wielokanałowy GL 800 GRAPHTEC, Japonia, zgłaszający: Zakład Usługowo-Handlowy MERSERWIS S.J.
 • Nowa generacja sterowników polowych z analizatorem jakości energii
 • Mupasz 710 i Mupasz 840 extreme do pracy w warunkach ekstremalnych Instytut Tele- i Radiotechniczny, Warszawa
 • System rozdzielnic górniczych średniego napięcia RAWA ZPUE ELEKTROMONTAŻ POZNAŃ S.A., Poznań
 • TANK SURGE PROTECTOR - urządzenie do ochrony przeciwprzepięciowej aparatury kontrolno-pomiarowej Automatic Systems Engineering Sp. z o.o., Gdańsk
 • System monitoringu transformatorów Badawczo-Rozwojowa Spółdzielnia Pracy Mikroprocesorowych Systemów Automatyki MIKRONIKA, Poznań
 • Rozdzielnice dwusystemowe średniego napięcia typu D-12-2S; D-17-2S
 • ELEKTROBUDOWA S.A. w Katowicach, Oddział Spółki Rynek Dystrybucji Energii, Konin
 • Automatyczne stanowisko diagnostyczne do badania dielektrycznego sprzętu ochrony osobistej Fabryka Aparatów Elektrycznych „ZWARPOL” Sp. z o.o., Warszawa
 • Wytwórnia (urządzenie W-500M) do produkcji paliwa z olejów roślinnych do napędu silników z zapłonem samoczynnym Przemysłowy Instytut Maszyn Rolniczych w Poznaniu i Przedsiębiorstwo Wielobranżowe PROMAR Sp. z o.o., Poznań, zgłaszający: Przemysłowy Instytut Maszyn Rolniczych w Poznaniu.

Anna Kuziemska

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jakie wybrać kable, przewody i osprzęt kablowy!

kable i przewody - przewodnik

Rozporządzenia CPR, dotyczące kabli i przewodów elektrycznych w zakresie reakcji na ogień. Została przedstawiona klasyfikacja materiałów budowlanych w zakresie reakcji na ogień oraz... czytam więcej »

 


Kamery termowizyjne nawet 40% taniej!

Promocja na kamery termowizyjne FLIR

Tylko do 9 grudnia możesz kupić kamery termowizyjne do prac elektrycznych i energetycznych w dużo niższych cenach... sprawdź za ile »

 


Dowiedz się, jak dobrać odpowiedni dla Twojego urządzenia rodzaj zasilania?

Rodzaje zasilania

Współczesne urządzenia elektryczne i elektroniczne spełniają ogrom funkcji, których oczekują ich użytkownicy. Są znakomitą pomocą w życiu i pracy, jednak wymagają zadbania o jeden aspekt – niezawodną, łatwo... czytam dalej »

 


Jaki silnik elektryczny wybrać? »

silnik elektryczny

W działaniu wielu maszyn i urządzeń technicznych wymagany jest ruch postępowy lub postępowo-zwrotny. Zazwyczaj ruch ten wytwarzają (...) czytam więcej »

 


Łączniki elektroinstalacyjne - rodzaje i sposób działania?

Oświetlenie zewnętrzne LED - dobór i zastosowanie»

Ranki łączniki gniazdka oswietlenie zewnętrzen LED
W każdej standardowej instalacji elektrycznej w budynku występują gniazda wtyczkowe oraz łączniki. Ich budowa oraz sposób zamocowania zależą od miejsca zainstalowania oraz metody wykonania (...) czytam więcej » Wymiana opraw oświetlenia zewnętrznego ze źródłami LED przynosi przede wszystkim poprawę efektywności energetycznej oświetlenia ulicznego. Oświetlenie LED posiada również (...) czytam dalej »

 


Przyrządy kontrolne i pomiarowe - zobacz niezawodne rozwiązania»

narzedzia pomiarowe dla elektryka Miernik napięcia, ciągłości i kolejności faz są zaprojekotwane do testowania napięcia, fazy, polaryzacji, kolejności faz i półprzewodników. Cyfrowy multimetr oraz cyfrowy miernik cęgowy oferują idealne rozwiązania dla wszystkich wymagań i możliwych zastosowań. Mierniki wykorzystują standardowe (...) czytam dalej »


Zobacz jakie oprawy zaprezentowano na Energetab 2019  »

Wiele nowych produktów od najlepszych w branży marek »

Samochody elektryczne i mobilne stacje elektronika
Oświetlenie awaryjne ma zapewnić bezpieczne opuszczenie zajmowanych przestrzeni podczas awarii zasilania opraw oświetlenia podstawowego. Niejednokrotnie zanik oświetlenia podstawowego nie jest spowodowany zwykłą awarią zasilania czy wyłączeniem(...) czytam więcej » Poznaj pierwszy w branży przewodnik elektroniczny po złączach. Internetowe narzędzie referencyjne ułatwiające dobór złączy. (...) chcę zobaczyć »

 


Odpowiednie oświetlenie - prawidłowy dobór oświetlenia w projekcie »

projekt oświetlenia Są takie miejsca w domu, o których nie myśli się w pierwszej kolejności. Zostawia się je na później, dopiero wtedy, gdy zadba się o ważniejsze pomieszczenia. Tak jest często (...) czytam dalej »

 


Jak zapewnić bezprzerwowe zasilanie gwarantowane? »

Kolektor słoneczny – urządzenie do konwersji energii promieniowania słonecznego na ciepło »

zasilanie gwarantowane panele słoneczne
Co rusz znaczenie tego problemu uświadamiają nam przechodzące nad naszym krajem orkany i wichury oraz widmo blackoutu, wynikające z pojawiającego się latem ogromnego zapotrzebowania na ... czytam więcej » Udział energii słonecznej w Polsce jest bardzo niski i według urzędu statystycznego, pozyskanie energii z promieniowania słonecznego w porównaniu do innych źródeł odnawialnych w 2017 roku wyniósł niecałe 1%.... czytam dalej »

Szafy energetyczne, sterowniczne, rozdzielcze - dlaczego nie wiesz co wybrać? »

szafy rozdzielcze i sterownicze Zgrupowanie urządzeń elektroenergetycznych wraz z szynami zbiorczymi, połączeniami elektrycznymi, elementami izolacyjnymi i osłonami, służący do rozdziału energii elektrycznej i łączenia oraz ... czytam dalej »


Bezprzewodowa automatyka domowa - i możesz sterować wszystkim w domu »

Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami !

Automatyka domowa - sterowaniem ze smatfona Projektowanie listew - oprogramowanie
Nowoczesny smartdom powinien być gotów na każde życzenie. Dlatego rozwiązania bezprzewodowej automatyki domowej dają Ci zdalną kontrolę nad funkcjami Twojego domu - oświetleniem, roletami, ogrzewaniem ... czytam więcej » Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami oraz profesjonalnego opisywania oznaczników do złączek szynowych, przewodów, kabli, urządzeń i instalacji. Oprogramowanie dostępne jest bezpłatnie na stronie www ... chcę poznać »

Małe, średnie i duże systemy sterowania »

Sterowniki plc Jeszcze kilka lat temu sterowniki PLC „tylko” wspierały pracowników przy wykonywaniu monotonnych zadań i zwiększaniu szybkości produkcji. Aktualnie każda produkcja ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Technologie robotyczne zgodne z koncepcją Industry 4.0 » »

wyświetlacze cyfrowe robotyka i automatyka
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Nowoczesne urządzenia mechaniczne nic nie znaczyłyby bez ukrytej w nich elektroniki, dizęki której ... czytam dalej »


Odczyty cyfrowe - przyrządy przeznaczone do wyświetlania położenia »

czytniki cyfrowe Współpracują z przetwornikami przemieszczeń liniowych (liniały) i kątowych (enkodery). Wykonywane są w różnych wersjach dostosowanych do (...) czytam dalej »


1-fazowe liczniki energii elektrycznej - widziałeś to?!

Inteligentny system dystrybucji mocy »

Liczniki energii jakie wybrać moc
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Uniwersalne zastosowanie, w pojedynczych szafach sterowniczych, jak też w kompletnych systemach... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
11/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 11/2019
W miesięczniku m.in.:
 • - Instalacje elektryczne na terenie imprez plenerowych – błędy oraz wymagania
 • - Ochrona przed pożarem z wykorzystaniem wyłączników różnicowoprądowych
Zobacz szczegóły
COMEX S.A. COMEX S.A.
O firmie COMEX S.A. od początku swojej działalności, tj. od 1987 zajmuje się kompleksową obsługą klientów w zakresie zasilania...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Termomodernizacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl