Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Polityka energetyczna a konkurencyjność gospodarki UE

 Redakcja  |  21.04.2009

Pakiet klimatyczny, solidarność energetyczna Unii Europejskiej oraz ich wpływ na polski sektor energetyczny to główne tematy dyskusji z udziałem wiceminister gospodarki Joanny Strzelec-Łobodzińskiej podczas sesji inauguracyjnej Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2009. Debata odbyła się 15 kwietnia br. w gmachu Akademii Muzycznej w Katowicach.

Wiceminister Strzelec-Łobodzińska poinformowała, że resort gospodarki zakończył już prace nad „Polityką energetyczną Polski do 2030 r.”. - Głównymi celami dokumentu jest poprawa efektywności energetycznej, wzrost bezpieczeństwa dostaw, rozwój konkurencyjnych rynków paliw, zwiększenie wykorzystania źródeł odnawialnych oraz ograniczenie oddziaływania energetyki na środowisko – powiedziała. - Są one zbieżne z priorytetami polityki energetycznej Unii - dodała.

W dokumencie duży nacisk został położony na kwestię efektywności energetycznej. - Chcemy dążyć do utrzymania zeroenergetycznego wzrostu gospodarczego oraz konsekwentne zmniejszać energochłonność polskiej gospodarki – wyjaśniła podsekretarz stanu w MG.

Działania te zaowocują jej zdaniem również ograniczeniem negatywnego wpływu energetyki na środowisko. - Zobowiązania dotyczące ograniczania produkcji CO2 zmuszają nas do poszukiwania rozwiązań niskoemisyjnych – powiedziała. Jak zapewniła, wykorzystywane będą wszystkie dostępne technologie wytwarzania energii z węgla, które będą prowadziły do redukcji zanieczyszczeń powietrza.

Były minister gospodarki Janusz Steinhoff wyraził zadowolenie z zakończenia prac nad Polityką energetyczną. W jego opinii dokument ten musi stawić czoła wyzwaniom, które przed polską energetyką stawia Pakiet klimatyczny. - Moim zdaniem dużo większy nacisk należy położyć na podnoszenie efektywności energetycznej i sprawności wytwarzania niż na rozwój technologii typu CCS – powiedział. Jego zdaniem, uporanie się z problemami polskiej elektroenergetyki, będzie w znacznym stopniu rzutowało na konkurencyjność krajowej gospodarki.

Według Tomasza Zadrogi, prezesa PGE SA, wdrażanie i rozwój czystych technologii węglowych wymaga solidarnego działania wszystkich państw europejskich. - Chcemy i musimy inwestować w czyste technologie przeróbki węgla brunatnego i kamiennego, jednak w chwili obecnej są one nieopłacalne ekonomicznie. Bez wsparcia wszystkich krajów UE projekty te nie przyniosą oczekiwanych rezultatów – przekonywał.

Zdaniem Janusza Steinhoffa, solidarność państw UE powinna stanowić także podstawę bezpieczeństwa energetycznego Wspólnoty. - Nie można go kojarzyć jedynie z dywersyfikacją dostaw nośników energii - przekonywał. Mam nadzieję, że będziemy z większą determinacją zabiegać o to, aby bezpieczeństwo energetyczne było budowane w skali UE, a nie poszczególnych krajów – dodał.

Opinię tę potwierdził także Paweł Olechnowicz, prezes zarządu Grupy Lotos. Według niego, nie można mówić o solidarności energetycznej Europy, w sytuacji, gdy kraje członkowskie podpisują dwustronne zobowiązania z firmami rosyjskimi.

W dyskusji wzięli również udział: Mariusz Swora – prezes Urzędu Regulacji Energetyki, Krzysztof Rozen – firma doradcza KPMG, Mirosław Dobrut - wiceprezes PGNiG, Stanisław Tokarski – wiceprezes Turon Polska Energia SA, Janusz Moroz - wiceprezes RWE Polska. Moderatorem spotkania był Wojciech Kuśpik z portalu wnp.pl.

materiały: mg.gov.pl

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Inżynier w lesie - zobacz video! »

Inżynier w lesie Materiały stworzone przez inżynierów dla inżynierów. Testy produktów od kluczowych dostawców (...) chcę zobaczyć »


Jednoobwodowy licznik energii - jaki wybrać?»

Czy znasz, ekologiczną alternatywę dla agregatów »

Licznik energii jaki wybrać systemy zasilania
Zasilacze awaryjne trzeciej generacji z bardzo wysoką sprawnością 96% w trybie On-Line oraz ze znakomitym współczynnikiem mocy 1(...) czytam więcej » W połączeniu z elektroniką prezentuje ona szczyt nowoczesnej technologii agregatów prądotwórczych (...) czytam dalej »

 


Specjalne ramki do specjalnych wnętrz »

Kamery termowizyjne Perfekcyjne dopełnienie nowoczesnego wnętrza.
Prosta, ponadczasowa forma, jakość wykonania, niezawodny system, to tylko niektóre (...)
czytam dalej »


Automatyka przemysłowa i sterowanie - na jakie produkty zwrócić uwagę »

Jak zmniejszyć swój rachunek za energię »

automatyka przemysłowa zmniejsz rachunki za prąd
Jak sztuczna inteligencja wspomoże pracę elektrowni i fabryk? Aż 63 proc. respondentów twierdzi, że sztuczna inteligencja pomoże zwalczyć (...) czytam więcej » Oszczędzaj na rachunkach za prąd w domu lub firmie. Wystarczy Po Prostu Energia (...) zobacz ile możesz oszczędzić »

 


Gdzie znajduje zastosowanie współczesna termowizja?

Kamery termowizyjne Zadbaj o bezpieczeństwo i uniknij awarii. Za pomocą kamery termowizyjnej możliwe jest bezdotykowe sprawdzenie instalacji elektrycznej przy pełnym obciążeniu. Dzięki temu można (...) czytam dalej »

 


Potrzebujesz pomocy w wyborze UPS-a? Sprawdź ten przewodnik »

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

UPS zasilacze bezpanelowa energia słoneczna
Urządzenia elektroniczne, których używasz do codziennej komunikacji, rozrywki i zapewnienia rodzinie bezpieczeństwa, są narażone na uszkodzenia spowodowane nieoczekiwanymi przerwami w dostawach energii elektrycznej, (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Szybki i łatwy sposób na budowę Twojego indywidualnego systemu wizyjnego»

zasilanie gwarantowane Badania przeprowadzone przez Computer Business Review wykazały, że od 2013 roku mamy do czynienia z dynamicznym wzrostem przenoszenia przez przedsiębiorców zasobów danych do tzw. chmury obliczeniowej (cloud computing). W związku z tym stale wzrastają wydatki przeznaczan ... czytam dalej »


Automatyka przemysłowa - zobacz najlepsze rozwiązania »

Kontenerowa stacja transformatorowa Minibox »

Czujniki i automatyka Rozdzielnice kontenerowe
Zarówno w sektorze energetyki tradycyjnej jak i odnawialnej, czujniki oraz automatyka muszą być odporne na oddziaływaniu warunków środowiskowych. Ekstremalne ... czytam więcej » Zasilane są najczęściej z sieci SN o napięciu znamionowym od 6 do 36 kV. Ze względu na budowę stacje mogą być wnętrzowe lub napowietrzne. Funkcją stacji transformatorowej SN/nn jest transformacja ... czytam dalej »

Jaką zastosować ochronę urządzeń elektrycznych i elektronicznych przed przepięciami »

ochrona przed przepięciami Każdy ogranicznik przepięć ma pewną określoną zdolność do przenoszenia przez siebie pewnej energii udaru. Jeśli po zadziałaniu ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Osprzęt elektroinstalacyjny dla elektryka »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - jakie wybrać
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Zobacz jaki osprzęt wybrać i porównaj parametry... czytam dalej »


Transformatory oraz dławiki dostosowane do indywidualnych wymagań »

transformatory ei Mają zastosowanie w sieciach przesyłowych i rozdzielczych. Stosowane są do zasilania układów trakcyjnych w pojazdach szynowych, w instalacjach wykorzystujących napędy (...) czytam dalej »


Liczniki energii elektrycznej - poznaj nowe »

Switch zarządzalny – czy warto? Jaki wybrać?

Liczniki energii jakie wybrać Switche niezarządzalne
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Switch zarządzalny daje możliwość nie tylko stworzenia siecilokalnej, ale daje wiele innicf możliwości. Między innymi pozwala także dostosować porty, a więc i parametry sieci do... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
7-8/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Obciążalność prądowa ciągła przewodów szynowych wielkoprądowych SN
  • - Instalacje elektryczne w osiedlowych budynkach wielorodzinnych
Zobacz szczegóły

Inteligentne liczniki od innogy

innogy instaluje w Warszawie innowacyjne liczniki energii elektrycznej, które podnoszą skuteczność zdalnych pomiarów zużycia energii. Rozwiązania zastosowane w licznikach pozwalają na...

MITRA LED

Właściwe oświetlenie drogowo-parkowe pozwala znacznie zredukować koszty eksploatacji, będąc rozwiązaniem zarówno ekonomicznym, estetycznym, jak i ekologicznym. Lena Lighting S.A. oferuje...
Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Rynek systemów przemysłowych dynamicznie się rozwija, a standard Industrial Ethernet jest przyszłością systemów komunikacji. Wydajność standardu Fast Ethernet,...
Cantoni Motor S.A. Cantoni Motor S.A.
Grupa Cantoni została pionierem w produkcji silników elektrycznych już w XIX wieku i od tego czasu kontynuuje misję wdrażania...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl